Eмисия новини
от 15.00 часа

Програмата на Еврокласик ноктюрно от 16 до 31 октомври 2019 година

16 октомври
3.00 часа – Йохан Себастиан Бах (1685-1750), „С радост ще нося кръста“ (Ich will den Kreuzstab gerne tragen) BWV 56. Соло баритон – Георг Нигл; Хор на Баховото дружество, Кьолн.
3.21 часа – Густав Малер (1860-1911), Ададжо из Симфония № 10 във фа диез мажор (недовършена).
Берлински радиосимфоничен оркестър с диригент Михаел Вендеберг.
3.48 часа – Франц Шуберт (1797-1828), Соната за пиано в ла мажор D.959. Изпълнява Шай Уознер (пиано).
4.29 часа – Франц Бервалд (1796-1868), Струнен квартет в сол минор. Изпълнява струнен квартет „Йоребро“.

17 октомври
3.00 часа – Хоакин Турина (1882-1949), Хосе Луис Турина (аранжимент), „Молитвата на тореадора“, oп. 34.
3.09 часа – Хоакин Турина (1882-1949), Хосе Луис Турина (аранжимент), „Севиля“, оп. 2 – Сюита картини.
3.27 часа – Морис Равел (1875-1937), аранжимент Уейн Питърсън, Сонатина.
3.39 часа – Хоакин Турина (1882-1949), аранжимент Хосе Луис Турина, „Испанки“ (Mujeres Espanolas), втори сборник, оп. 73.
3.53 часа – Хоакин Турина (1882-1949), аранжимент Хосе Луис Турина, „Хенералифе“ из Пет цигански танца, оп. 55.
Ансамбъл „Асахар“.
3.55 часа – Едуар Лало (1823-1892), Испанска симфония. Изпълнява Вадим Репин (цигулка) със Симфоничния оркестър на радиото в Саарбрюкен. Диригент – Майкъл Стърн.
4.28 часа – Гаспар Санс (1640-1710), Четири пиеси из „Ръководство по музика за испанска китара“ (Instrucción de música sobre la guitara española). Изпълняват Хавиер Диас-Латоре (китара) и Педро Естеван (ударни).
4.45 часа – Морис Равел (1875-1937), Шехеразада, три поеми за глас и оркестър (1903). Изпълнява Виктория де лос Анхелес (мецосопран) с Оркестъра на Кралския концертгебау под палката на Пиер Монтьо.

18 октомври
3.01 часа – Ингвар Линдхолм (1921-2017), „От дълбините“ (De profundis).
3.09 часа – Ван Холмбо (1909-1996), Четири песни из „Песни по Лагерквист“, оп. 34.
3.17 часа – Роксана Пануфник (р.1968), „Всичко ще бъде добре“. Соло чело – Юхана Шунешон.
3.25 часа – Либи Ларсен (р. 1950), „Колко вълнуващо!“.
3.30 часа – Джудит Бингам (р. 1952), „Удавените влюбени“. Соло мецосопран: Туве Нилшон.
3.35 часа – Чарлс Вилиърс Санфорд (1852-1924), „Синята брада“. Соло сопран – София Никлашон.
3.39 часа – Галина Григориева (р. 1962), „В рая“.
3.42 часа – Ингвар Линдхолм (1921-2017), „Да видим пак звездите“. Соло сопран – Лиза Карлиот.
Хор на Шведското радио с диригент Сьорен Кинч Хансен.
3.56 часа – Морис Равел (1875-1937), „Испански час“. Изпълняват Гьоран Елиашон (тенор), Мариане Еклоф (мецосопран), Тронд Халстейн Мо (баритон), Карл Унандер -Шарин (тенор), Ларш Авидшон (бас), Ставангерският симфоничен оркестър с диригент Александър Дмитриев.
4.48 часа – Хенрикус Албикастро (1700-06), Триосоната, оп. 8 № 11. Изпълнява Ансамбъл 415 с диригент Киара Банкини.

19 октомври
3.00 часа – Йохан Щраус-син (1825-1899), Валс на кайзера.
3.12 часа – Рихард Щраус (1864-1949), текст – Херман Хесе, Йозеф Айхендорф, „Четири последни песни“ AV 150. Соло сопран – Малин Бюстрьом.
3.34 часа – Ерих Волфганг Корнголд (1897-1957), Симфония във фа диез мажор, oп. 40.
Симфоничен оркестър на Шведското радио с диригент Джон Уилсън.
4.20 часа – Рихард Щраус (1864-1949), Метаморфози за 23 струнни соло AV.142. Изпълнява Струнен оркестър на фестивала в Ризьор с диригент Кристиан Тецлаф.
4.49 часа – Карл Мария фон Вебер (1786-1826), Анданте и унгарско рондо в до минор, оп. 35. Изпълнява Юхáни Тапанинен (фагот) със Симфоничния оркестър на Финландското радио с диригент Юка-Пека Сарасте.

20 октомври
3.00 часа – Дмитрий Шостакович (1906-1975), аранжимент Борис Гилтбург, Струнен квартет № 3 във фа мажор, oп. 73, аранжимент за пиано.
3.34 часа – Сергей Прокофиев (1891-1953), Соната за пиано № 3 в ла минор, oп. 28.
3.42 часа – Сергей Рахманинов (1873-1943), Прелюдии, oп. 32.
4.21 часа – Ференц Лист (1811-1886), „Лекотата“ из Три концертни етюда.
4.27 часа – Сергей Прокофиев (1891-1953), „Дяволско внушение“, oп. 4.
4.30 часа – Роберт Шуман (1810-1856), Нежно и напевно из „Танци на давидовите братя“, oп. 6.
Борис Гилтбург (пиано).
4.33 часа – Едвард Григ (1843-1907), Симфонични танци, оп .64. Изпълнява Симфоничният оркестър на Словашкото радио с диригент Ондрей Ленард.

21 октомври
3.00 часа – Морис Равел (1875-1937), „Лодка в океана“ из „Огледала“.
3.09 часа – Камий Сен-Санс (1835-1921), Концерт за цигулка и оркестър № 3 в си минор, оп. 61. Соло цигулка Николá Дотрикур.
3.37 часа – Игор Стравински (1882-1971), „Песента на славея“.
4.00 часа – Клод Дебюси (1862-1918), „Морето“.
Национален младежки оркестър на Франция с диригент Фабиен Габел.
4.25 часа – Ян фан Гилсе (1881-1944), Нонет за четири духови и 5 струнни (1916). Изпълнява ансамбъл „Виота“ и квартет „Ебони“.

22 октомври
3.00 часа – Рейф Воун Уилямс (1872-1958), Увертюра към „Осите“, аристофанична сюита (из музиката към пиесата).
3.10 часа – Йозеф Хайдн (1732-1809), Симфония № 34 в ре минор H.1.34.
3.35 часа – Густав Малер (1860-1911), Симфония № 5 в до диез минор.
Симфоничен оркестър на Би Би Си с диригент Сáкари Óрамо.
4.47 часа – Бенджамин Бритън (1913-1976), Химн 1 – „Моят любим ми принадлежи“ (My beloved is mine), оп. 40. Изпълняват Андрю Кенеди (тенор) и Йейн Бърнсайд (пиано).
4.55 часа – Икор Стравински (1882-1971), Фойерверки, оп. 4. Изпълнява Симфоничният оркестър на Би Би Си с диригент Йиржи Белохлавек.

23 октомври
3.00 часа – Йохан Себастиан Бах (1685-1750), аранжимент Антон Веберн, Фуга ричерката за шест гласа из „Музикално жертвоприношение“ BWV 1079/5.
3.10 часа – Роберт Шуман (1810-1856), Концерт за цигулка и оркестър в ре минор WoO 23. Соло цигулка – Изабеле Фауст.
3.42 часа – Йоханес Брамс (1833-1897), аранжимент Оскар Страсной, Романс във фа мажор, oп. 118 № 5. Соло цигулка – Изабеле Фауст.
3.46 часа – Лудвиг ван Бетовен (1770-1827), Симфония № 6 във фа мажор, oп. 68 „Пасторална“.
Филхармония на Елба на Северогерманското радио с диригент Антонело Манакорда.
4.29 часа – Ектор Берлиоз (1803-1869), Летни нощи, oп. 7 (Шест песни по стихове на Теофил Готие). Изпълнява Ранди Стейне (мецосопран) и Оркестъра на Норвежкото радио под палката на Бернхард Гелер.

24 октомври
3.00 часа – Йозеф Хайдн (1732-1809), Симфония № 92 в сол мажор H.1.92 „Оксфордска“.
3.25 часа – Роберт Шуман (1810-1856), Концерт за пиано и оркестър в ла минор, oп. 54. Соло пиано – Кристофер Парк.
3.56 часа – Роберт Шуман (1810-1856), Интродукция и Алегро апасионато в сол мажор, oп. 92. Соло пиано – Кристофер Парк.
4.12 часа – Фридерик Шопен (1810-1849), Ноктюрно № 20 в до диез минор B 49. Изпълнява Кристофер Парк.
4.17 часа – Йозеф Хайдн (1732-1809), Симфония № 104 в ре мажор H.1.104 „Лондонска“.
Лозански камерен оркестър с диригент Кристоф Ешенбах.
4.44 часа – Жан-Мари Льоклер (1697-1764), Концерт за цигулка и струнен оркестър, oп. 10 № 3 в ре мажор. Изпълнява Саймън Стандидж (цигулка) и ансамбъл „Ил темпо“.

25 октомври
3.00 часа – Йоханес Брамс (1833-1897), Серенада № 2 в ла мажор, оп. 16.
3.32 часа – Андрю Норман (р. 1979), „Gran Turismo“.
3.40 часа – Лудвиг ван Бетовен (1770-1827), Симфония № 1 в до мажор, оп. 21.
Камерен оркестър на Сейнт Пол.
4.07 часа – Антонин Дворжак (1841-1904), Серенада за духови в ре минор, оп. 44. Изпълнява ансамбъл „И солисти дел венто“ с диригент Етиен Сибенс.
4.30 часа – Йозеф Сук (1874-1935), Серенада за струнни, оп. 6. Изпълнява Уелският национален оркестър на Би Би Си с диригент Джеймс Кларк.

26 октомври
3.00 часа – Джон Адамс (р. 1947), Кратко пътуване в бърза кола (Short Ride in a Fast Machine).
3.06 часа – Джон Адамс (р. 1947), Далечен тромпет (Tromba Lontana), фанфари за оркестър.
3.10 часа – Джон Адамс (р. 1947), Симфония „Д-р Атомик“.
3.36 часа – Джон Адамс (р. 1947), „Шехеразада 2“, драматична симфония за цигулка и оркестър. Соло цигулка – Лейла Юзефóвич.
Филхармония на Осло с диригент Джон Адамс.
4.24 часа – Филип Глас (р. 1937), Музика в подобно движение (Music in similar motion) за ансамбъл. Изпълнява ансамбъл „Ричерката“ с ръководител Иван Шилер.
4.36 часа – Джон Корилиано (р. 1938), Елегия за оркестър (1965). Изпълнява Ванкувърският оркестър на Си Би Си с диригент Марио Бернарди.
4.45 часа – Андрю Хъгет (р. 1955), Сюита от канадски народни песни за акордеон и пиано. Изпълняват Джоузеф Петрич (акордеон) и Гай Фю (пиано).

27 октомври
3.00 часа – Волфганг Амадеус Моцарт (1756-1791), Дивертименто в си бемол мажор K.439b № 2. Изпълнява Братиславското духово трио.
3.17 часа – Роберт Шуман (1810-1856), Детски сцени, оп. 15. Изпълнява Ховард Гимзе (пиано).
3.37 часа – Йохан Себастиан Бах (1685-1750), Оркестрова сюита №3 в ре мажор BWV.1068. Изпълняват Ерик Ниорд Ларсен (обой), Роар Брострьом (обой), Уле Едвард Антонсен (тромпет), Ласе Росинг (тромпет), Йенс Петер Антонсен (тромпет), Ролф Като Рааде (тимпани), Струнен оркестър на фестивала в Ризьор с диригент Андрю Манзи.
4.01 часа – Сергей Прокофиев (1891-1953), Симфония № 1 в ре мажор, оп. 25 „Класическа“.
4.16 часа – Сергей Прокофиев (1891-1953), Концерт за цигулка и оркестър № 1 в ре мажор, оп. 19. Соло цигулка Хилари Хан.
4.38 часа – Йохан Себастиан Бах (1685-1750), Сарабанда из Партита № 2 в ре минор BWV 1004. Изпълнява Хилари Хан.
4.43 часа – Сергей Прокофиев (1891-1953), Симфония № 5 в си бемол мажор, оп. 100.
Симфоничен оркестър на Шведското радио с диригент Лахав Шани.

28 октомври
3.00 часа – Ектор Берлиоз (1803-1869), „Ромео и Жулиета“, оп. 17, драматична симфония. Изпълняват Жули Булиан (мецосопран), Пол Апълби (тенор), Аластеър Майлс (бас), Хор на Берлинското радио, Германски симфоничен оркестър Берлин с диригент Робин Тичати.
4.37 часа – Лудвиг ван Бетовен (1770-1827), Соната за пиано № 18 в ми бемол мажор, оп. 31 № 3. Изпълнява Ани Фишер.

29 октомври
Йохан Себастиан Бах (1685-1750), Йоханес-пасион BWV 245
3.00 часа – част 1
3.33 часа – част 2
Елизабет Уотс (сопран), Бено Шахтнер (контратенор), Рафаел Хон (тенор), Вернер Гура (тенор), Доминик Кьонингер (баритон), Матиас Винклер (бас), Камерен хор РИАС, Академия за стара музика Берлин с диригент Джъстин Дойл.
4.46 часа – Йохан Кунау (1660-1722), Библейски сонати: Суоната прима – Битката между Давид и Голиат. Изпълнява Люк Босежур (орган).

30 октомври
3.00 часа – Ерих Волфганг Корнголд (1897-1957), Концерт за цигулка и оркестър в ре мажор, оп. 35. Соло цигулка – Елина Вяхяля.
3.28 часа – Дмитрий Шостакович (1906-1975), Симфония № 6 в си минор, оп. 54.
Симфоничен оркестър на Шведското радио с диригент Клаус Мякеля.
4.01 часа – Анри Марто (1874-1934), Струнен квартет № 3 в до мажор. Изпълнява квартет „Югдрасил“.
4.40 часа – Лудвиг ван Бетовен (1770-1827), Соната за пиано № 30 в ми мажор, оп. 109. Изпълнява Франческо Пиемонтези (пиано).

31 октомври
3.00 Йохан Себастиан Бах (1685-1750), Соната № 1 в сол мажор BWV 1027 за виола да гамба и чембало.
3.14 часа – Карл Филип Емануел Бах (1714-1788), Фантазия във фа диез минор Wq 67 за чембало.
3.25 часа – Карл Филип Емануел Бах (1714-1788), Соната в ре мажор Wq 137 за виола да гамба и континуо.
3.42 часа – Вилхелм Фридеман Бах (1710-1784), Три полонеза из Дванадесет полонеза F.12 за чембало.
3.52 часа – Карл Филип Емануел Бах (1714-1788), Соната в сол минор Wq.88 за виола да гамба и чембало.
Фридерике Хойман (виола да гамба) и Дирк Бьорнер (чембало).
4.14 часа – Йохан Себастиан Бах (1685-1750), Магнификат в ре мажор BWV.243. Изпълняват Лидия Тойшер (сопран), Мария Еспада (сопран), Мари-Клод Шапюи (мецосопран), Кенет Тарвър (тенор), Флориан Бьош (баритон), Хорът на Баварското радио с диригент Петер Дайкстра и ансамбъл „Ил джардино армонико“ с диригент Джовани Антонини.
4.41 часа – Йохан Себастиан Бах (1685-1750), Партита за соло цигулка № 3 в ми мажор BWV.1006. Изпълнява Сигизвалд Кюйкен (цигулка).

Още от