Eмисия новини
от 12.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Обучения за професиите на бъдещето започват във Варна

Как се учи предприемачество? Що е това изкуствен интелект? Колко са допирните точки между виртуалната реалност и реалния живот на учениците? Измислени ли са вече "професиите на бъдещето"? Как да разчетеме съкращенията VR, AR, IoT, ако не говорим английски език? Защо, когато говорим за всичко това трябва да тръгнем от обикновените и лесно обясними физични и химични закони, открити преди 100, 200 и повече години?

Все отговори, които днешното поколение деца - всички те родени във века на интернет, в който стигате по-бързо и лесно до Лондон, отколкото до село в Западна България, търси все по-често и все повече.

Всъщност, това далеч не са просто шантави съкращения, разказва Цветелинa Йорданова - част от екипа на високотехнологичния преакселератор за ученици (High Tech Pre-Accelerator for students), който ще обучава безплатно деца от Варна в "професиите на бъдещето". 

Отдавна си задаваме въпрсите какви ще са "професиите на бъдещето"? Дали ако мечтаеш да работиш на Марс няма да е лесно го направиш с един клик? Бъдещето е съвсем близо и всяка механична работа ще бъде заменена от роботи, а ние хората ще можем да изразяваме себе си чрез изкуство, наука, открития, пояснява още Йорданова.

Проектът #МисияБъдеще ще бъде представен пред повече от 1 800 ученици от 10 варненски училища. Освен това, до края на учебната година, а вероятно и през лятото обучителната програма ще е само във Варна, а от септември започва в София, Велико Търново и Харманли.Преговаряме още с Русе и Стара Загора, допълва друг от екипа - Галин Желязков.

По думите му, програмата е ориентирана към ученици от 5 и 6 клас. . Още по темата от един от основателите Галин Желязков.

High Tech Pre-Accelerator for students беше единственият полуфиналист от България на съзтезанието за социални иновации към Европейската комисия - EU Social Innovation, преди малко повече от година, добавя Цветелин Йорданова.
Зад идеята за преакселератора за ученици стоят варненският Beehive, Университет за деца,  проектът Tinusaur и Startup Factory Haskovo. Подкрепа оказват още BESCO - The Bulgarian Startup Association и JA Bulgaria.
Още за целите и обученията за варненските ученици разказват Цветелина Йорданова, Галин Желязков и Борис Георгиев, който преподава информатика в училище "Любен Каравелов" във Варна, но участниците в програмата ще го видят в ролята на ментор в областта на роботиката:



БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени