Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Европейските дни на развитието набелязват мерки за борба с бедността

| обновено на 18.06.19 в 15:38

„Изграждането на свят, който не изоставя никого“ е мотото на започващите в Брюксел Европейски дни на развитието 2019.

Сред водещите теми в 13-ото издание на форума са справянето с бедността и неравенствата в света, борбата с климатичните промени и постигането на устойчиво развитие. По данни на ООН за миналата година около 1 милиард и 300 милиона души в света живеят в бедност, като близо половината от тях са деца. А над 780 милиона души разполагат с по-малко от 2 долара на ден.

Ето защо целта на Европейските дни на развитието 2019 е да се набележат мерки за подобряване на икономическото развитие в районите, засегнати от бедност.

Своят опит в тазгодишното издание на глобалния форум ще обменят 8 хиляди участници от 150 страни, включително държавни ръководители, експерти и млади лидери от страни като Нигерия, Гана и Филипините.

Пред „Хоризонт“ Карло Анхелес от Перу, който работи с правителството за повишаване на жизнения стандарт в страната, равенството между половете и опазването на околната среда, определи финансирането като основно предизвикателство за постигането на целите:

„Необходими са около три трилиона долара за внедряването на целите за устойчиво развитие в света. В развиващите се страни всяко правителство може да си позволи финансиране на стойност не повече от 25% от брутния си вътрешен продукт. В моята страна тази сума е 20 млрд. долара годишно, която правителството дава за доставката на стоки и услуги“, обясни той.

По думите му това означава, че „ако ние направим процесите по снабдяване сигурни, тогава бихме могли да си осигурим финансиране за устойчиво развитие“.

„Ако успеем да съчетаем придобиването на всяка стока и услуга със социалните, икономическите и парламентарни цели, то тогава бихме имали огромна възможност за финансиране на дейности, свързани с ускоряването на устойчивото развитие. И точно това ние правим в Перу“, каза Анхелес.

Икономиката в Перу е определяна като една от най-бързо растящите в Латинска Америка. Въпреки това страната продължава да се бори с бедността, корупцията и неравенствата, в това число и между половете.

По думите на Карло Анхелес жените в Перу имат 4 пъти по-малко време от мъжете за кариерно развитие.

„В развиващите се страни като моята, неравенството между половете струва около 1 млрд. долара годишно. Интересното е, че това неравенство започва у дома. Това показва национално проучване от 2018. Жените имат 4 пъти повече неплатен труд у дома, отколкото мъжете, който включва грижи за децата, болните и домакинството.

Седмично жените отделят по 24 часа за този неплатен труд, докато мъжете едва 6 часа. Това означава, че дамите в Перу имат един ден по-малко на седмица за кариерно развитие. За да се справим с това полово неравенство, трябва да идентифицираме къде се случва, защо се случва и да помислим как да го решим в национален мащаб.“

Карло Анхелес посочи какви са очакванията от започващия днес глобален форум по отношение на амбициозните цели, които си е поставил:

„Моите очаквания от Европейските дни на развитието са да бъдат намерени решения за ключови области от устойчивото развитие за по-добро прилагане на целите му, както и да обменим опит с останалите млади лидери по отношение на техните практики в собствените им страни.“

Целия репортаж може да чуете в звуковия файл.

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!