Преговарящите от САЩ и Китай насрочиха за следващата седмица нов кръг от търговски преговори на високо равнище в Пекин, като целта е завършване на сделката по-късно през април, което да сложи на дългогодишния спор между двете най-големи световни икономики, съобщава "Уолстрийт джърнъл".
Търговският представител на САЩ Робърт Лайтхайзер и финансовият министър Стивън Мнучин планират да летят за Пекин през следващата седмица, за да се срещнат с китайския вицепремиер Лю Хъ, заявиха официални представители на Белия дом във вторник вечерта. Седмица по-късно пък китайска делегация, водена от Лю Хъ, се очаква да продължи преговорите във Вашингтон, допълниха те.
Източници, близки до хода на преговорите, посочиха, че самите преговори изглежда се намират в последната им фаза след известен застой, който беше предизвикан след притеснения на китайските лидери от решението на президента на САЩ Доналд Тръмп да прекъсне внезапно преговорите за ядрено разоръжаване с лидера на Северна Корея Ким Чен-ун през февруари.
"В края на играта сме", заяви за "Уолстрийт джърнъл" Майрън Брилянт, който е изпълнителен вицепрезидент на Търговската камара на САЩ. Според него, ако двете страни продължават да постигат напредък, те трябва да успеят да завършат търговска сделка до края на април - или около месец по-късно от очакваното.
"Разговорите с Китай вървят много добре", отбеляза и Доналд Тръмп в края на снощна пресконференция в Белия дом с бразилския президент Жаир Болсонаро.
Новината на "Уолстрийт джърнъл" за напредък в търговските преговори обаче контрастира с информация от вторник на агенция Блумбърг, според която има забавяне на преговорния процес, тъй като китайските власти са "дали на заден" по отношение на някои техни първоначални обещания за подобряване на защитата на интелектуалната собственост, за което настояват САЩ. Тази промяна в китайската позиция е станала факт, след като властите в Пекин не са получили уверения от администрацията на Тръмп, че наложените от САЩ мита върху вноса от Китай бъдат премахнати, съобщава Блумбърг, цитирайки източници пожелали анонимност.
Пекин е отстъпил и от първоначалните си обещания относно защитата на данните на фармацевтичните продукти, като в също така не предложил подробности за плановете за подобряване на патентните връзки.
Друг проблем пред търговските преговори може да се окаже вчерашна информация на Блумбърг, според която Пекин обмисля да изключи самолетите Boeing 737 Max от списък с американски стоки за износ в посока Китай, който списък трябва да бъде част от търговската сделка със САЩ. Самолетите на "Боинг" бяха включени в проекто-списък с американски продукти, които Китай се ангажира да купува, за да намали огромния си търговски излишък със САЩ, посочиха неназованите източници на Блумбърг. С оглед на опасения, свързани с безопасността на полетите обаче, Китай проучва дали да не отреже самолетите 737 Max от този списък, или да ги замени с други модели на "Боинг". Това става факт, след като катастрофата по-рано през март на самолет от този модел на Етиопските авиолинии (втора подобна катастрофа за по-малко от пет месеца) доведе до приземяването в световен мащаб на всичките подобни машини 737 Max.
И Блумбърг обаче потвърди, че Робърт Лайтхайзър и Стивън Мнучин ще пътуват за Пекин през седмицата от 25-и март, за да се опитат да приключат в най-скоро време търговската сделка с Китай.