Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проф. Борислава Танева кани на ppIANISSIMO - три уикенда с нестандартна програма

Концертите по традиция са в Първо студио на БНР, но като нов елемент тази година съботните концерти са в залата на Музикалната академияВ, с вход свободен

Снимка: ppianissimo.info
Днес, на 22 март, започва 22-рото издание на Международния фестивал за съвременна музика ppIANISSIMO, в който пианото е главен герой.
Концертите по традиция са в Първо студио на БНР, но като нов елемент тази година съботните концерти са в залата на Националната музикална академия. Всъщност всичко се случва в рамките на 3 уикенда - началото днес е с Малта, финалът - на 7 април с джаз.

За да разберем повече потърсихме проф. Борислава Танева, заместник-ректор на Музикалната академия и председател на фондация "Пианисимо". Открихме я на път за летището, за да посреща първите гости на фестивала.

Настроението на всички е прекрасно, с първа пролет идва и първият концерт тази вечер. Ще можете да чуете малтийската пианистка Триша Доун Уилямс с една изключително нестандартна програма, с абсолютно съвременно отношение към инструмента, специално написани за нея творби, свързани с най-съвременни технологии - мултимедия и дори електронни гривни, с които се извличат звуци от пианото, които се генерират от движенията на мускулатурата на ръката - разказва тя в ефира на Радио София.
Триша Доун Уилямс ще изнесе и уъркшоп в събота между 11 и 13 часа в Националната музикална академия, със свободен вход.

Съботната вечер е за гръцкия пианист Константинос Дестунис, а неделята - за София Меликян, арменка,  която обаче живее и работи в Испания.

Очертава се уикенд със средиземноморски привкус - смее се Борислава Танева и продължава (вече съвсем сериозно) - с многото работа (цяла година всъщност), която се крие зад тази програма и с удивителния факт, че един фестивал за съвременна музика успява да просъществува вече 22 години.
Продължаваме с програмата - в края на следващата седмица са концертите с пианисти от Япония (петък) и България. В събота, на 30 март, Маргарита Илиева ще представи една изцяло българска програма с клавирни сонати, някои от тях писани през миналия век, други съвсем нови, специално писано за фестивала, а на следващия ден ще можем да чуем Стефка Перифанова, отново с интересна програма и премиера на произведения на Владимир Джамбазов.
Финалът е от 5 до 7 април с гости от Холандия и Ирландия.
По традиция, входът за всички концерти в рамките на фестивала е безплатен.

Чуйте разговора на Лили Големинова с проф. Борислава Танева.

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна