от 07.00 часа

Вая Драганова се класира за финала на обръч при жените в Киев

Вая Драганова
Снимка: facebook.com/adore.pirin

Вая Драганова се класира за финала на обръч в надпреварата при жените на международния турнир по художествена гимнастика "Дерюгина къп 2019" в Киев (Украйна), който съпътства Гран При.

Драганова има осма оценка на обръч 17.950 точки и беше оценена с 15.050 на топка. Така със сбор от 33.000 точки тя заема 11-о място във временното класиране за многобоя след изиграването на първите два уреда.
Другата българка Йоана Николова е 14-а в подреждането с 32.250 точки (16.100 на обръч и 16.150 на топка).

И двете националки допуснаха грешки в съчетанията си. За Йоана Николова това е първо голямо състезание след възстановяване от сериозна контузия, а Вая Драганова е дебютант в категория жени тази година.
Трябва да се отбележи обаче, че сред първите 14 в класирането има пет гимнастички на домакините от Украйна.

Лидерка до момента е Анастасия Салос (Беларус) с 39.850 точки (19.900 на обръч и 19.950 на топка).

Силно започнаха участието си на турнира българските девойки Ева Брезалиева и Валерия Ватова.

Отборно България е на трето място във временното класиране след първите два уреда (въже и топка) със сбор от 61.200 точки. Води Русия с 69.000 точки пред първия отбор на домакините от Украйна с 64.900 точки.

За многобоя след първите два уреда Ева Брезалиева е на пета позиция със сбор от 32.450 точки (15.250 на въже и 17.200 на топка). Тя се класира за двата финала с пета оценка на въже и трета на топка.
Валерия Ватова е на 10-о място в подреждането със сбор от 28.750 точки (13.050 на въже и 15.700 на топка).

Доказателство за силното представяне на българските девойки е и това, че те са с най-високите оценки за трудност на топка на турнира до момента. Валерия Ватова има на трудност оценка 9.8, а Ева Брезалиева - 9.7 точки. След тях са представителките на Русия, Украйна и Беларус.

По-късно днес международният турнир в Киев продължава с изиграването на съчетанията с бухалки и лента при жените и при девойките.