Eмисия новини
от 18.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Търсят се предмети от социализма за национална музейна сбирка

Социализмът може да се превърне в непозната екзотика, ако не разказваме за него

Снимка: БГНЕС

Институтът за етнология и фолклористика с етнографски музей към БАН набира предмети от социализма, които да бъдат включени в експозиция.

Набирането на експонати става под формата на дарения. Това могат да бъдат дрехи, опаковки от шоколади, партийни книжки, играчки, сервизи - всичко, което описва епохата, приключила преди 30 години. Има идея в една от залите да поставят компютър „Правец“

В музея вече е подредена малка сбирка, която онагледява ежедневието на едно обикновено българско семейство.

„Преди две години млади колеги в музей решиха, че трябва да направим Фонд „Социализъм“, защото малко или много губим този спомен, а има нужда от това. Има включително частни сбирки, частни музеи, които представят този период от българската история“, разказа пред „Хоризонт“ и.д. директор на Института за етнология и фоклористика доц. д-р Петко Христов.

Този исторически период има различни лица, подчерта той.

„От една страна са постиженията в ранната модернизация, индустриализация, урбанизацията и т.н. От друга страна са лагерите и репресиите, но ние по някакъв начин трябва да разкажем на младото поколение за този период от българската история.  И ето, в новата ни експозиция „Времена и хора – живите традиции на България“ колегите са представили всекидневния живот в неговото развитие.“

 В някогашната спалня на Княз Александър Батенберг сега се представят семейни празници на българина – от  избора на светец-покровител на семейството през градския имен ден от началото на XX век и рожденият ден по времето на социализма, където има редица предмети, които моето поколение познава много добре.“

На минителевизор като един от изложените някога са гледали световно първенство по футбол, разказа още Петко Христов. „Колегите решиха да го представят, защото от една страна за тях този период е сравнително непознат. Това поражда малка опасност да се превърне в екзотика, а те трябва да знаят цялата истина. Трябва да познават и едната, и другата страна на този период от историята. Включително те намериха пионерска връзка, но не знаеха как да я завържат.“   

Посетителите могат да видят емблематичната игра „Не се сърди, човече“. „Това е опит да се покаже къс от онова ежедневие, което сме преживели 70-те-80-те години“, коментира директорът на института. „Колегите приемат всичко – от работни престилки и ватенки до мебелировка от времето на социализма.“

Петко Христов отбеляза, че 113-годишният музей все още не разполага с подобен фонд. Идеята не е сбирката да провокира носталгия или тотално отричане, а да представи концептуално вещите от миналото.


Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени