Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Софийски фирми масово подлагат служителите си на детектор на лъжата

2
Снимка: www.detector-na-lajata.com

Напоследък все повече хора прибягват до проверка на твърдения, чрез детектора на лъжата - уред, чрез който се отчитат промени в дишането, сърдечната дейност и кожното изпотяване. При изричане на лъжа, в тялото на човек се случват едновременно двадесет и две промени, които е невъзможно да подлежат на съзнателен контрол. Всички те се отчитат точно от детектора на лъжата по време на изследване с полиграф. Така експертът извършващ изследването разбира дали лицето подложено на детектора лъже или казва истината.

В продължение на половин век методът е разработван и усъвършенстван до почти 100% точност.

Полиграфския инструмент често е наричан ,,детектор на лъжата”. Това е популярно, но и заблуждаващо име. По-адекватно е да бъде наречен „верификатор на истината”, тъй като статистиката показва, че в голям брой от случаите полиграфското изследване доказва невинността на тествания.

В превод от гръцки, полиграф означава „много записи”, което идва от мастилените писци използвани при аналоговия инструмент. В днешно време полиграфът е напълно компютъризиран, а избраните физиологични функции се записват дигитално от инструмента и след това се анализират от високо квалифициран полиграфист.

Ползите от това да се знае истината, могат да спасят връзки и семейства, да подобрят работната среда и да предотвратят огромни загуби, дължащи се на кражби и злоупотреби. Ето някои примери за случаите, в които се използва полиграфа.

• Интимна лоялност, изневери

• Установяване на употреба на наркотици

• Установяване на хазартни навици

• Кражби

• Проверка на кандидати за работа

Специалният ни гост в студиото Димо Младенов – полиграфист в Център за психофизиологични изследвания разказва може ли да се излъже полиграфа, колко време отнема едно изследване, може ли да се подготвим предварително и кой е най-странният случай в практиката му.

Чуйте.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 24.04.24: Накъде отива България след 9 юни?

Коментатори във "Форум" в сряда бяха д-р Любомир Стефанов - политолог и преподавател в Нов български университет и Мартин Димитров – рекламист, популярно лице с гражданска позиция по актуалните събития и процеси. Заедно с водещия Лъчезар Христов, част от темите, които дискутираха бяха: -   Политическите акценти от деня -..

публикувано на 24.04.24 в 19:05

Добър 3,59 получава държавата в грижата за децата, според новия доклад на НМД

Националната мрежа за децата представи оценката от годишния доклад “Бележник – какъв е средният успех на държавата в грижата за децата?” . Това е 13-о поред издание на мониторинговия доклад, който оценява напредъка на държавните институции в грижата за децата в 9 области: -   Благосъстояние на децата -   Семейна среда и алтернативни..

публикувано на 24.04.24 в 17:29

Благотворителен концерт и изложба "Христос Воскресе - светла радост донесе!"

В събота, 27 април, Лазаровден от 12.30 ч. пред новостроящия се храм "Св. Патриарх Евтимий" в Люлин в София ще се проведе празничен благотворителен Великденски концерт "Христос Воскресе - светла радост донесе!". Събитието е със специалното участие на Фолклорен ансамбъл "Българе", Калоферски гайдари и ученици. Концертът е кулминацията на..

публикувано на 24.04.24 в 15:17

България вероятно няма да отговори на инфлационния критерий за въвеждане на еврото от 1 януари 2025 г.

България вероятно няма да въведе еврото от 1 януари 2025 г. Пред БТА управителят на БНБ Димитър Радев каза, че по-вероятен сценарий за присъединяване към еврозоната е по-късно през 2025 година. Българската стопанска камара е била част от разширения състав на междуведомствената работна група – нефинансов сектор, чиято цел е била да подготви..

публикувано на 24.04.24 в 14:56
Снимки: divotvortsi.bg

На Дендрариума на Витоша се събират свидетели на събуждането на гората

В края на седмицата приключенците от "ДивоТворци" канят малки и големи да учат и да се забавляват на Витошкия Дендрариум и околните пътеки. Събитието на 27-28 април (събота и неделя, от 09:00 ч. до 16:30 ч.) е предназначено и за родители, и за деца, подчертават организаторите. Сред тях са Петър Будинов и Янко Морунов, които дадоха..

публикувано на 24.04.24 в 13:56

Прокуратурата е отказала наказателно производство срещу директора на "Пирогов"

Прокуратурата е отказала да образува наказателно производство срещу директора на "Пирогов" д-р Валентин Димитров заради липса на данни за престъпление. Това съобщиха от здравното министерство. Преди няколко месеца бившият здравен министър Христо Хинков сезира прокуратурата въз основа на нарушения, констатирани от звеното "Вътрешен одит" на..

публикувано на 24.04.24 в 13:09