Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Божидар Чеков: Жълтите жилетки искат да бъдат представени в парламента, но не като „жълти жилетки“, а като социален слой

Истината за пакета "Макрон" се казва половинчато

Божидар Чеков в студиото на "Хоризонт"
Снимка: Иван Русланов, БНР

Френското общество се измори от това, което се случва вече два месеца. Поддръжката към „жълтите жилетки“ намаля значително - около 55%. 45 искат да спрат тези неща, а 55 - да продължат. Нещата вървят към 50 на 50, което означава едно много лошо разделение на френското общество

Това каза журналистът Божидар Чеков, който живее във Франция по повод решението на Еманюел Макрон да започне срещи с кметове в страната. Пред БНР той обясни, че в началото на протестите, те са били одобрявани от около 80% от обществото, но за последните месеци има 10 жертви,  около 1000 задържани и 2000 ранени, а икономическите последствия са огромни.

„Макрон носи цялата отговорност за тази продължителна криза. Знаете с каква надежда беше посрещнат като президент. Тези надежди се сгромолясаха изведнъж, когато неговият екип обяви повишаване на акцизи и такси за неща, без които не може човек – бензина, топлината и електрическата енергия. С това чашата преля. Обаче Макрон 4 седмици се кри и не каза нищо, а на петата, когато взе думата, първото, което каза, е „това е някаква озверяла тълпа“. Това още повече разгневи хората. Тази продължителност е фатална за настоящото положение в страната“

В предаването „12+3“ по „Хоризонт“ журналистът изтъкна, че авторитетът на Френския лидер в Европа се е „сгромолясал“. Той бе категоричен, че Макрон не е милионер, противно на общоприетите вярвания:

„Той е много способен човек в неговия бранш, изключително успял кариерист, но вие никога няма да намерите нещо свързано с неговото семейство, неговия произход, защото той изглежда е изоставено дете. Отгледан е от баба си и всичко, което е постигнал, го е постигнал благодарение на собствената си амбиция и способности. Това го е направило много самоуверен – той вярва в себе си и успя да внуши на другите тази увереност че може да управлява. Някои кръгове заложиха на него. Това е много ясно, защото първото нещо, което направи когато беше избран, е че той анулира данък „лукс“. Това представлява някаква сума от около 4-5 милиарда евро, а когато обяви вдигането на такси от първи януари, сумата от тази събираемост е горе-долу между 4 и 5 милиарда евро, което означава, че той компенсира бюджета взимайки от обикновените хора. Явно този човек беше поставен от няколко медии, няколко банки и няколко влиятелни групировки и следователно им се отблагодарява с това, което прави, но това отблъсква голямата част от френското общество. Сега вече се заговори открито за социална справедливост, за избирателния закон“

Френската мажоритарна изборна система е такава, че в парламента има 377 депутати, но те са избрани с гласовете на 12% от френското общество от 65 милиона души, обясни журналистът:

„Следователно тази представителност е под въпрос и за бъдеще ще има сигурно промени в избирателния закон, защото хората, жълтите жилетки, искат да бъдат представени в парламента, но не като „жълти жилетки“ а като социален слой“

Чеков коментира и българските протести против пакета „Мобилност“. Според него, „истината се казва половинчато“:

„Български депутати говорят за този проблем много едностранно. Те казват: „Западът, Макрон иска и да ни вземе бизнеса и ние да фалираме“. Много се извинявам, но когато вие правите дъмпинг на чужд пазар, защото на Западния пазар има фирми, които фалират заради този дъмпинг, значи вие причинявате нещо на Западния пазар, а не той на вас. Говорят се неразумни неща, да не кажа глупости и се насъсква българското общество. Не е възможно работиш на Западния пазар – френски, немски, белгийски и да плащаш български осигуровки в България. Не познавате разликата между осигуровките - френски и български. Тук е дъмпингът! В момента Франция въвежда данъци и за най-големите американски корпорации които са Амазон, Фейсбук, Google, защото имат адресна регистрация в Люксембург или Ирландия, където са минимални таксите, но печелят парите си във Франция и Германия, защото консуматорите там са 70 - 80 – 150 -160 милиона. Нормално е тези хора да плащат данъци там, където си печелят парите! Нормално е българските шофьори да имат осигуровки и пенсионни фондове там, където печелят! И те не са против това, техните работодатели са против. Много лекари отидоха във Франция, много медицински работници,  строителни работници и те минават през посреднически фирми. Тези хора, когато се разболеят или им дойде време за пенсия, е нормално да имат френска пенсия, френска осигуровка. Кой би могъл да бъде против това?! Но тези неща трябва да се кажат и трябва да се преговаря, а не да се бие тъпана в  Брюксел, защото това е явна предизборна кампания. Защо тези депутати не взеха думата във френската преса, в немската?!"

Българските медии също имат свои представители в Париж, но те дават думата само на български депутати, изтъкна Чекови попита защо те не са попитали френски депутати за пакета. Именно заради този дъмпинг назапад расте национализмът и той е настроен срещу Източна Европа, изтъкна журналистът.


Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна