Eмисия новини
от 12.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Рано е за края на търговската война между Китай и САЩ, прогнозира експерт

| обновено на 05.01.19 в 12:28
Снимка: ЕПА/БГНЕС


В следващите дни Китай ще се фокусира върху търговските преговори със САЩ, заяви пред БНР икономистът Ценг Уанг.

Идната седмица в Пекин ще пристигне американска делегация, която ще разговаря за търговските отношения между двете страни. Все още е периодът на 90-дневно примирие, договорено от лидерите , припомня китайският икономист:

„Има известен прогрес в търговските отношения между Китай и Съединените щати. Китай купува повече американски продукти и също така прави стъпки за отваряне на страната за повече чуждестранни инвеститори. Тези елементи вече са част от отношенията между двете страни и дават повод за оптимизъм за резултата от следващата среща“, каза икономистът в предаването „.Събота 150“ на програма „Хоризонт“.

И добави: „Мисля, че ние може да проявим "разумна надежда", че ще има пробив, но е рано да се надяваме за край на търговската война, защото Доналд Тръмп не е получил това, което иска“.

Китай няма да си позволи военна инвазия в Тайван, заяви в интервю за „Хоризонт" Майкъл Бойдън, който притежава консултантска компания в Тайван и изучава от години отношенията между Пекин и Тайпе.

Бойдън е песимист по отношение на възможността тайванците да приемат предложението на китайския лидер Си Цзинпин за „една държава, две системи“, но не вярва да се стигне до горещ конфликт.

„Не мисля, че ще станем свидетели на военна инвазия в Тайван по море. Другият вариант е да погледнем към ракетите, които имат Китай. Не знам какъв е техният брой, но със сигурност са много. Има голяма база на източния бряг, в провинцията Фуджиан. Без съмнение те могат да нанесат огромни щети на Тайван. Колкото и добре да се прицелят, рано или късно ще улучат чуждестранна собственост - било американска база, френска или германска фабрика. А това вече би било огромен проблем“ , каза Бодън.

Съединените щати са гарант за сигурността на Тайван, а "примамливото" предложение на китайския президент Си Цзинпин прозвуча повече като заплаха, отколкото като покана за честни преговори, заяви в коментар, изпратен специално за "Събота 150", Юн Сън - директор на азиатската програма в Стимсън Център. Според нея няма как двете страни да седнат на една маса като равнопоставени партньори. 

Още по темата чуйте в звуковия файл.


БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени