Eмисия новини
от 21.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Арх. Любомир Георгиев: Важно е да се чуе мнението на всички при подготовката на общ устройствен план на София


На голям обществен форум по-късно днес ще бъдат обсъждани възможностите за изменение на Общия устройствен план на Столична община.

В предаването „Преди всички“ арх.Любомир Георгиев – директор на общинското предприятие „Софпроект“, обясни, че сега се прави опит за включването на повече хора в дискусията:

„Тази тема за Общия устройствен план вече предизвиква интерес. Надявам се залата да не ни се окаже достатъчно голяма, но сме предвидили и възможност за повече хора. Защото аз поне принципно смятам, че трябва да се консултираме максимално с всички заинтересовани страни, когато започване един такъв процес като Общия устройствен план.“

Той посочи, че в миналото плановете са били по-скоро недостъпни като информация за широката публика:

„Ще звучи малко грубо ако кажа, че това е било практика при приемането на предишния. Това се случва преди 15 години. Тогава са направени опити за включване на повече хора, но било то комуникационно не са направени добре, било то не са обяснени нещата адекватно или достатъчно разбираемо. Повечето хора не знаят какво е общ устройствен план и тази нужда от комуникация на разбираем и лесен език, на свеждане на нещата до основни принципи, мисля, че я въвеждаме вече. На това мнение е и главният архитект, който, разбира се, също застава на тази позиция, пък и кметът на града, така че начинът, по който ще сме започнали да правим Общия устройствен план – с дискусия, първо, какво му куца на сегашния, какви са ми силните и какви са му слабите страни, говорейки на един език, който е разбираем на почти всички.“

Любомир Георгиев посочи и какви са някои проблемите на сегашния план:

„Това, което се вижда в сегашния Общ устройствен план, е, че има доста добронамерени намерения за развитието на града, но те са в една, да ги наречем, по-скоро академична сфера оставени, т. е. не е бил решен въпросът, не е било мислено достатъчно по въпроса как да се реализират тези решения. Съответно в момента има доста предвиждания на плана като определени територии за развитие, които не са обезпечени по никакъв начин с инфраструктура. Общината не може да си го позволи това нещо и съответно се завъртаме в един кръг, в който всички сме си обещали да се развиваме в определена посока, но не можем да го изпълним в този момент. Това например е нещо, което куца в плана. Така че това, което можем да си позволим е нещо, което куца в плана и моето мнение е, че трябва да го мислим при актуализацията, говорейки за следващо изменение.“

Според архитекта е важно мнението на хората да бъде чуто:

„В момента от почти една година вече работим с един квартал  - „Манастирски ливади-изток“, заедно с главния архитект, районния кмет и инициативен комитет от жители в квартала. Точно по този начин общуваме с тях и говорим какво в квартала може да се промени и в момента сме започнали чернова на план за действие, който да реализира инфраструктура и ключови елементи от средата в този квартал. Общуването с граждани, които не са специалисти е много ценно, защото от тях няма да разберем как да се случи нещо, но ще разберем какви са практиките, приоритетите на тези хора, от какво се вълнуват най-много. Това е важно, за да може ние както специалисти, да можем да подредим инструментите, да използваме инструментите на планирането, на финансирането и т.н. , за да може да удовлетворим тези желания. Както и комуникацията в включване на заинтересовани страни,, но това, държа да подчертая, не значи само граждани, значи и малкия бизнес, значи инвеститори, значи неправителствени организации, значи районната администрация. Допитването, дискусията днес е важна, защото ще чуем от различни гледни точки какво работи и какво не работи.“

Любомир Георгиев обясни какво ще се случи от тук нататък

„На базата на мненията, които сме получили от фокус-групи, плюс тези, които ще получим днес, както и това, което ще получим по имейл, защото няма да спре само днес, на базата не тези получени мнения ще определим няколко сфери, в които ние в следващите няколко месеца от „Софпроект“ да организираме проучвания, по-задълбочени, на икономическо-правно, устройствено, административно ниво, за да разберем наистина тези проблеми, които са идентифицирани или които са изказани, доколко наистина са проблеми, колко им е широка проблематиката, как могат да бъдат решени. Това ще е подготовка за правенето на задание за Общия устройствен план.“


БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна