Eмисия новини
от 09.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ще има ли публично-частно партньорство в киберсигурността

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Днес се провежда дискусия на тема „Публично-частно партньорство като стратегически решения за противодействие на киберзаплахи“.

Павел Димитров, представител на голяма застрахователна компания и съорганизатор на събитието, заяви пред БНР, че обществото има нужда от подобно партньорство между частния сектор и държавата в областта на киберсигурността.

В предаването „Преди всички“ на програма „Хоризонт“ той поясни, че за тази цел са необходими законодателни промени: „Към настоящия момент дори и да има огромно желание от страна на частната сигурност да помагат и да взаимодействат с държавните структури за киберсигурност, това не е регламентирано. Основната идея на дискусията е да имаме възможност да загатнем нуждата от тези законодателни промени“.

„Киберсигурността трябва да бъде разделена на лична и на бизнес сигурност…Държавата не може да се справи сама, частната сигурност трябва да си взаимодейства с държавата и това може би е по-важно от размера на санкциите, на които трябва да има увеличение, тъй като виждаме, че това е модерният начин за провеждане на една политика за рекет и изнудване“, смята Павел Димитров.

Друг участник в дискусията – председателят на Българската асоциацията на сертифицираните етични хакери Ростислав Петров, отбеляза пред БНР, че „трябва да има публично-частно партньорство“ и изрази очакване за бъдеща съвместна работа с държавните институции.

„Както виждаме това е належащо и няма шанс да продължим без него, тъй като тези атака вместо да намаляват, ще продължават да се увеличават“, посочи Петров.

„Много хора ще кажат, че държавата, премиерът, президентът са виновни (за кибератаки – б.р.), но всъщност са виновни хората, на които е поверена тази сигурност. Имайте предвид, че тези хората, на които е поверена сигурността на сайтове на държавни институции като НАП, трябва да са висококвалифицирани и обучени. Няма как това да се върши от обикновен системен администратор“, допълни той.

Според него хората на рискови позиции трябва да минат през обучение, за да няма такива пробиви. А тези, които откриват уязвимости, да бъдат стимулирани (например финансово) да съобщават пред властите за тези пропуски в сигурността.

Подробности можете да чуете в звуковия файл. 

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени