Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Умението да се ангажираш с тезата на опонента си е ключ към стойностните дебати

Снимка: pixabay.com

Умеем ли да изграждаме теза, а след това да я защитаваме с логични аргументи?  За това се замислихме в "Радиоприемница", провокирани от поредицата неадекватни изказвания, които ни заливат в публичното пространство. Затова в студиото поканихме Лъчезара Тонева и Дарио Крус от "Асоциация Дебати София", за да поговорим за изкуството на водене на аргументиран диалог.

Започнах да се заминавам с дебати още в училище. Моят брат членуваше в клуба по дебати в училището ни в Шумен и на мен ми беше достатъчна една среща, за да ме грабне идеята, да се влюбя в дебатите и самата атмосфера да структурираш думите и диалога си, разказва Лъчезара, която в момента е трети курс в специалност "Право".

Аз започнах също от училище. Имах много приятели, които се занимават с дебати и един ден отидох, стана ми много интересно, защото се обсъждат теми, които бягат от полезрението на учениците по принцип - социални проблеми, междунардни отношения и т.н. И това ме грабна - нуждата да дърпаш все повече знания за себе си, които те обогатяват и оттам насетне можеш да спориш в много различни сфери и да видиш защо хората вярват в дадени неща и да си създадеш мнение за себе си, продължава Дарио, който също следва "Право".

Дебатът е един много добре конструиран спор и това, което се изисква, за да бъдеш добър дебатьор, е добре обособени знания, богата обща култура и умението да я използваш спрямо темата, по която дебатираш, продължават Дарио и Лъчезара.

Темите в дебатите се формулират така, че да дадат равно поле за абсолютно всички, които да могат да спорят за едно изначално нещо, което е проблематично. След като вече е дадена темата, се разпределят и позициите "за" и "против", като отборите нямат право сами да избират коя теза ще защитават. Първата стъпка за отборите е да идентифицират поставения проблем, след това групата хора, ощетени от него, след което какво за тях би било най-добре да се случи оттук нататък.

Много дълбоко трябва да се ангажираш с това какво твоят опонент ти казва, за да си стойностен дебатьор, уточнява Лъчезара. Ако си възприел идеята за дебати, в твоята глава се заражда една лампичка, която те кара да поставяш под въпрос информацията, която ти е давана, да се интересуваш от нейните източници и достоверността й, а също така и да стуктурираш мисълта си.

Този уикенд "Асоциация Дебати София" организира първото по рода си у нас Национално студентско състезание по дебати, за което можете да научите повече тук https://www.facebook.com/events/236848886839901/?fref=ts.

А разговора ни с Дарио и Лъчезара вижте във видеото.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 24.04.24: Накъде отива България след 9 юни?

Коментатори във "Форум" в сряда бяха д-р Любомир Стефанов - политолог и преподавател в Нов български университет и Мартин Димитров – рекламист, популярно лице с гражданска позиция по актуалните събития и процеси. Заедно с водещия Лъчезар Христов, част от темите, които дискутираха бяха: -   Политическите акценти от деня -..

публикувано на 24.04.24 в 19:05

Добър 3,59 получава държавата в грижата за децата, според новия доклад на НМД

Националната мрежа за децата представи оценката от годишния доклад “Бележник – какъв е средният успех на държавата в грижата за децата?” . Това е 13-о поред издание на мониторинговия доклад, който оценява напредъка на държавните институции в грижата за децата в 9 области: -   Благосъстояние на децата -   Семейна среда и алтернативни..

публикувано на 24.04.24 в 17:29

Благотворителен концерт и изложба "Христос Воскресе - светла радост донесе!"

В събота, 27 април, Лазаровден от 12.30 ч. пред новостроящия се храм "Св. Патриарх Евтимий" в Люлин в София ще се проведе празничен благотворителен Великденски концерт "Христос Воскресе - светла радост донесе!". Събитието е със специалното участие на Фолклорен ансамбъл "Българе", Калоферски гайдари и ученици. Концертът е кулминацията на..

публикувано на 24.04.24 в 15:17

България вероятно няма да отговори на инфлационния критерий за въвеждане на еврото от 1 януари 2025 г.

България вероятно няма да въведе еврото от 1 януари 2025 г. Пред БТА управителят на БНБ Димитър Радев каза, че по-вероятен сценарий за присъединяване към еврозоната е по-късно през 2025 година. Българската стопанска камара е била част от разширения състав на междуведомствената работна група – нефинансов сектор, чиято цел е била да подготви..

публикувано на 24.04.24 в 14:56
Снимки: divotvortsi.bg

На Дендрариума на Витоша се събират свидетели на събуждането на гората

В края на седмицата приключенците от "ДивоТворци" канят малки и големи да учат и да се забавляват на Витошкия Дендрариум и околните пътеки. Събитието на 27-28 април (събота и неделя, от 09:00 ч. до 16:30 ч.) е предназначено и за родители, и за деца, подчертават организаторите. Сред тях са Петър Будинов и Янко Морунов, които дадоха..

публикувано на 24.04.24 в 13:56

Прокуратурата е отказала наказателно производство срещу директора на "Пирогов"

Прокуратурата е отказала да образува наказателно производство срещу директора на "Пирогов" д-р Валентин Димитров заради липса на данни за престъпление. Това съобщиха от здравното министерство. Преди няколко месеца бившият здравен министър Христо Хинков сезира прокуратурата въз основа на нарушения, констатирани от звеното "Вътрешен одит" на..

публикувано на 24.04.24 в 13:09