Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Спектакъл с известния цигулар ще открие фестивала Opera Open 2017 на 10 юни в Пловдив

Марио Хосен за Орфей и "новия Орфей" Паганини

Кристален орган, реставрирани константинополски ръкописи по тракийски мистични теми от Георги Арнаудов, впечатляваща програма

2
Снимка: архив
Марио Хосен безспорно е един от най-интересните цигулари днес. Роден в Пловдив, учил във Виена, специализирал в Париж.

София, Пловдив и Виена са трите важни града за него днес, но е артистичен директор на фестивал в Несебър, организира лятна академия всяка година във Виена, конкурс за цигулари във Варна. Концертният му график е изключително динамичен и на него това му харесва. Един ден свири във Варшава, на следващия - във Виена, няколко дни по-късно - в Париж,  после долита до София, преподава с плам на учениците и студентите си в НБУ и отново е на самолета.
Междувременно записва дискове, последният (засега) е със създадената от него
Camerata Orfika. Свири на изключителен инструмент, създаден от Giovanni Battista Guadagnini (от 1749 година), предоставен му след спечелване на конкурса от Австрийската национална банка...
В края на миналата година Марио Хосен напълни зала 1 на НДК с един истински спектакъл,  посветен на неговата "голяма музикална страст" - Паганини. В момента цигуларят работи по два ексклузивни проекта, свързани с нотите и музиката на ненадминатия виртуоз. И му предстои друг грандиозен проект, в който "събира в едно" любовта и пиетета си към Паганини и мечтите, свързани с фигурата на Орфей.

Спектакълът "Орфей и Паганини" ще открие фестивала Opera Open 2017 в Пловдив на 10 юни.
"Роден съм в Пловдив - разказа той в сутрешното ни "Радиокафе", - а знаем, че там (Тракия, Родопите, Пловдив) е центърът на тракийската мистериална цивилизация. Орфей е от Тракия и това винаги е възбуждало моето въображение - искал съм да си представя къде е бил, какво е правел, как с музиката си, със своята лира, с двойния авлос, с пените си е омагьосвал както хората, така и природата". И продължава с увлекателен разказ за Паганини, който "като една комета" преминава през европейското музикално статукво в началото на ХІХ век. Първият дръзнал да излезе от дворцовото обкръжение, да не е придворен музикант, да бъде независим, сам да си организира (и продуцира) концертите, да свири без да се интересува от мнението на академичните среди, на другите композитори, професори, капацитети... "Паганини е бил убеден, че неговият музикален език е толкова силен, колкото и потребността му от срещи с публиката и откриването на нови измерения в цигулковото изкуство. А харизматичната му личност е омайвала както широката публика, така и композитори като Лист, Шопен, Шуберт, Рахманинов, Брамс... всички те по една или друга форма са повлияни от Паганини". И неведнъж е бил наричан "новия Орфей".

Марио Хосен е убеден, че Античният театър в Пловдив е точното място за проекта "Орфей и Паганини". Програмата също е замислена смело и интригуващо - "започваме с големия наш композитор Георги Арнаудов, който е реставрирал стари константинополски ръкописи върху тракийски мистични мелодии, направил ги е за глас и ударни, като деликатно включва и цигулката. Продължаваме с древна форма на реконструкция на ритуална музика на Мишел Деньов  за кристален орган, инструмент, който за първи път идва в България...". И още - фрагменти от операта "Орфей" на Монтеверди, както и от "Орфей и Евридика", хорови сцени, мултимедия... Марио Хосен обещава музикално събитие, което ще се помни - чуйте!



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 19.04.24: Феминистките застрашават ли привилегиите на мъжете?

Завършва седмицата, в която коментатори на "Форум" бяха социологът Мила Минева и Матю Стоянов, по-известен като рапърът Жлъч. В последния работен ден ангажимент остави на дистанция Жлъч, но се включи с мнение по телефона. Сред акцентите, които детайлно коментира Мила Минева (както и Жлъч от Стара Загора), бяха: Българското..

публикувано на 19.04.24 в 18:25

Нова възможност за децата в нужда

Фондация "Програма Генерация" помага на деца без родители чрез менторска програма и набиране на средства за по-добър старт в самостоятелния им живот. Мисията е те да бъдат предпазени от декласиране и да получат подкрепа в професионалния им път, за да станат пълноценни хора за себе си и останалите в общността. Усилията на фондацията са..

публикувано на 19.04.24 в 17:48
Иво Желев

Иво Желев: Не знаем достатъчно за украинските бежанци, за да им помогнем за интеграцията

Над 180 хил. украински бежанци са получили временна закрила в България след избухването на войната през 2022 г. В момента на територията на страната пребивават 72 хил. души . Тези факти говорят, че България е по-скоро транзитна дестинация за украинците. Това отбеляза пред БНР-Радио София Иво Желев  - експерт-анализатор, след..

публикувано на 19.04.24 в 17:11
Светът е настръхнал от възникналия конфликт между Израел и Иран

Седмицата в САЩ: Израел, Иран, Украйна, Тръмп

Израелско нападение в Иран Тази сутрин израелската армия е нанесла удар в Иран в отговор на баража от ракети и дронове срещу Израел миналия уикенд. Не се знае все още какви са щетите, но намерението е било да се изпрати послание, че Израел има възможността да нанася удари в Иран. Погледите са насочени към реакциите. Съединените..

публикувано на 19.04.24 в 15:57
Хърватският премиер Андрей Пленкович

Година и 3 месеца след влизане в еврозоната, в Хърватия цените са удвоени

Оправдаха се опасенията за масово поскъпване след приемане на еврото за валута в Хърватия , съобщи пред БНР-Радио София оттам журналистката Диана Гласнова , главен редактор на сп. "Родна реч". Поскъпването беше обусловено от превръщането на предишната национална в евро, както и от закръгляването нагоре от страна на търговците. Освен..

публикувано на 19.04.24 в 15:24
Гергана Димитрова  и Даниел Ненчев -

"За фотографията" на Сюзън Зонтаг - писана преди съвремието ни, важна и до днес

За фотографията и визуалната култура, разказва книгата на Сюзън Зонтаг "За фотографията". Тя беше представена в предаването "Радиокафе"   от издателя Гергана Димитрова. Преводът е на Христина Кочемидова и Юлиан Антонов. Има ли нужда от фотография в епохата в, която всеки уж е фотограф? "Нашата визуална култура се е оформяла..

публикувано на 19.04.24 в 15:16

"Веднъж прекосиш ли океана" с премиера за България

"Веднъж прекосиш ли океана" е театрален вербатим моноспектакъл на Мартина Новакова с премиера за България. Това е полет от София до Ню Йорк, на който шестима души пътуват в едно тяло. Какво е да емигрираш? Как пресъздаваме културата си в чужда страна? Какъв образ бихме искали да има България в чужбина? Каква е ролята на изкуството във всичко..

публикувано на 19.04.24 в 14:34