Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Книгата "Канон за здравето" събира древни лечебни практики

Станчо Станев: Човекът е творец на своите болести и здраве

Майсторът по източни бойни изкуства, калиграф и преподавател практикува традиционната Цигун терапия

7
Станчо Станев
Снимка: Яна Боянова

Древните траки също са лекували с игли като китайците. За това пише в книгата си "Канон за здравето" директорът на „Българска Ушу Академия” Станчо Станев, който преподава традиционна китайска медицина в Медицинския факултет на Софийския университет. „Използвали са дървени и каменни игли, с които са притискали точките. Защото може да се въздейства и с притискане, не само с убождане“, обясни той в предаването „Нощен хоризонт“.

Книгата събира и анализира всички древни лечебни школи от древността насам и на общото им виждане за човека и неговото здраве - китайска, индийска, арабска, персийска, тракийска, индианска.

Ако не е в хармония със заобикалящия го свят и вселената, човек получава различни проблеми – не само здравословни. Недобрите мисли, емоции и постъпки нарушават тази хармония. Заболелият трябва да открие грешката, която причинява болест, разказва Станев. „Защо тази болест е дошла при този човек? Как той си я е поканил? С какви сови мисли и емоции е предизвикал да му се случи тази болест? Аз им помагам да могат да го преосмислят и да го преодолеят, да си разберат грешката къде е.“ 

Древните китайски лечители смятали, че прекомерната тъга провокира проблеми с белите дробове, страхът уврежда бъбреците, а прекомерната радост – сърцето. Стомашните проблеми например символизират трудности в „преработването“ на нещата. „Човек има проблеми с новите идеи, с промените, които животът му предлага, информацията, която постъпва в него – той не може да ги асимилира. Нервният стомах е друго: следствие на натрупан стрес в слънчевия сплит – енергиен център, който според китайската медицина събира всичкия преживян стрес, притеснения, психически травми, страхове.“

Днес ракът не е диагноза, а присъда, казва Станчо Станев, който в книгата си му обръща специално внимание. Твърди, че заболяването е било лекувано още в древността чрез въздействие върху цялото тяло, а не върху даден орган. „Един древен лечител е казал: сега сме аз, ти и болестта. Ако застанеш на моя страна, ще победим болестта. Ако останеш на нейна страна, аз нямам шансове.“  

Привлечен от източната култура, философия и разбиране за здравето, Станчо Станев от години се занимава с източни бойни изкуства. Ушу е по-известно като кунг-фу, но по-правилното му наименование е тъкмо ушу, уточнява той. Учил е при няколко учители в Китай, където отива в началото на 80-те години на миналия век. Паралелно се обучава в тайните на китайската традиционна медицина. Сега мечтае да основе център, в който да се обединят източната и западната медицина.

В България няма традиция как да си пазим здравето, липсва обучение от ранна възраст как да бъдем здрави, смята майсторът на бойните изкуства. По думите му, съвременният човек предпочита вместо сам да поеме отговорност за здравето си, да я прехвърли на лекарите.

Интересното е, че още древните хора, които ние смятаме за примитивни, са откривали връзката между делата и здравословните последствия, отбелязва Станев. „Тогава, ако нещо му се случи на някого, той казвал: сигурно нещо съм сгрешил и боговете ме наказват.  Вярвали, че има някаква връзка между това, което правиш и мислиш и това, което ти се случва. Съвременните хора не искат да го разберат това.“

Можем да сложим юзди на емоциите си, променяйки отношението си към нещата около нас, категоричен е Станчо Станев. Всички древни медицински школи, които той описва в книгата си, залагат на лечение по съзнателен път, чрез мисълта. „Във всички медицини го има под различни форми – в Индия е било като мантри, някъде са ги наричали добрите думи или благите слова, които лечителят говори на пациента и той оздравява, Орфей ги е наричал химни. Аз съм направил в книгата химни за над 160 вида заболявания. Това е всъщност новата програма, мисловна, която заменя старата, докарала болестта.“

„Китайската медицина казва, че няма нелечими болести, има нелечими хора. Всичко може да се излекува, но не става на всеки. Не става за тези, които не вярват, не приемат тези методи, очакват да му се измери кръвното, да му се даде лекарство, да му се предпише рецепта.“

Ние сме от малкото народи в света, които приемат смъртта като край и плачем за починали близки. Повечето народи ги изпращат с песни и танци, изтъква още Станев. „За нас смъртта е край, за много други народи тя е начало на нов етап в развитието на духа. Според източните учения, духът идва многократно на земята да учи уроци, взима едно тяло като дреха, взима си уроците, съблича си дрехата и отива на другото място, където чака ново идване.“ 

„Канон за здравето“ вече е с изчерпан първи тираж, подготвя се втори, съобщи авторът.

Станчо Станев практикува традиционна китайска медицина с основен метод на работа Цигун терапия. Той е майстор по китайски бойни изкуства, художник и калиграф. 
Води курсове и семинари по Цигун и Ушу.

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия