Русия и Канада първи в групите на световното по хокей на лед

Канадският вратар Мат Мъри отрази всички 28 удара при победата с 3:0 над САЩ.

Русия вкара шест безответни гола във втория период и победи защитаващия титлата си Швеция със 7:4 в последния си мач от група "Б" на Световното първенство по хокей на лед в Словакия.

Така олимпийските шампиони единствени завършиха с пълен актив от 21 точки в първата фаза на шампионата.

Евгени Малкин и Евгени Дадонов се отличиха с по гол и асистенция, а Михаил Григоренко, Александър Овечкин, Дмитри Орлов, Кирил Капризов и Артьом Анисимов също се разписаха за успеха. Вратарят Андрей Василевски отрази 33 шайби.
Швеция водеше след първата част с попадение на Габриел Ландескуг, но през втората Русия обърна до 6:1 и до края нямаше проблеми.

Джон Клингберг, Вилям Нюландер и Оливер Екман-Ларсон направиха загубата на скандинавците по-почетна в третия период.
На четвъртфиналите Русия ще играе срещу САЩ, докато Швеция ще срещне Финландия.

В група "А" Канада спечели първото място с 18 точки след успех в последния си мач в северноамериканското дерби срещу САЩ с 3:0.

Мат Мъри направи 28 спасявания и записа "шътаут", Кайл Търис се отличи гол и асистенция. Пиер-Люк Дюбоа и Джаред Макан също вкараха за канадците, които на четвъртфиналите ще срещнат световния вицешампион Швейцария.

В последния четвъртфинал Чехия ще играе срещу олимпийския вицешампион Германия.