Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Кирил Кирилов: Да усетиш промяната в едно дете е мотивът, който ме вдъхновява

Всяка година повече от 1000 деца биват изоставени от родителите си, повечето от които още в родилното отделение. Тяхното детство започва в социален дом или разделени от родителите си, обгрижвани от чужди хора. За да бъде променена тази действителност, усилия полагат десетки социални работници, психолози и специалисти. Освен каузата, ги обединява и фондация „За нашите деца“, където те откриват подкрепа. От 2011 година живота си на децата посвещава и Кирил Кирилов. Той е от онези, които намират решение на всеки проблем.

През 1992 г. в България току що са започнали крехки демократичните промени. Българчетата, лишени от родителски грижи, растат в социални домове, а обществените нагласи към самотните родители продължават да са силно критични. В България властва разбирането, че държавата може да бъде добър родител. И че оставянето на деца в домове за сираци е за доброто на децата. В същото време на Острова, британската организация “Християнски детски фонд на Великобритания” е силно загрижена за смазващата бедност, в която живеят милиони българи. Хиляди българчета растат в глад и нищета в социалните домове. "Християнският детски фонд на Великобритания" започва хуманитарна програма в България, като подпомага бедни семейства и социални домове с основни хранителни продукти и с дарения. Така започва историята на британската подкрепа  в грижата за децата у нас. Така започва дейността на фондация „За нашите деца“ у нас. Днес дейността им е поддържана от хора като Кирил, който с отдаденост посреща и решава тежки житейски ситуации.

От 2003 до 2008 година повече от 380 деца не попадат в дом, а близо 400 деца и техните родители получават емоционална подкрепа и помощ в справянето с трудностите на ежедневието, благодарение на програма за семейна подкрепа на “ВсякоДете”, реализирана в София, Пловдив, Русе и Монтана.

Кирил КириловЗа да бъде едно семейство цяло и щастливо са необходими стабилна ценностна система и много компромиси. За жалост, обаче, в страната ни има не малко разпадащи се семейства или такива с проблеми. В тези ситуации най-потърпевши са децата. Травмите, които те получават, намират отражение в живота им занапред. В такъв момент като спасителен пояс за тях в живота им се появяват Кирил Кирилов и неговите колеги от фондация „За нашите деца“, които преобръщат ежедневието на страдащите и го-правят по-поносимо, та дори и щастливо.

Социалните работници са като художници, оцветяващи с фин размах сивите детски души. Заселват в тях вяра и надежда, че един ден спокойствието ще възтържествува. А в замяна получават най-ценното - признателност и благодарност за подадената ръка.

Емоцията е голяма, когато правиш нещо от сърце. Кирил Кирилов е помогнал на десетки деца да повярват в себе си. Най-хубавото е, че го прави с пламък, който заразява всички покрай него:

Работата дава много динамика, много добра емоция. И когато видиш благодарността в очите на едно дете, да усетиш промяната, която е има в едно дете и неговото семейство, е мотивът, който ме кара всеки ден да влизам с усмивка в Центъра, да посрещам ежедневните предизвикателства, да се срещам с хората. Емпатията, която струи към тях, доброто отношение. В крайна сметка социалната работа е призвание.

Последвайте Радио София и в Instagram. Харесайте и страницата ни във Facebook.

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна