България се изкачва с две позиции напред в класацията за конкурентоспособност на страните, изготвяна ежегодно от Световния икономически форум. Страната ни вече е на 49-о място от 141 държави, съобщи за „Хоризонт“ Мария Прохаска от Центъра за икономическо развитие, който е официалният партньор на класацията за нашата страна.
По думите на Прохаска у нас има много положителни елементи, но остават и проблеми, трупани с години.
„Например по показателя „лесно наемане на квалифицирани работници“ България е чак на 116-о място. В същото време качеството на професионалното обучение - 92-ро място. Ето го недостигът на редица професии, специалности и така нататък. А по уменията на завършващите образование - 87-о място“, каза тя.
Сингапур, Съединените щати и Хонконг са първите три държави в класацията, която сравнява конкурентоспособността на икономиките за миналата година.
Тъй като това е класация за 2018 година, невижданите досега протести в Хонконг не са отразени при оценяването на административния регион, обясни за предаването „12+3“ Мария Прохаска и поясни, че има и показатели, в които позицията на България се влошава:
„Когато говорим за места в класация от общо 141 страни, класации от порядъка след 90-о място, да не говорим след стотното, това продължават да бъдат сериозни проблеми, независимо от плавното подобрение. България има такива показатели. Един пример е надеждността на услугите на полицията, проблемите с организираната престъпност, защитата на интелектуалната собственост, както и необходимостта от дългосрочна визия и предвидимост на икономическата политика на правителството“.
Германия губи позиции в класацията, най-вече заради влошаване на показатели в сферата на конкурентоспособността, обясни Прохаска.
Търговските войни между САЩ и Китай и между ЕС и САЩ оставят усещане за по-голяма несигурност сред бизнеса навсякъде по света.
Интервюто с Мария Прохаска можете да чуете в звуковия файл.