Eмисия новини
от 15.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Банита Фидьова: Всяка катастрофа струва милиони

Банита Фидьова (вляво) в студиото на програма "Хоризонт" с водещите Христо Денев и Кръстина Иванова
Снимка: БНР

Една катастрофа струва милиони, в каквато и валута да изберете – това каза в предаването „Хора, пътища, автомобили“ Банита Фидьова, която работи за Европейската федерация на пострадалите при пътно-транспортни произшествия.

„Загубата на един човешки живот е неоценима в парични средства. Но представете си, че едно дете, което е загинало в катастрофа, е можело да стане много добър учен, който да открие лекарство за рак или да спаси още 20 човешки живота в друга катастрофа…“, коментира Фидьова.  

Социалният аспект от катастрофите остава подценен

Според нея социалният аспект на пътно-транспортните произшествия сякаш остава неоценим за обществото. Законодателството проследява съдбата на засегнатите от катастрофа до 30 дни след катастрофата във връзка с получените наранявания, но оттам нататък започват същинските последствия от една катастрофа, посочи още Банита Фидьова.

България остава на едно от първите места в Европа по брой на катастрофите, брой на загиналите и ранените. За миналата година обаче и на европейско ниво жертвите от катастрофи са намалели едва с 1% и ЕС изостава в преследването на целта за чувствително намаляване на жертвите от пътно-транспортни произшествия.

Катастрофите са предотвратими

Всяка  катастрофа е предотвратима, тя не е инцидент, подчерта Банита Фидьова.

„Не можем да кажем само един е виновен, не можем да кажем за статистиката, че е вина на шофьорите, че не са достатъчно обучени, че нямат достатъчно практика или пътищата са лоши. За всеки случай имаме конкретна причина и тя е била предотвратима“, смята тя.

Мотото на тазгодишната кампания за безопасност на Европейска асоциация на жертвите от ПТП е „Животът не е резервна част за автомобил“.

Европейската федерация на жертвите от пътно-транспортни произшествия е създадена през 1991 година по инициатива на неправителствени организации, които работят основно с пострадали от катастрофи и членове на семейства, в които има загинали в ПТП. Организацията обединява 18 НПО от цяла Европа, но България няма организация, която да е покрила критериите да представлява страната ни.

Пострадалите от катастрофи не се нуждаят само от обезщетения

В България повечето подобни организации се занимават с обезщетенията, които се дължат на пострадалите при катастрофи, докато организацията на европейско ниво работи повече със самите пострадали след катастрофата – как се променя животът им, от какво имат нужда, колко много струва една катастрофа не само емоционално, но дори финансово за обществото като цяло, поясни Банита Фидьова.

Европейската федерация има и основна роля при формирането на политики, свързани с транспортната безопасност на глобално ниво, подчерта тя.

Еврофедерацията е и инициатор на Световния ден за възпоменание на жертвите на катастрофи, който се провежда всяка трета неделя на ноември. 

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени