Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Арестът на финансовия директор на "Хуавей" е политически мотивиран, смята основателят на компанията

"Хуавей" може да прехвърли инвестициите си от САЩ във Великобритания

Жън Чжънфей, основател и главен изпълнителен директор на "Хуавей"
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Основателят и главен изпълнителен директор на "Хуавей" (Huawei) Жън Чжънфей заяви в понеделник, че арестуването на дъщеря му Мън Ванчжоу, която е финансов директор на компанията, е политически мотивирано.

"Възразявам срещу това, което направиха Съединените щати. Този политически мотивиран акт не е приемлив", посочи Жън Чжънфей в интервю за Би Би Си, цитирано от Ройтерс, коментирайки арестуването на Мън Ванчжоу в Канада на 1 декември миналата година. Задържането стана по искане на САЩ, които я обвиниха в нарушаване на наложените спрямо Иран американски санкции.

Американското министерство на правосъдието отрече, че обвиненията са политически мотивирани. "Криминалното разследване на Министерството на правосъдието спрямо финансовия директор на "Хуавей" Мън Ванчжоу се основава единствено на доказателствата и на закона. Департаментът по правосъдие провежда дела без всякаква политическа намеса и следва доказателствата и върховенството на закона при преследването на наказателните обвинения", заяви говорителката Никол Навас в имейл до агенция Ройтерс.

Технологичният гигант "Хуавей", заедно с друга голяма китайска компания за мрежово оборудване, ZTE Corp., са обвинени от Съединените щати, че работят по повелята на китайското правителство. САЩ заявиха, че оборудването им може да бъде използвано за шпиониране на американците, докато "Хуавей" многократно отрече подобни твърдения.

Коментирайки притесненията за шпионаж, основателят на Huawei потвърди, че компанията никога няма да предприема каквито и да било шпионски дейности.

Най-големият производител на телекомуникационно оборудване в света е изправен пред интензивен натиск от страна на Запада по отношение на връзката му с китайското правителство и твърденията за осъществяване на държавен шпионаж, като Съединените щати призоваха преди време своите съюзници да не използват неговите технологии.

В тази връзка Жън Чжънфей посочи пред Би Би Си, че неговата компания може да намали размера си, за да устои на подобни опити от страна на САЩ. "Светът не може да се откаже от нас, защото ние сме по-напреднали в технологично отношение. Дори ако те (САЩ) убедят повече страни да не ни използват временно, ние винаги можем да намалим щетите от това", добави основателят на "Хуавей".

В коментар относно потенциалната забрана и от страна на Великобритания Жън Чжънфей посочи, че няма да накара компанията да изтегли инвестициите си от Обединеното кралство, добавяйки, че дори може да прехвърли инвестициите си там от Съединените щати, ако продължават американските действия срещу Huawei.

"Ще инвестираме още повече във Великобритания. Защото ако САЩ не ни се доверят, тогава ще прехвърлим инвестициите си от САЩ към Великобритания в дори още по-голям мащаб", посочи той пред Би Би Си.

По-рано в понеделник Ройтерс съобщи, че британските служители в областта на сигурността не подкрепят пълната забрана на "Хуавей" по отношение на националните телекомуникационни мрежи въпреки твърденията на САЩ за китайската фирма.


Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна