Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Норвежците са горди, че езикът им има две официални писмени форми

В телевизията всеки журналист говори на диалекта си

Снимка: visitnorway.com
Продължаваме седмичната поредица за езиковото богатство и как езикът е инструмент и път към чуждата култура.
 

Днес се спираме на скандинавския север, езиците там и как страните от този регион успяват да популяризират литература, кино и музика така, че са създали впечатлението по света за култура с общи специфики, да представят едновременно митологията си и съвременните културни образци.

Самите норвежци са убедени, че езикът им е един от най-трудните в света – разказа гл. ас. Антония Господинова – ръководител на специалността Скандинавистика в СУ „Св. Кл. Охридски“, преподавател по норвежки език и съвременна норвежка литература. – В първия момент смущава огромният брой диалекти в Норвегия. В писмения им език има 2 форми, които се изучават и са равностойни. Всички официални документи се издават на двете форми. За да се разбере тази особена езикова ситуация е добре да се познава историята. Норвежците са горди с това, смятат го са нещо много специфично и въпреки че се отделя значителен финансов ресурс, те не искат да променят тази „ситуация“.

Интересното е, че диалектите не само са многобройни, но и журналистите в радиото и в телевизиите говорят на своя диалект. 

Равнопоставеността на езиковите форми е въведена със закон от 1887 г. Тя се вижда не само на паспортите, но и на пощенските марки. 

Всяка община определя коя от формите на писмения език ще е основна. 

За разлика от датския или шведския език, когато норвежците заемат дума от друг език, те променят правописа според собствената специфика.

Чуйте целия разговор на Гергана Гайдарова с гл. ас. Антония Господинова и ще научите още какво е НУРЛА и как допринася за бума на норвежката литература в света.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Важна ли е грамотността при зрелостниците

На 27 март 2024 година стартира новаторска кампания за грамотност в помощ на дипломиращите се дванадесетокластници под надслов "Животът няма "аУтокорект". Платформата "Как се пише?" стартира новаторска кампания за грамотност в помощ на дипломиращите се дванадсетотокласници. Под надслов "Животът няма "аУтокорект" на 27 март, 50 дни преди..

публикувано на 28.03.24 в 17:44

Дискусии за ползите и рисковете в използване на интернет технологиите в рамките на CyberCLUB Community Day '24

Какви рискове крие интернет и как те могат да бъдат предотвратени? Как безопасно и отговорно да използваме последните иновации на технологичния прогрес, като изкуствен интелект, виртуални реалности, дронове и роботи? Това са само малка част от въпросите, които ще бъдат дискутирани в рамките на събитието CyberCLUB Community Day '24, посветено..

публикувано на 28.03.24 в 17:15

Ще отговори ли ГМО на климатичния удар

В началото на февруари Европейският парламент подкрепи предложението на Европейската комисия за създаването на по-устойчиви и издръжливи култури чрез прилагането на нови геномни техники (НГТ), които доскоро не бяха приети в ЕС, така че има доста сериозен напредък в тази посока. Те дават възможност за бързо разработване на култури с полезни..

публикувано на 28.03.24 в 16:07
Доц. д-р Анна Пампулова

Музиката на Петко Стайнов, Димитър Ненов и Панчо Владигеров, събира на една сцена студенти и преподаватели

Доцент д-р Анна Пампулова е хореограф, педагог, режисьор и човек на изкуството. Тя е допринесла много за развитието в тази сфера. Нейното гостуване в предаването "Добър вечер, София" за да ни представи пиршество на духа, на което предстои да се насладим съвсем скоро. Ето какво ни разказа: "Става въпрос за стойностен проект, в..

публикувано на 28.03.24 в 16:03

Проф. Кирил Топалов представя своя "Живот по неизбежност"

Тази вечер (28 март 2024 г.) проф. Кирил Топалов ще представи новата си книга „Живот по неизбежност“, в салона на столичното Народно читалище „Възраждане“. Романът е мемоарен, каза пред Радио София проф. Топалов. „Няма елемент на украсяване – всичко е буквално едно към едно. За съжаление, много от тези неща звучат и художествено, и иронично, и..

публикувано на 28.03.24 в 15:38

"Защо E = mc²?“ - книга и научно шоу на проф. Брайън Кокс за почитателите на астрофизиката

Або гостува в предаването "Радиокафе“, за да ни разкаже за научнопопулярния бестселър на проф. Брайън Кокс "Защо E = mc²?“, който в Зала 1 на НДК, ще представи научното шоу “Хоризонти“, с което обиколи света. Проф. Брайън Кокс е британски физик, направил науката достъпна и вълнуваща за милиони хора по целия свят. Той е професор по..

публикувано на 28.03.24 в 14:16

Празненство на колоезденето в София

Утре вечерта (29.03.2024 г.) София ще се превърне в празненство на колоезденето . Велосипедистите ще се съберат в 19.00 часа при пилоните на НДК, за да покажат сила и единство, казват организаторите. Пред Радио София Иво Делин от сдружение „Велоеволюция“ обясни, че събитието е едно от най-вълнуващите за градската велосипедна общност. Той..

публикувано на 28.03.24 в 14:06