Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

НСТС отхвърли идеите на БСП за преизчисляване на старите пенсии за стаж със средния осигурителен доход за 2015-а

НСТС отхвърли и въвеждане на карта за гражданите с български произход с аргумент, че и в момента достъпът до трудовия пазар на тези хора е уреден в Закона за трудовата миграция

| обновено на 15.07.19 в 17:10

Националният съвет за тристранно сътрудничество отхвърли идеите на БСП за преизчисляване на старите пенсии за стаж със средния осигурителен доход за 2015 година. Законопроектът беше подкрепен единствено от КТ "Подкрепа". 

Синдикатът подкрепи и идеята на Социалистическата партия помощите за началото на учебната година да се дават не само на първокласници, а да обхванат децата до 4-ти клас. 

Според Социалистическата партия преизчисляването на старите пенсии е наложително, каза депутатът Филип Попов: "Различията между стари и нови пенсии при еднакъв осигурителен принос на осигуреното лице станаха значителни. 

От КТ "Подкрепа" са на същото мнение. Ваня Григорова коментира: "Защото не е нормално, учител, който се е пенсионирал преди 10 години да получава 200 лв. пенсия, а такъв, който се е пенсионирал сега – 700 лв. пенсия". 

Но социалният министър припомни, че пенсиите ежегодно се индексират: "С 50% от темпа нарастване на средния осигурителен доход и 50% от индекса на потребителските цени. По разчети на НОИ приемането на тази мярка би струвало 140 милиона повече месечно разходи за фонд "Пенсии", каза Бисер Петков. 

КТ "Подкрепа" смята още, че е хубаво, бедните семейства да получават по-дълго еднократни помощи в началото на учебната година, както смятат и от БСП. 

Но министър Петков припомни, че помощта е целева за първата учебна стъпка и добави: "По-голяма логика има това да бъде в по-високите курсове, където отпадането на деца от училище е в по-висока степен, както сочат данните". 

На заседанието на Националния съвет за тристранно сътрудничество синдикатите, социалното министерство и Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България отхвърлиха въвеждане на карта за гражданите с български произход. Основният аргумент е, че и в момента достъпът до трудовия пазар на тези хора е уреден в Закона за трудовата миграция. 

ВМРО предложи издаването на специалната карта, за да се улесни интеграцията на хората от историческите български общности, обясни от името на вносителите депутатът Юлиан Ангелов:

"Идеята е да обхванем и старите, и новите български общности на лицата, които искат да са част от България. Лица, които получават българско гражданство от Македония, Сърбия, Албания или от Украйна. Тези хора, когато получат българско гражданство, идват непрекъснато в България – на почивка или екскурзия, да купи имот, всякакъв бизнес да направи или каквото и да е. Тези хора оставят пари. Същото ще бъде и с тези лични документи. Тези хора, когато имат такъв документ,  те ще търсят пътя към България непрекъснато".

Въвеждането на картата получи подкрепата на 4 от петте работодателски организации с аргумента, че ще помогне да се преодолее дефицита на работна ръка у нас.

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна