Eмисия новини
от 04.00 часа
Maksim Minçev

Tirana do të jetë organizatore e Takimit të 15-të Botëror të Mediave Bullgare

Kryeqyteti  i Shqipërisë Tiranë do të jetë mikpritës i Takimit të 15-të Botëror të Mediave Bullgare. Sivjet takimi do të mbahet nga 22 deri më 25 nëntor, ndërsa partnerët kryesorë janë Agjencia Telegrafike Shqiptare dhe Radio Televizioni Shqiptar. Tema e..

19.11.19 16:33 |
Vensan Kirkorov (majtas) dhe Rami Kiauan

Tre tituj për boksierët bullgarë në Kosovë

Tre tituj fituan boksierët bullgarë në Turneun Ndërkombëtar të Boksit “Adem Jashari” në Prishtinë të Kosovës. Kampionë u bënë Vensan Kirkorov (64 kg), Rami Kiauan (75 kg) dhe Kristijan Nikollov (81 kg). Në turne morën pjesë boksierë nga Shqipëria, Çekia,..

19.11.19 15:17 |

„Feel Albania“ – takimi i turizmit bullgar me atë shqiptar

Turistët bullgarë në Shqipëri shënojnë rritje të konsiderueshme gjatë viteve të fundit. Prej 23 500 në 2015 numri i tyre ka arritur 40 000 gjatë 2018-ës. Shqiptarët që kanë zgjedhur vendpushimet tona (kryesisht ato dimërore) gjithashtu janë duke..

14.11.19 15:21 |

Në Sofje Bullgaria dhe Shqipëria diskutojnë stimulimin e kontakteve të biznesit

Zëvendës ministrja e ekonomisë Lilija Ivanova dhe Etjen Xhafaj, zëvendës ministër për Evropën dhe punët e jashtme diskutuan iniciativën për stimulimin e marrëdhënieve ekonomike midis Bullgarisë dhe Shqipërisë. Theksi u vu mbi konektivitetin energjetik,..

13.11.19 16:51 |

Zehrudin Dokle mori titullin e Ministrit për Diasporën “Ambasador i kombit”

Ambasada shqiptare në Sofje organizoi eventin “Një ditë në shqip” me qëllim promovimin e librit dhe të lexuarit në shqip. “Me ardhjen e epokës digjitale, libri dhe të lexuarit duket se e kanë humbur vëmendjen, prandaj nën moton “Lexo shqip” do..

31.10.19 12:04 |
Mirosllav Lajçak

Bullgaria dhe Sllovakia përkrahin zgjerimin e BE-së

Bullgaria dhe Sllovakia janë përkrahësit më të mëdhenj të zgjerimit të BE-së, deklaroi zëvendës kryeministrja dhe ministre e punëve të jashtme e Bullgarisë Ekaterina Zaharieva pas takimit me ministrin e punëve të jashtme dhe të çështjeve evropiane të..

24.10.19 19:46 |

U hap ekspozita “Tungjatjeta, emri im është Tirana!” në Universitetin e Sofjes “Shën Klementi i Ohrit”

Në Universitetin e Sofjes “Shën Klementi i Ohrit” u inaugurua ekspozita “Tungjatjeta, emri im është Tirana!” Ekspozita prezanton 40 fotografi të vjetra të Tiranës që nga viti 1920 kur ajo u bë kryeqytet i Shqipërisë dhe përfshin periudha të..

22.10.19 09:59 |

Rusia dhe Bullgaria kanë ndërmend të forcojnë bashkëpunimin ekonomik

Ministri i punëve të jashtme i Rusisë Sergej Llavrov njoftoi, se Korporata Shtetërore Rosatom është gati të përfshihet në procedurat për zgjedhjen e realizuesit të ndërtimit të Centralit Atomik Elektrik “Belene”. Jemi me shpresë, se korporata shtetërore..

21.10.19 17:21 |

Bullgaria dhe Kroacia janë zhgënjyer nga moshapja e negociatave me Shkupin dhe Tiranën

Bullgaria përshëndet shpalljen e Ballkanit Perëndimor për një nga prioritetet e Presidencës kroate të Këshillit të Bashkimit Evropian gjatë pjesës së parë të vitit 2020. Këtë e tha Zv.Kryeministrja dhe Ministrja e punëve të jashtme Ekaterina Zaharieva..

18.10.19 19:24 |
Kryeministri Borisov

Borisov: Me siguri ka frikë nga zgjerimi i BE-së

Sa i përket vendimit të shtyrë për përcaktimin e datës së nisjes së negociatave për anëtarësim në BE për Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë, kryeministri Bojko Borisov komentoi se “asgjë nuk ka përfunduar, vetëm është shtyrë. Ishte nënvizuar puna..

18.10.19 12:19 |
Всички новини: днес | вчера