Eмисия новини
от 12.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Американски психиатър описва как електронните устройства влияят на подрастващите

Книгата "Рестарт на детския ум" предлага оздравителна програма за зависими деца

Авторката сравнява привикването към екрана с наркотичната зависимост

Фрагмент от корицата

Книгата на Виктория Дънкли „Рестарт на детския ум“ вече е на българския книжен пазар. Дънкли е американски психиатър, а книгата - плод на 15-годишен опит в областта на интегративната психиатрия.

Авторката описва синдрома на електронния екран и предлага оздравителна програма за отказ от устройствата и възстановяване на психичното здраве на децата.

Децата, прекарващи продължително време пред екрана, са превъзбудени, преживяват нервни сривове и дребни разочарования, често изпадат в пристъпи на гняв, стават непокорни, инатливи и неорганизирани - така Виктория Дънкли обрисува промените в поведението на децата, прекарващи твърде дълго пред екраните на електронни устройства. 

"Детето е раздразнително. Не може да се контролира винаги. Когато получи някаква забележка от родителите си да се отдели от екрана, от конзолата, то реагира бурно. Това са промени, които всеки родители може да забележи у детето си и те основно се дължат на прекарването на много време пред екрана", разказа в предаването "Закуска на тревата" редакторът на книгата Любомир Русанов от издателство „Пан“.

"Виктория Дънкли си позволява да постави под съмнение много от съвременните догми на обществото. Едно от нещата, които тя много решително критикува, това е компютризацията на училищата и въвеждането на т.нар. дигитално обучение. С много примери (тя ползва изключително много емпиричен материал), изследвания, които се правят в тази област – тя доказва, че, например, при използване на интерактивни дъски и дигитални учебници успеваемостта при децата намалява, и то съществено. И това се отнася за различни точки на света. Не само в Щатите, но и в Европа, цитира дори изследвания в съседна Румъния", посочи редакторът на изданието.

Авторката описва физиологичните разстройства, които настъпват при зависимите от екрана деца и ги сравнява с наркотичната зависимост.

Родителите, които решат да приложат оздравителната програма за рестарт на детския ум, е добре да се консултират и с психолог.  Дънкли съветва всички електронни устройства не само да се изключат, но и да се изнесат физически от дома, особено в случаите на тежки зависимости.

"Много родители смятат, че не е вредно, когато детето гледа образователни филмчета или леки клипчета без агресия. Проблемът, обаче, според д-р Дънкли, не е в съдържанието, а в продължителността", подчерта Русанов.

Виктория Дънкли смята, че безопасно е прекарването пред екрана по час на ден, максимум два, и то контролирано и целенасочено – например с образователна цел.

Тя смята категорично, че на деца под 3 години не трябва да се дават никакви екранни устройства. 

Темата е разгледана в звуковия файл. 


БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени