Eмисия новини
от 21.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Да влезеш в чужди обувки преди избори


Искахме кандидатите за кмет на София да погледнат от друг ъгъл на центъра на София. Това каза пред БНР Аделина Банакева, един от организаторите на вчерашния експеримент, който направиха хората с увреждания и техните приятели от две неправителствени организации – Сдружение „Мостове“ и Националната гражданска инициатива „Системата ни убива всички“. Те поканиха кандидатите за столични кметове да седнат в инвалидна количка и да изминат определен маршрут. Само трима обаче се отзоваха на тази покана.

Аделина Банакева подчерта в интервю за предаването „Нещо повече“, че хората със 100% увреждане и с чужда помощ в страната са 65 хиляди, но в предизборните кампании никой не се обръща към тях:

„Не казваме, че с една такава идея ще променим нагласите, просто искахме да им покажем какво търсим. Целта беше тези хора да погледнат от този ъгъл на центъра на София. Коментира се как се правят програми за достъпна среда, как имало достъп в метрото и какво ли не – нищо такова не се случва. Това искахме да покажем. … Дори това, което има, е така направено, че е отбит номер, изхарчени пари и никакъв резултат“.

Политическият психолог проф. Антоанета Христова подчерта, че първата реакция на повечето хора е, че това е „див популизъм“, който няма да помогне да се решат проблемите на тези хора.

„Средата, в която се изисква извършването на съответното събитие, би трябвало да бъде с доверие към участниците в действието. Такова доверие в голяма част от избирателите няма достатъчно, да не кажа въобще. Това предполага съмнение към изначалната идея за това защо е избран точно този момент и точно този начин, за да бъде реализирано събитието“.

Проф. Христова предполага, че именно това е причината Йорданка Фандъкова да не отговори на поканата. Според нея обаче този й акт е голяма грешка на екипа й.

Това, което решава проблемите, са 3 характеристики, отбеляза политическият психолог и посочи:

„Трябва да имаш опит в управленска държавническа позиция. Трябва да са минали през теб много такива случаи и да си преживял грешки, за да можеш след това да се поправиш. Трябва да имаш много сериозна експертиза, т.е., хора, които те правят чувствителен към проблема, но не по време на предизборна кампания, а чувствителен по време на управленския ти мандат. Трето – да имаш отговорност“.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.


Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени