Eмисия новини
от 21.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Димитър Ганчев: По-високи заплати за киберспециалистите не гарантират по-добър резултат

Снимка: ЕПА/БГНЕС


„Ако на държавни служители даваме изключително големи заплати, има риск там да се появят едни губернии, в които едни хора просто да чакат големите си пенсии. Това не ни гарантира получаването на добър краен резултат“. Това каза пред БНР Димитър Ганчев от „Интернет общество“. Вчера премиерът Бойко Борисов заяви, че в държавния сектор има таван на заплатите и това понякога е пречка, за да бъдат наети най-добрите специалисти в борбата с киберпрестъпността.

„Голямата заплата трябва да върви с голяма конкуренция за тази заплата и с големи отговорности. На такава позиция трябва да очакваме известно текучество. Младите хора са много по-добри. На такава длъжност трябва да държим 25-30-годишни момчета и след това да ги сменяме с други. Не съм сигурен, че в държавната администрация това може лесно да се случи. Затова изнасянето им във фирма може би е по-доброто решение“, обясни Ганчев в интервю за предаването „Нещо повече“.

Една система трябва да се направи така, че да работи поне 10-15 години, категоричен е той. Свободният пазар обаче няма такъв дългосрочен интерес. Никой няма да направи частен проект за 30 години напред, посочи Ганчев и добави мнението си, че това е добре да се прави вътре в самата институция.

През годините киберсигурността е неглижирана

„Държавата май осъзнава наличието на проблем. Дали ще стовари фокуса върху престъпниците – това е по скоро вторичен въпрос. Щом осъзнава, че това са престъпници, то означава, че косвено осъзнава, че те причиняват сериозна щета. За мен това откритие е по-важно. Изглежда през годините темата с киберсигурността е неглижирана, защото се смята, че България не е кой знае колко електронизирана държава, ние не сме най-напредналата държава в това отношение и не може да ни сполети кой знае какво. Оказва се обаче, че не е съвсем така“, посочи още Ганчев.

По-строги наказания

Според него има формални причини, поради които трябва да се засилят наказанията:

„Прилагането на някои закони, като например този за СРС-тата, зависи от това какво е предвиденото наказание. Ако предвиденото наказание е малко, този закон не може да се използва, което означава, че не могат да бъдат подслушвани, записвани, проследявани комуникации. Най-лесното решение е да се засили наказанието, иначе трябва да се променя цялата структура на закона, за да се разреши – за компютърните престъпления да се използват СРС-та и в по-маловажни случаи. В момента в много случаи са с вързани ръце“.

Това че се нямаме доверие в службите, не означава, че не трябва да им даваме инструменти, за да решават проблемите, смята Димитър Ганчев. Той заяви, че има повече доверие в чужди разузнавателни служби:

„Чуждата разузнавателна служба няма да се занимава с мен конкретно, тя не се вълнува от моите лични данни. Докато българските служби – не можем да сме съвсем сигурни дали няма да бъдат използвани като маша за решаване на други задачи“.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 


БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени