Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Напрежение сред родители и учители в училището в Банкя

Снимка: БГНЕС

За този час е насрочен поредният протест на група родители на ученици в 78 СУ "Христо Смирненски" в Банкя, които настояват за оставката на ръководството на училището. Този конфликт продължава вече втори месец с поредица сигнали и жалби, изпратени до различни институции, и множество медийни изяви на недоволните родители. Те са около 30-ина души, поне толкова са подписите в подписката им за сваляне на ръководството. Срещу тях обаче се противопоставят останалите родители на деца, които учат в това училище, които са събрали над 600 подписа в подкрепа на ръководството.

В дъното на конфликта стоят сложни междуличностни отношения, прераснали в открита непоносимост и скандали. Един от поводите са изчезнали гуменки на ученик, разказва директорката Весела Неделчева:

"Една майка започна да пише за тези гуменки до всички институции. Ние бяхме проверени от всички институции, включително и от омбудсмана".

Родители на четвъртокласници обвиняват ръководството в липса на професионализъм и в лошо отношение към децата, наричат директорката "диктатор" и дават негативни оценки за качествата на педагозите:

"Нашият проблем започна от лошо отношение към децата, за да злепостави учителя. Имаме пуснати жалби до всички инстанции, съответно тя не предприе никакви мерки".

"Ние нямаме давани абсолютно никакви отчетни документи за нищо, което е плащано в училището. Нито за лагери, нито за екскурзии, за абсолютно нищо. Имаме само едни хвърчащи квитанции за униформите".

"Има голямо текучество на учители. Назначават се преподаватели, които не са способни да се справят с работата си и това се отразява много зле на децата. Няма качествени кадри".

"Когато има проблеми в класа и алармираме ръководството, много често няма обратна връзка, не се предприемат действия. Има проблеми с агресия в класа, с взаимоотношения на децата, с деца - учител и не се вземат мерки".

"Добрите учители се броят на пръсти, защото повечето напуснаха. Причините са тормоз и финансови неща, защото тя общо взето не им плаща редовно заплатите, не им плаща извънредните часове, а те са много. Реално очакваме да дойде някой, който да има адекватно отношение към училището".

Недоволните настояват за оставка на цялото ръководство. Срещу тях обаче застават другите родители. В писмо до медиите те заявяват, че безусловно подкрепят директорката Неделчева в опитите ѝ да наложи ред, уважение и дисциплина в училището. Наричат недоволството "евтина провокация", а твърденията на протестиращите "клеветнически и недостойни, защото не отразяват мнението на мнозинството родители". И още:

"Тук има 800 деца, което прави 1600 родители, и да има едни 15 родители, които само да се опитват да вадят някакви неща, не съм съгласен".

"Ами ние не сме имали никакви проблеми".

"Естествено, че няма как всички да са доволни. Някак си родителите са с нагласата, че ще си метнат децата в училището и тука всички са длъжни да им възпитават децата. Ама това не е вярно. По-скоро и това, което правят, е много. Никой родител не е върнат. Може би имаше 1-2 случая, в които родители бяха, как да кажа, прекалено агресивни и те вече стигаха до друго ниво, може би с тях е била ограничавана срещата, но като цяло няма върнати родители. Ако имаш някакъв проблем, заповядай поговори, ако те са адекватни, ще бъдат взети съответните мерки. И това е факт, а това, че някой иска да се меси, ами да си направи училище. Има едни 15-20 родители от 1600, които са почнали да крещят и да викат и тях ги чуват всички - и телевизии и радио, ами ние затова дойдохме тук, защото ние сме от позитивните и е време и ние да викнем, за да може и нас да ни чуят".

Няколко опита на родители да се разправят с учители и с деца накарали директорката Весела Неделчева да наложи строг пропускателен режим в училището, което недоволните майки наричат "бастилията". Директорката обаче е категорична, че в интерес на децата и образователния процес е да има спокойствие и ред:

"Докато аз съм тук, хаос няма да има. Няма да влизат безразборно родители, когато пожелаят, ще се спазват каналите за комуникация - родителски срещи, консултации".

В хода на конфликта протестиращите родители са изпратили десетки жалби и сигнали до всички възможни институции. Някои от тях, за пореден път с едни и същи обвинения, коментира Ваня Станчева от Регионалното управление по образованието.

"Проверките, които се правят, са възможно най-обективни и те имат за цел да видят обективната ситуация. Не винаги жалбоподателите са доволни от отговорите, които получават. И пак е въпрос на гражданска позиция да се съгласиш с компетентната институция, която е направила съответните заключения, а не да продължиш да настояваш на своето мнение".

Досегашните проверки не потвърждават повечето обвинения на родителите. Открити са някой административни нарушения, но не и злоупотреби, за каквито се твърди в сигналите. Педагозите в Банкя обаче си силно огорчени от създалата се ситуация и не крият разочарованието си от липсата на диалог с някои родители. Зам.-директорът Атанас Паскалев каза:

"Много колеги се отказват от този натиск от страна на родители. И това изключително рефлектира върху нас, ние сме под непрекъснато напрежение - ръководството, учителите, да отговаряме на жалби, на сигнали, на протести, в които много често се чудим как да отговорим защото няма зрънце истина, за което да се захванем".

Някои педагози са на крачка от решението да напуснат работа:

"Аз съм на ръба на силите си, на обидите, на огорченията, наистина не знам колко ще ми издържат нервите. Знам, че има хора, които разчитат на нас да учим децата им и може би това ни мотивира до известна степен да задържаме положението. Но ако така продължава, аз няма да мога".

Образователните експерти вече наблюдават ясна тенденция на отлив на педагози от системата именно по причини от такова естество, коментира Ваня Станчева от столичното управление по образованието.

"Като че ли в обществото като цяло започваме да губим усещането за съпричастност към другите. Не можем да се поставим в позицията на другия човек и да се опитаме да разберем защо е постъпил точно по този начин. Това не е само свързано с образованието. Можем да го наблюдаваме и в здравеопазването, и къде ли още не".

Жалкото е, че това рефлектира върху децата:

"Те стават свидетели понякога и на грозни сцени и всъщност не мисля, че това е добрият пример, който трябва да им даваме".

Репортажа чуйте в звуковия файл. 


БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна