Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

България е четвърта в ЕС по приходи от емигранти

Снимка: БГНЕС

За последните 15 години 1 милион българи са заминали и работят в чужбина, заяви министърът на труда и социалната политика Бисер Петков, цитиран от в.“Стандарт“. През 2016 г. те са превели на близки в родината общо 869 милиона евро. Над 500 милиона от тези средства идват от българи, които живеят в страни-членки на ЕС, а останалите са от такива извън Eвросъюза. Постъпленията нареждат страната ни на четвърто място в ЕС след Полша, Португалия и Румъния по приходи от емигранти. Според социалния министър Бисер Петков е необходима обща координирана политика, която да доведе до подобряване на условията за живот и възможностите за реализация в България. Секторът на информационните технологии изпитва най-сериозен глад за образовани кадри. Липсват професионалисти и в машиностроенето, както и инженери. Специалистите от трети страни, които работят в България, решават краткосрочно сериозния проблем с липсата на висококвалифицирана работна ръка, изтъкна министър Петков, като уточни, че се очакват облекчения при получаването на т. нар. синя карта - документът, който дава възможност да се наемат работници от страни извън ЕС. Валидността и ще бъде увеличена, а таксата за издаването ще намалее. Социалното ведомство отчита още спад на броя на младежите до 29 годишна възраст, които са без работа. От друга страна, по данни на Агенцията по заетостта, над 11 000 българи са се върнали у нас и са се записали в бюрото по труда. Натрупаният трудов стаж зад граница осигурява на завърналите се в родината българи по-високи компенсации за безработица. При повече от 1200 сънародници тези компенсации надвишават с близо 160 лева средната работна заплата в България. И в тази насока се очакват промени- предвижда се от следващата година компенсацията за безработица да се отпуска по нови критерии. За да я получат заради съкращение, служителите трябва да са внасяли своите осигуровки в специален фонд „Безработица“ поне 12 от последните 18 месеца. Предвидено е и повишаване на минималното дневно обезщетение за безработица, което ще достигне 9 лв. За всяка година ще се определя и максимален дневен размер на това обезщетение. Предлага се за 2018 година стойността му да не надхвърля 74 лв.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Енергийната комисия в НС отложи пълната либерализация на пазара на ток

Депутатите от енергийната комисия в Парламента замразиха либерализацията на тока на едро за една година. Според действащия закон тя трябваше да се случи от 1 юли т.г. Това означава, че на 1 юли КЕВР отново ще трябва да се произнесе за цената на..

публикувано на 17.04.24 в 17:58

В България се появи първата плантация с шамфъстък

За първи път в България край Сандански засадиха плантация с 22 декара шамфъстък. Инвестицията е на софийски бизнесмен, съобщи БНТ. Първата реколта се очаква до 2-3 години. Хората в най-топлия район на България и преди са отглеждали екзотичното за..

публикувано на 17.04.24 в 10:20

Служебният кабинет продължава курса на България към еврозоната

"Старал съм се в правителството да попаднат експерти, да има приемственост и да бъде политически балансирано" – това заяви служебният премиер Димитър Главчев при представянето при президента на състава на вече действащия служебен кабинет. Основната..

публикувано на 15.04.24 в 10:25