Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Онлайн изложба припомня дейността на жените, допринесли за развитието на Европа



В дните преди Международния ден на жената – 8 март, Европеана – европейската електронна библиотека, отправя поглед към историческия принос на жените в обществото. В осем поредни седмици електронната изложба Pioneers ще представя  по една личност от нежния пол, която с изявите си в изкуството, креативността си или научните си открития е спомогнала за развитието на света, в който живеем. Идеята е на българския еврокомисар по цифровата икономика и общество Мария Габриел, която подчерта, че онлайн изложбата е за изключителни жени, оставили своя отпечатък в нашата история. Те са много различни, но общото между тях е, че са променили света със страстта и усилията в своята работа. Днес, повече от всякога, е необходимо момичетата и жените в Европа да бъдат вдъхновени да мечтаят, да се стремят към високи постижения. Представянето на такива примери има за цел да ги подкрепи и насърчи в реализирането на мечтите им.

Мария и Пиер Кюри в лабораторията им в Париж, 1900 г.
Пътуването във времето започва с портрета на Мария Склодовска-Кюри, единственият носител на Нобелова награда в две области – на физиката и на химията. Научните ѝ открития в сферата на радиологията трансформират представите на обществото за жените изследователки в природонаучните среди. Последната седмица от експозицията Pioneers е посветена на Дора Габе. Едновременно с изявите си в литературата, тя е виден публицист и общественик и е сред учредителите на Българо-полския комитет и Българския ПЕН-клуб. От 1947 до 1950 г. е съветник по културните въпроси в българското посолство във Варшава. Носител е на няколко престижни български награди в областта на литературата. Нейни творби са преведени на 12 езика, а книгите ѝ за деца са сред любимите четива за няколко поколения българи. Едновременно с авторските си изяви Дора Габе е известна и като преводач от полски, руски, чешки, френски и гръцки език.

Още от категорията

Диан Костов показва в Брюксел нови измерения на християнското изкуство

Българският автор Диан Костов преобразява най-голямата базилика в Брюксел с изложбата-инсталация "Кръстопът – цената на избора". 17-метрови сцени от живота на Христос и Св. Богородица, ще са на фасадата на националната базилика „Светото сърце“..

публикувано на 21.04.24 в 07:10

Албанският писател Григор Бануши се среща с българската публика

Албанският писател Григор Бануши пристига в България за премиерата на новия си роман "Недовършена симфония" (изд. Изида). Преводът на български език направен от преводача Екатерина Търпоманова, преподавател в Софийкия университет, а допреди години и..

публикувано на 16.04.24 в 16:14

Старинни български килими в галерията на Българския културен институт в Париж

За първи път след повече от век в Галерията на Българския културен институт в Париж ще бъдат представени автентични български килими от XIX и XX век, съобщиха от институцията. Бутиковата изложба “История в цветове. 350 години българско килимарство”..

публикувано на 14.04.24 в 12:25