Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Повече от 15% от стартиращите български фирми са в сферата на изкуствения интелект

| обновено на 22.10.19 в 13:36
3
Снимка: Наталия Ганчовска

Повече от 15% от българските стартиращи фирми са в сферата на изкуствения интелект, показва холандско проучване. Това прави страната ни лидер в Европа и съдейства за индустриалната автоматизация.

Данните бяха представени по време на първия в България форум по роботика и автоматизация в индустрията.

Роботиката и автоматизацията са основните фактори, които ще дават конкурентните предимства на българската индустрия за в бъдеще. И родното производство вече има своите добри примери, казва Йонко Чуклев - заместник-председател на Асоциацията по роботика и автоматизация:

"Вече в България е най-бързата поточна линия в света, която прави по 6 600 бонбона в минута. Имаме завод за хладилна техника, който на ден около 4 000 хладилни уреда. Примери в производството в България има, като нас ни радва, че има и такива, които минават от компонент до готов продукт".

Най-често роботиката и автоматизацията се прилагат в сектори като хранително-вкусовата промишленост, фармацията, електрониката и автомобилните компоненти. Александър Арабаджиев от компания за производство на машини за роботизация представи една от разработките:

"Първият в България колаборативен робот, който има шест оси на пречупване, носи товар до 5 кг и има размах един метър. Може да работи на едно място с хора без да ги застрашава от нараняване.

Българските успехи в сферата на роботиката се представят днес в София по време на форума „Роботиката през погледа на бизнеса, образованието и държавата“.

Организатор е Българската стопанска камара.

На форума се представят резултати от проучване за нивото на автоматизацията на българската индустрия и робоекосистемата у нас, както и нейната инфраструктура, международни партньори, инвеститори и доставчици.

Обсъждат се проблеми като достъпността на роботите и високотехнологичните машини в малките и средни предприятия, лидерството на България в сферата на роботиката и автоматизацията, а също и подготовката на кадрите в сектора.

Основна цел на организаторите е формулирането на цялостна стратегия за робосектора у нас чрез препоръки на експерти в индустрията, образованието, финансите, човешките ресурси и държавната администрация.


БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Горещи теми

Войната в Украйна