четвъртък, 24 май 2012 

Skip Navigation LinksХоризонт

Търсене в сайта

Навигация

Посланикът на Афганистан: Няма напредък в борбата с тероризма и наркотиците в Афганистан 

© Снимка:   ЕПА / БГНЕС

В продължение на 10 години в Афганистан са загинали около 30 хиляди души от чуждестранните контингенти в страна. Жертвите във войната само от Америка са около 1800 души. Но Запада и САЩ не са постигали някакви успехи в борбата с наркотиците и тероризма. Това каза посланикът на Афганистан у нас Мохаммад Дауд Паншери в предаването "Събота 150".

В борбата срещу "Ал Кайда" има някакви успехи. Това е напредък. Но сигурността в района и Афганистан не е постигната. Производството на наркотици в Афганистан преди 10 години достигаше до 200 хиляди тона годишно, но в момента е до към 8 хиляди тона, което отново е тревожно, каза той.

Естествено е, че има намеса на международната мафия, за да се произвеждат такива количества. Годишно 12 хиляди тона химически материали влизат в Афганистан от чужбина. Те не са произведени в Афганистан. Те идват от Запада и се използват за производството на наркотиците. От това излиза и извода, че Западът няма успех в борбата срещу наркотиците в Афганистан, обясни афганистанският посланик.

По думите му успехи се забелязват в областта на свободата на медиите, медицината, училищата и университетите. В тези области има успехи, които трябва да се отбележат, каза той.

Посланикът на Афганистан изказа съболезнованията си за загиналите четирима войници от Франция и българския войник при учение в Афганистан. Знам, че това не е нито първият, нито последният случай на загинали войници. Тези неща произлизат от свойствата на войната, обясни той.

Надяваме се до 2014 година Афганистан и международните му приятели да постигнат сигурност и да се възстанови страната, за да се предотвратят жертвите, които имаме сега, каза Мохаммад Дауд Паншери.


Цялото интервю чуйте в звуковия файл.

Препоръчване

Затвори

 

recipient1@mail.com;recipient2@mail.com

 

sender@mail.com

Още от Светът от предаването

Всичко от Светът