Eмисия новини
от 20.00 часа
Ministrat e punëve të jashtme të Bullgarisë dhe Greqisë

Ministri i ri i jashtëm i Greqisë Nikolaos Dendias është për vizitë në Sofje

Athina përkrah aderimin e Bullgarisë në Hapësirën Shengen, tha ministri i punëve të jashtme i Greqisë Nikolaos Dendias në Sofje në takimin me homologen e tij bullgare Ekaterina Zaharieva. Të dy ministrat janë të mendimit se Bashkimi Evropian duhet..

11.09.19 в 16:15 |
Kryeministri Bojko Borisov

Kryeministri Borisov: Orientimi gjeopolitik i Bullgarisë është drejt BE-së dhe NATO-së

Orientimi ynë politik akoma para shfaqjes së partisë GERB është lidhur me Bashkimin Evropian dhe NATO-në, deklaroi Kryeminisri Bojko Borisov në fillimin e mbledhjes së sotme të qeverisë. Ai e nënvizoi këtë, duke pasur parasysh skandalin e..

11.09.19 в 12:29 |
Bojko Borisov (majtas) dhe Vityanis Andryukitis

Takohet në Sofje Grupi Evropian i Ekspertëve për Murtajën Afrikane të Derrave

Grupi i përhershëm i ekspertëve mbi murtajën afrikane të derrave në Evropë po zhvillon takimin e vet të 14-të vjetor në Sofje. Për të marrë pjesë në forum në Sofje po ndodhen Komisioneri i BE për shëndetin dhe sigurinë e ushqimit Vityanis..

10.09.19 в 14:32 |

Kryeministri Borisov përshëndeti zhvillimin e shkëlqyer të marrëdhënieve me Gjermaninë

Në mbledhjen programore të Grupit të Bashkimit Kristiansocial në Bundestagun e Berlinit Kryeministri Bojko Borisov deklaroi se Gjermania është partnere strategjike e Bullgarisë në BE dhe aleate me qëllime të përbashkëta në NATO. Bashkëpunimi..

04.09.19 в 12:00 |

Bojko Borisov: Ju propozoj që Ballkani të bëhet një prej viseve më tërheqëse të Evropës

Kryeministri Bojko Borisov ripohoi në Berlin angazhimin e Bullgarisë ndaj integrimit evropian të shteteve nga Ballkani Perëndimor. Në një takim me Kryetarin e Grupit të Bashkimit Kristian Social (CSU) në Bundestag Alexander Dobrindt Borisov deklaroi:..

03.09.19 в 17:58 |
Kryeministri Borisov

Kryeministri Bojko Borisov është për vizitë në Gjermani

Kryeministri bullgar Bojko Borisov është në Berlin, për të marrë pjesë si mysafir nderi në mbledhjen e Grupit të Bashkimit Kristiansocial (CSU) në Bundestag. Theksat e bisedimeve do të jenë marrëdhëniet ndërmjet Bullgarisë dhe Gjermanisë dhe..

03.09.19 в 12:19 |
Maja Manollova

Avokatja e popullit Maja Manollova është kandidate për kryetare të bashkisë së Sofjes

Avokatja e popullit Maja Manollova deklaroi se do të marrë pjesë në zgjedhjet e ardhshme për kryetar bashkie në kryeqytet dhe për këtë arsye do të japë dorëheqje nga posti i saj aktual. Lighur me këtë Kryeministri Bojko Borisov nënvizoi se..

03.09.19 в 10:45 |

Ursula von der Leyen e falënderoi Bullgarinë për përkrahjen e saj për kryetare të KE-së

Kryeministri Bojko Borisov mirëpriti në Sofje Kryetaren e porsazgjedhur të Komisionit Evropian (KE) Ursula von der Leyen . Vizita është pjesë e konsultimeve të Ursula von der Leyen me liderët e vendeve-anëtare të BE-së para paraqitjes së përbërjes së..

29.08.19 в 17:31 |

Kryeministri Bojko Borisov vizitoi gërmimet e kodërvarrit më të madh në Gadishullin Ballkanik

Kryeministri Bojko Borisov vizitoi gërmimet arkeologjike të kodërvarrit më të madh në Gadishullin Ballkanik-rreth fshatit të qytetit Plovdiv - Manole dhe përshëndeti arkeologët për punën e tyre të shkëlqyer. Gjatë stinës së tanishme arkeologjike..

28.08.19 в 16:29 |

Kryeministri Borisov zhvilloi një bisedë telefonike me homologun e tij britanik Boris Johnson

Kryeministri Borisov zhvilloi një bisedë telefonike me homologun e vet britanik Boris Johnson, bëri të ditur zyra e shtypit e kabinetit. Tema kryesore e bisedës telefonike ka qenë bashkëpunimi shumë i mirë në sferën e sigurisë. Në kuadrin e bisedimit, i..

28.08.19 в 11:08 |
Всички новини: днес | вчера