Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Училища в Белгия задължавали възпитаниците си да участват в походи на природозащитници

Протест на младежи в Брюксел с искане за предприемане на действия срещу климатичните промени.
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Училища в белгийската област Фландрия са задължавали възпитаниците си да участват в походите на природозащитниците по-рано тази година, предаде БТА, цитирайки местни медии.

Те уточняват, че случаят е предизвикал проверка на инспектората по образованието, който заключава, че училищата могат да организират походи като част от извънкласната дейност. Същевременно се преценява, че училищните ръководства не могат да задължават младежите да участват, ако не възприемат идеята и следва да им намерят други занимания.

Според инспектората участието в дейностите на природозащитниците не е политическа изява, тъй като проявите не са свикани от политически сили. Решението е по жалби на родители, които са възразили, че походите са твърде политизирани.

Белгийски младежи участваха от началото на годината в походи всяка седмица с настояване за повече мерки за защита на околната среда. Те предложиха въвеждане на безплатни обществени превози, прекратяване на употребата на еднократни пластмасови изделия, повече възможности за движение с електрически превозни средства.

През февруари министърът на околната среда на Фландрия Юке Сауфлихе подаде оставка, след като заяви открито, че протестите на природозащитниците не са спонтанни, а плод на заговор и зад тях стоят международни организации. Тогава тя добави, че твърденията ѝ почиват на данни от белгийското контраразузнаване, но това бе опровергано от министъра на правосъдието.

Дни по-късно Федералният парламент разгледа по спешност промени в законодателството за опазване на околната среда, които предвиждат веднъж годишно властите и неправителствени организации да обсъждат напредъка по постигане на поставените цели за намаляване на замърсяването.

На изборите през май неочаквано добър резултат постигна партията Вламс беланг, която се обяви срещу мерките, въведени от властите без обществено допитване, сред които ограниченията за движение на по-стари автомобили.

В началото на юни белгийските власти съобщиха, че започват всенародно допитване в интернет, с което да установят на какво гражданите са готови, за да допринесат за енергийния преход.

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна