Eмисия новини
от 15.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Васил Асенов от службата по трудови и социални въпроси в посолството на България в Лондон:

Правата на българите във Великобритания ще бъдат гарантирани и при твърд Брекзит

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Правата на българските граждани във Великобритания ще бъдат гарантирани и при твърд Брекзит. Това увери пред БНР Васил Асенов, ръководител на службата по трудови и социални въпроси в посолството на България в Лондон. Той напомни, че сънародниците ни, които към 29 март тази година живеят на територията на кралството, трябва да кандидатстват за статут на уседналост чрез специално разработено приложение. От 21 януари процедурата, която е електронна и без такси, е активна за българите с биометричен паспорт. Българите, които нямат биометричен паспорт или са само с лични карти, ще могат да кандидатстват след отваряне на схемата за всички граждани на ЕС до 30 март тази година, допълни Асенов в интервю за предаването "Преди всички".
   

"При липса на сделка британското правителство публикува своята "Бяла книга" по отношение на бъдещата емиграционна система на страната. Това ново емиграционно законодателство се очаква да влезе в сила от началото на 2021 година и за момента имаме индикации, че до края на 2020 година съответно гражданите ще продължат да имат възможност да пътуват със своите лични карти или съответно задгранични паспорти. След 2021 г. очакванията са, че за краткосрочните пътувания, тези, които са свързани с цел туризъм, няма да е необходимо да се вадят туристически визи".

За да разяснява правата на българските граждани след оттеглянето на Великобритания от ЕС, Службата по трудови и социални въпроси към българската мисия в Лондон организира информационни дни този месец. Предстои разкриване на генерално консулство и в Единбург, Шотландия.

„На 1 март отново имаме информационно събитие в Лондон. През февруари месец остават събития в западна Англия и в Уелс. Имаме събитие в град Бристол на 25-и февруари в град и Челтнъм  на 26-и февруари и в град Кардиф на 27-и февруари. Основните въпроси са свързани със специфични характеристики на схемата за уседналост, защото това е нещото, което основно представяме по време на тези информационни срещи. Най-вече ни питат конкретни въпроси по отношение на калкулацията на техния престой във Великобритания и дали влизане или излизане от страната ще ги засегне, дали да кандидатстват сега да статут за уседналост или след известен период да кандидатстват направо за постоянния статут...".

Асенов поясни, че данните за числеността на Българската общност варират. Според числата на Британския офис за Национална статистика, които не включват децата под 16-годишна възраст, българската общност е между 70 и 80 хиляди. В същото време, според официални данни на Департамента по заетостта и пенсиите, 280 000 български граждани имат т. нар. „национални осигурителни номера“.

Той окачестви и като „доста щекотлив“ въпроса за работа в Северна Ирландия след Брекзит.


БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна