Eмисия новини
от 12.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Изтича срокът за номиниране на председател на КПКОНПИ

| обновено на 20.11.19 в 13:23

Днес изтича срокът за номиниране на кандидатите за поста председател на Комисията за противодействие на корупцията и за отнемане на незаконно придобитото имущество (КПКОНПИ).

Досега официално са известни имената на двама кандидати за поста - настоящият главен прокурор Сотир Цацаров, предложен от ГЕРБ,  "Обединени патриоти" и независимите депутати от "Атака", и депутатът от партия "Воля" Симеон Найденов.

Новият председател трябва да приключи мандата на Пламен Георгиев, който подаде оставка в края на месец юли, заради скандала с недекларираната тераса на жилището му.

Другият номиниран за председател на Антикорупционната комисия - депутатът от “Воля“ Симеон Найденов, заяви, че има качествата да оглави антикорупционния орган и да се състезава с издигнатия от управляващите Сотир Цацаров. За шансовете си той каза:

"Това вече зависи от народните представители как ще гласуват. Щом съм приел кандидатурата, може би да, тъй като днеска изтича последният срок за подаване на документи. Ще се въздържа до утре и няма да отговарям".

Дариткова: За управляващата коалиция кандидатурата на Цацаров е консенсусна

Няма недоразумения между ГЕРБ и Обединени патриоти при издигането на кандидатурата на главния прокурор Сотир Цацаров за председател на КПКОНПИ. Това заяви днес председателят на ПГ на ГЕРБ Даниела Дариткова.

Повод бе изявлението на председателя на НФСБ Валери Симеонов, че не е знаел за номинацията на Цацаров и затова е поискал среща с него. Дариткова допълни:

“Не беше възможно всеки един народен представител от двете парламентарни групи да се подпише под това предложение, защото времето не позволяваше да се случи това, но наистина кандидатурата е консенсусна“.

Хамид: Професионализмът и качествата на настоящия главен прокурор са безспорни

Парламентарната група на ДПС ще има становище за кандидатите за шеф на Антикорупционната комисия след като види концепциите им, каза депутатът от правната комисия Хамид Хамид. Според него обаче професионализмът и качествата на настоящия обвинител номер едно са безспорни:

“А богатство за всяка държава да използва този потенциал пълноценно и мисля, че КПКОНПИ е мястото, където този потенциал може да се развие. Но трябва веднага след встъпване на длъжност на един от двамата кандидати да продължат законодателните промени, които висят в правна комисия. Защото има някои неуредени въпроси, има някои пропуски, има някакви проблеми, причинени от натрупаните декларации и т.н. Надяваме се да работим изключително активно с новоизбрания председател в тази посока“.


Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени