Eмисия новини
от 09.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Общопрактикуващи лекари искат с 25 млн. лева повече за извънболнична помощ догодина

| обновено на 08.10.19 в 17:59
Снимка: архив

Националното сдружение на общопрактикуващите лекари предлага бюджетът за първична извънболнична медицинска помоща за следващата година да се повиши с 25 млн. лева.

Сдружението настоява отново да се запише условието - да не се допуска прехвърляне на пари от едно перо в друго, както и че резервът на Здравната каса може да се използва и при наличен преразход в първичната извънболнична помощ.

Личните лекари за пореден път искат потребителска такса да е задължителна за всички.

Световната банка и други институции съветват до 2020 г. бюджетът за първична извънболнична медицинска помощ да бъде 12% от бюджета на Касата. Това припомни в интервю за предаването „Нещо повече“ доц. Любомир Киров – председател на Националното сдружение на общопрактикуващите лекари в България. По думите му това няма как да се случи, но:

„Направили сме една много разумна заявка за не по-малко от 25 млн. увеличение, като след това да имаме възможността те да бъдат разумно разпределени в съответните стойности на отделните наши дейности“.

Като процент от общия бюджет нашият дял намалява, което е порочна практика, посочи доц. Киров и добави: „В абсолютна стойност се увеличава този бюджет. Това означава, че това увеличение е палиативна мярка, т.е. лекуваш нещо, което няма как да го излекуваш, просто гледаш да го подпомогнеш, да го задържиш“.

В следващите 5 ще настъпи остра, критична нужда да се изпълнят препоръките за 12%, предупреди доц. Киров:

„Системата трябва да претърпи промени. Сега с тези средства, които се отпускат, се поддържа едно статукво, което обаче е по скоро нещо старо или междинно, което под ново име някой си иска да го задържи възможно най-дълго време, защото е удобно. Трябва да се разбере, че истинските неща стават със смели стъпки и с достатъчно средства“.

Въпреки всичките си дефекти, нашата система осигурява много добро качество, отбеляза доц. Любомир Киров. Според него обаче това качество няма да трае вечно.

Цялото интервю чуйте от звуковия файл. 

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени