Eмисия новини
от 20.00 часа

Një prezantim i shkëlqyer i gjimnasteve bullgare në Minsk

Ansambli bullgar i gjimnastikës ritmike fitoi në Çallënxh Kupën Botërore në Minsk medalje të arta në kombinimin e përzier me 3 rrethe dhe dy palë shkopinj, si dhe medalje të bronzta në vallen me 5 topa. Përpara kësaj bullgaret fituan argjend në..

19.08.19 в 10:48 |
Nikolla Stançev

U inaugurua një Shteg i Famës Olimpike në qytetin bregdetar Sveti Vllas

Në qytetin tonë bregdetar Sveti Vllas pranë Detit të Zi u inaugurua një Shteg i Famës Olimpike me imazhet e të gjithë sportistëve bullgarë që kanë fituar medalje të arta olimpike. Në shteg u vendosën basorelievet e 48 sportistëve bullgarë që kanë fituar..

16.08.19 в 16:37 |
Rumjana Nejkova

11 vjet nga titulli i fundit olimpik i Bullgarisë

Sot mbushen 11 vjet nga titulli i fundit olimpik për Bullgarinë. Gjatë vitit 2008 kampione në Pekin u bë Rumjana Nejkova në skif, bëri të ditur sportal.bg. Në karrierën e saj të pasur Rumjana Nejkova ka një komplettë plotë medaljesh në kanotazh nga..

16.08.19 в 16:13 |

Basketbollistet bullgare në moshën deri në 20 vjeçe fituan titullin evropian

Skuadra kombëtare e basketbollit për femra deri në 20 vjeçe fitoi titullin e Kampionatit Evropian, Divizioni B. Në finalet në Prishtinë të Kosovës bullgaret fituan kundër skuadrës së Finlandës me 80:75 pika. Titulli i fundit i Kampionatit Evropian për..

13.08.19 в 15:40 |

Medalje për nxënësit bullgarë në Olimpiadën e Informatikës në Azerbajxhan

Me një medalje të artë, 2 të argjendta dhe 1 të bronztë u ktheu skuadra bullgare nga Olimpiada Ndërkombëtare e Informatikës në Baku të Azerbajxhanit. Medaljen e artë e fitoi Radosllav Dimitrov nga Plovdivi. Medaljet e argjendta i morën Aleksandër..

12.08.19 в 15:41 |
Ivet Llalova-Collio

Atletët tanë me gjashtë medalje në Ligën e dytë të Kampionatit Evropian të Skuadrave

Bullgaria ruajti vendin e saj në Ligën e Dytë të Kampionatit Evropian të Skuadrave të Atletikës së lehtë në Varaždin të Kroacisë. Pas një gare të rëndë dyditore ata zunë vendin e gjashtë në grup me 297 pika. Atletët tanë fituan gjashtë medalje të arta –..

12.08.19 в 16:42 |

26 medalje për nxënësit bullgarë në garën e matematikës në RAJ

Suksesin e radhës për Bullgarinë në fushën e matematikës e arritën 36 nxënës nga pesë shkolla. Ata morën pjesë në garën e matematikës në Durban të Republikës Jugafrikane. Fëmijët janë në moshë midis 12 dhe 16 vjeç dhe u kthyen nga gara individuale..

07.08.19 в 16:42 |
Angell Kodinov

Angell Kodinov me dy medalje nga Kampionati Botëror i kajkut

Angell Kodinov fitoi medaljen e bronztë në disiplinën 200 metra kanoe për një person në Kapmionatin Botëror të kanoe-kajakut për të rinj në moshë deri më 23 vjeç në Rumani. Arritja e tij në këtë distancë ishte 39.947 sekonda. Ky është medalja e..

05.08.19 в 12:26 |

Dy medalje për Bullgarinë nga Festivali Olimpik Rinor Evropian

Bullgaria i mirëpriti pjesëmarrësit e vet në Festivalin Olimpik Rinor Evropian në Baku, ku vendi ynë fitoi dy medalje. Valentin Andreev u bë kampion në hedhjen e çekiçit, duke arritur 82.72 metra, ndërsa Anastasia Balaban fitoi medaljen e argjendtë në..

30.07.19 в 16:19 |

4 medalje për Bullgarinë në Olimpiadën Ndërkombëtare të Kimisë

Një medalje të artë, një të argjendtë dhe 2 të bronzta fituan nxënësit bullgarë në Olimpiandën e 51-të Ndërkombëtare të Kimisë, e cila u zhvillua në Paris të Francës. Medaljen e artë e mori Evgeni Statellov nga Gjimnazi i Gjuhëve të Huaja në..

30.07.19 в 09:58 |
Всички новини: днес | вчера