Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Христо Станков: Трябва да се приеме Закон за защита на българския фолклор, който да се превърне в държавна политика

БНР Новини
Снимка: личен архив

Хореографът Христо Станков, директор и създател на Български арт и фолклорен център „Нестия” гостува в предаването „Кой кой е“.

Той има зад гърба си хиляди концерти и десетилетия прославя с формацията българския фолклор из целия свят. Неговата родолюбива дейност не свършва с танцовите изяви из България, защото Христо Станков участва годишно в 45 фолклорни фестивала, като целта на „Нестия“ е да съхрани и да популяризира уникалния и самобитен български фолклор.

Христо Станков е съорганизатор на „Най-дългото хоро“ у нас. Творческият му път започва на 6 години в един от популярните детски ансамбли – „Росна китка”. Дълги години е солист на ансамбъла. Завършва хореографското училище в София, а след това Благоевградския университет със специалност „Хореографска педагогика”. Танцува в известния ансамбъл „Тракия”. В предаването разказва за първото си участие във филма „Тракийска сватба“ и първия си голям концерт в зала България, откъдето тръгва професионалната му кариера.Снимка

„Да запалим и съхраним огъня български“ - това е каузата, която прочутият хореограф Христо Станков широко пропагандира. Той вярва, че именно чрез родното изкуство и фолклор може да се запази българския дух и да се изгради привлекателен и атрактивен образ на България пред света.

Талантлив и деен творец, Христо Станков през 1991 г. създава фолклорен център „Нестия”, а през 2003 г. е инициатор за сформирането на българска фолклорна асоциация. От 2001 г. работи с известния народен певец Илия Луков и организират първо „Най-голямото хоро“, а впоследствие и „Най-масовия танц в света” през 2006 г. Христо Станков никога няма да забрави как 18 000 българи се хващат на хорото пред храм паметник Александър Невски – поставяйки не само национален, но и световен рекорд. Снимка

За да възроди интересът към българския фолклор, преди няколко години Христо Станков създава националната кампания „Да запалим и съхраним огъня български”. Употребата на думата „огън” не е случайна, защото дори името на арт център „Нестия” идва от старотракийската дума за огън. Христо Станков твърди, че огънят е в душата и е вътре в нас. Задача на „Нестия“ е да пали огъня в децата, в младежите, дори и в по-възрастните, да поддържа обичта към най-българското, към родния фолклор.

„Нестия” организира 45 фестивала с над 15 000 участници. Фестивалите са целогодишни – започва се с цикъла „Зимна приказка”, следван от „Пролетните фестивали”, и най-големите „Летните фестивали”. Най-грандиозни са фестивалите в Слънчев бряг. Дали те могат да преборят алкохолния туризъм можете да разберете от интервюто.

Хореографът Христо Станков, който повече от 25 години с арт и фолклорен център „Нестия“ обикаля страната и света, заразявайки малко и голямо с красотата на народния фолклор. Животът му е колоритен, изпълнен с много емоции и възходи, като хореографът умее да заразява публиката и хората със своя позитивизъм и българщина. Влюбен в родината, в българските традиции, той постоянно е на път, но винаги се връща в София. Категоричен е, че шоплъкът е колоритен регион не само като ритми и танци, но който веднъж се докосне до него – се влючва завинаги.

Приятно слушане.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 19.04.24: Феминистките застрашават ли привилегиите на мъжете?

Завършва седмицата, в която коментатори на "Форум" бяха социологът Мила Минева и Матю Стоянов, по-известен като рапърът Жлъч. В последния работен ден ангажимент остави на дистанция Жлъч, но се включи с мнение по телефона. Сред акцентите, които детайлно коментира Мила Минева (както и Жлъч от Стара Загора), бяха: Българското..

публикувано на 19.04.24 в 18:25

Нова възможност за децата в нужда

Фондация "Програма Генерация" помага на деца без родители чрез менторска програма и набиране на средства за по-добър старт в самостоятелния им живот. Мисията е те да бъдат предпазени от декласиране и да получат подкрепа в професионалния им път, за да станат пълноценни хора за себе си и останалите в общността. Усилията на фондацията са..

публикувано на 19.04.24 в 17:48
Иво Желев

Иво Желев: Не знаем достатъчно за украинските бежанци, за да им помогнем за интеграцията

Над 180 хил. украински бежанци са получили временна закрила в България след избухването на войната през 2022 г. В момента на територията на страната пребивават 72 хил. души . Тези факти говорят, че България е по-скоро транзитна дестинация за украинците. Това отбеляза пред БНР-Радио София Иво Желев  - експерт-анализатор, след..

публикувано на 19.04.24 в 17:11
Светът е настръхнал от възникналия конфликт между Израел и Иран

Седмицата в САЩ: Израел, Иран, Украйна, Тръмп

Израелско нападение в Иран Тази сутрин израелската армия е нанесла удар в Иран в отговор на баража от ракети и дронове срещу Израел миналия уикенд. Не се знае все още какви са щетите, но намерението е било да се изпрати послание, че Израел има възможността да нанася удари в Иран. Погледите са насочени към реакциите. Съединените..

публикувано на 19.04.24 в 15:57
Хърватският премиер Андрей Пленкович

Година и 3 месеца след влизане в еврозоната, в Хърватия цените са удвоени

Оправдаха се опасенията за масово поскъпване след приемане на еврото за валута в Хърватия , съобщи пред БНР-Радио София оттам журналистката Диана Гласнова , главен редактор на сп. "Родна реч". Поскъпването беше обусловено от превръщането на предишната национална в евро, както и от закръгляването нагоре от страна на търговците. Освен..

публикувано на 19.04.24 в 15:24
Гергана Димитрова  и Даниел Ненчев -

"За фотографията" на Сюзън Зонтаг - писана преди съвремието ни, важна и до днес

За фотографията и визуалната култура, разказва книгата на Сюзън Зонтаг "За фотографията". Тя беше представена в предаването "Радиокафе"   от издателя Гергана Димитрова. Преводът е на Христина Кочемидова и Юлиан Антонов. Има ли нужда от фотография в епохата в, която всеки уж е фотограф? "Нашата визуална култура се е оформяла..

публикувано на 19.04.24 в 15:16

"Веднъж прекосиш ли океана" с премиера за България

"Веднъж прекосиш ли океана" е театрален вербатим моноспектакъл на Мартина Новакова с премиера за България. Това е полет от София до Ню Йорк, на който шестима души пътуват в едно тяло. Какво е да емигрираш? Как пресъздаваме културата си в чужда страна? Какъв образ бихме искали да има България в чужбина? Каква е ролята на изкуството във всичко..

публикувано на 19.04.24 в 14:34