Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Смеда рисува

13
Снимка: Радио Шумен

В полите на Източна Стара планина, в смядовското село Черни връх, вече цяла седмица се твори. 12 художници от няколко държави дойдоха на пленера „Смеда – Черни връх 2019“.

Кулминацията на артсъбитието е днес, когато от 16 ч. ще бъде открита изложбата с картините, създадени през последните седем дни. Те ще бъдат подредени в Художествената галерия в Смядово. Това е пространството, което приюти картините на местния художник Стойчо Преснаков, оставил 35 творби на града си.

  За първи път седмина артисти от Молдова, Украйна и Румъния и петима от България се събраха, за да покажат вдъхновението си от вълшебната природа на Балкана. Куратор и участник в пленера е преподавателят от Шуменския университет проф. Благомир Папазов.

Художникът Стефан Коман пристига от Кишинев, за се срещне с очарованието на смядовското село Черни връх.

„Проф. Папазов ни разказа за местностите в тази вълшебна територия", казва Коман. „Показа ни и църквата в Черни връх, която е съградена от човек, дошъл да се лекува тук. Заведе ни до мястото, където е имало древен манастир, видяхме и чудните скали. По този начин цялото това великолепие чрез нас и социалните мрежи вече стига до много хора. И много от тях ни завиждат, че сме на толкова специална земя“.

Според Стефан Коман, първоначалната му идея е била да рисува българки, възрастни хора, защото само така е можел да влезе в същността на душата ни. В крайна сметка, след като от градината на проф. Папазов е получил купа с прекрасни череши, те са станали главният герой в творбите му.

В пленера участва и етническият българин от Бесарабия Виктор Христов. За съжаление, обаче художникът не е запазил езикът на своите предци от Панагюрище, които бягат в Бесарабия след Априлското въстание. Прадядото на Виктор Христов се установява в Чимишлия и се оженва за местна девойка. Нейният баща е бил най-богатият човек в околията и след смъртта му всичко остава за българския бежанец.

„Прадядо ми има шест деца, сред които е и моят дядо", продължава разказа на фамилната си история Виктор Христов. И в знак на почит и уважение към руските освободители на Балканите, прадядо ми изпраща сина си, моят дядо, да учи в Кадетския корпус в Петербург и да стане част от царската армия. По време на Октомврийската революция, разбира се, моят дядо напуска военните заради репресиите срещу тях“, казва още Виктор Христов. Скоро след събитията от 1917 година дядото на Виктор Христов умира и така се губи българската връзка в семейството. Бащата на художника също се жени за молдованка и това е основната причина художникът да не знае български език.

Галина Бодякова от Украйна е една от малкото жени артисти, които участват в пленера в с. Черни връх. За нея мястото е вълшебно, защото събира красотата на целия ни свят и душата ти лети.

Пленерът в смядовското село Черни връх събира историите и изкуството на художници от България, Румъния, Украйна и Молдова. Сред гостите, е и сценографът от Джордже (Джиджи) Андрееску. Известен в родината си с работата в Националния музикален театър за опера и оперета в Галац, където е сценограф на “Набуко” и “Аида” и десетки класически произведения. С него е съпругата му Жана, акварелист, чиито картини са във фондовете на Музея за визуални изкуства в Галац, Двореца на Парламента в Букурещ, както и в частни колекции във Италия, Германия, Франция, Гърция, САЩ и Израел.

Артистичното събитие се провежда с финансовата подкрепа на община Смядово и се провежда в новия хотелски комплекс „Панорамна гледка“ в с. Черни връх.

Репортаж на Миглена Стефанова.

 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Филип Кутев" с грандиозен концерт

Повече от четвърт век композиторът Георги Андреев смесва мелодията на българския фолклор със звучността и инструментите на европейската класическа музика. Такъв е последният му спектакъл "Извори", който ще бъде показан на с цената на зала „Арена Шумен“ тази вечер (19.04).  В него участва най-представителният ни ансамбъл „Филип Кутев“, заедно с..

публикувано на 19.04.24 в 10:00

Музикалният космос на Ангел Демирев

Виртуозът на китарата Ангел Демирев и неговото акустично трио идват за първи път в Шумен.  Концертът му с Христо Минчев-контрабас и Петър Миланов-акустична китара ще поведе публиката на неочаквано пътешествие с нюанси и интерпретации на най-различни музикални теми. „Моята китара е възможност да опозная себе си“, казва Ангел Демирев и..

публикувано на 19.04.24 в 09:00

Букелон-забравената крепост

Двама шуменци, които от години живеят в София, са част от филм, посветен на една от крепостите в България. Нейното име е Букелон и тя се намира в красивата Сакар планина до свиленградското село Маточина.  Авторът - оператор Георги Георгиев харесва калето за свой проект. Крепостта Букелон, която буквално се намира на съвременната ни граница с Турция,..

публикувано на 18.04.24 в 10:52

Класически и филмови шедьоври в Шумен

Най-запомнящите се мелодии от легендарни филми ще звучат в концерта на Симфониета Шумен тази вечер. В програмата са включени музикални теми от „Междузвездни войни", "Хари Потър", "Индиана Джоунс" и други. На сцената ще бъде свирещият до съвършенство пианист Георги Черкин, като солист и оркестратор. Той ще представи и своите аранжименти..

публикувано на 18.04.24 в 08:40
Драматичен театър

Ирландски хумор на русенска сцена

До „забутания остров“ достига новината, че от Холивуд пристигат да снимат филми за всички хора. Там снимките са шанс да променят островната скука в живота си и да постигнат лесна слава. Така накратко изглежда сюжетът в най-новото заглавие на русенския театър – „Куцльото от забутания остров“. Автор на текста е известният ирландски драматург..

публикувано на 17.04.24 в 14:35

На живо с Мария Донева

Една от най-четените съвременни поетеси идва в Шумен. Мария Донева освен с много красивите, емоционални и силно човешки стихове, е известна и като преводач на детска литература от английски език. Тя е основател и участник в проекта „Джазът пее на български“, в който прави концерти с джаз стандарти с оригинални текстове на български език заедно с..

публикувано на 17.04.24 в 08:48

Чест за диригента Калина Василева

Директорът на Симфониета Шумен Калина Василева получи номинация за Награда от Съюза на българските филмови дейци "Васил Гендов" в категорията "Най-добър композитор" за музиката си към филма „Уроците на Блага“.  Лентата на режисьора Стефан Командарев, която беше снимана почти изцяло в Шумен, получи още 9 номинации в различните категории...

публикувано на 14.04.24 в 09:11