Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Тенденции в прическите - от древните египтяни до днешните парти фенове

2
Снимка: Facebook
Прическата е завършекът на цялостната визия и подчертава индивидуалността на всеки човек. С добре подбрана и реализирана прическа може не само да се минимализират недостатъците, но и да се подчертаят предимствата.

Как изглеждат и се променят прическите в чисто исторически план по отношение на двата пола и тяхната равнопоставеност? Кога късата прическа се приема за нормална при жените? Кога дългата коса, опашките плитките започват да изглеждат нормално при мъжете? Потърсихме отговорите от Ирена Алексова - преподавател в Академията по фризьорство „Stephan“, с над 20 години опит в сферата на фризьорството, с редица шоута и многобройни сценични изяви зад гърба.

В момента модата е много динамична, цветна и пъстра. Всичко е модерно, налагат се плитки, опашки, кокове и т.н., но интересно е, че в Древен Египет жените и момчетата често са бръснели главите си заради горещините и паразитите. Децата също били бръснати, като оставяли малка къдричка, която показвала възрастта на детето. Жените обаче носели перуки от истинска коса или овча вълна.

Още тогава се е наблягало на естествените материи, които сега са актуални. Боядисвали са косите си с извари от билки, разказва Ирена.

Тя поясни, че в момента са изключително актуални вплетените коси, плитки, синтетични коси, а те още тогава са ползвали брошки, диадеми и аксесоари за коса. По знатните дами са ползвали материали от кост, а по бедните са вплитали листенца и горски плодчета.

Древните гърци пък са носели косите си най-често на кок.

Също украсявали косите си с панделки, ленти и цветя. Къдрели са косите с и с топли шишове.

Къдренето се е променяло във времето. Когато аз стартирах обучението си, се навиваха трайни ролки под специални каски, с водна ондулация, дамите ходеха на фризьор много рано, в 7:30 часа сутринта вече работеха фризьорските салони.

Интересно е във времето как се променят нещата, но и как се връщат.

Модата се върти, създадена е далече в миналото, а ние просто доизграждаме и пак се връщаме към миналото.

За модата в прическите през различните епохи – от времето на древните египтяни до това на диско феновете и парти лъвовете и за модните икони, налагащи тенденциите – чуйте в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 19.04.24: Феминистките застрашават ли привилегиите на мъжете?

Завършва седмицата, в която коментатори на "Форум" бяха социологът Мила Минева и Матю Стоянов, по-известен като рапърът Жлъч. В последния работен ден ангажимент остави на дистанция Жлъч, но се включи с мнение по телефона. Сред акцентите, които детайлно коментира Мила Минева (както и Жлъч от Стара Загора), бяха: Българското..

публикувано на 19.04.24 в 18:25

Нова възможност за децата в нужда

Фондация "Програма Генерация" помага на деца без родители чрез менторска програма и набиране на средства за по-добър старт в самостоятелния им живот. Мисията е те да бъдат предпазени от декласиране и да получат подкрепа в професионалния им път, за да станат пълноценни хора за себе си и останалите в общността. Усилията на фондацията са..

публикувано на 19.04.24 в 17:48
Иво Желев

Иво Желев: Не знаем достатъчно за украинските бежанци, за да им помогнем за интеграцията

Над 180 хил. украински бежанци са получили временна закрила в България след избухването на войната през 2022 г. В момента на територията на страната пребивават 72 хил. души . Тези факти говорят, че България е по-скоро транзитна дестинация за украинците. Това отбеляза пред БНР-Радио София Иво Желев  - експерт-анализатор, след..

публикувано на 19.04.24 в 17:11
Светът е настръхнал от възникналия конфликт между Израел и Иран

Седмицата в САЩ: Израел, Иран, Украйна, Тръмп

Израелско нападение в Иран Тази сутрин израелската армия е нанесла удар в Иран в отговор на баража от ракети и дронове срещу Израел миналия уикенд. Не се знае все още какви са щетите, но намерението е било да се изпрати послание, че Израел има възможността да нанася удари в Иран. Погледите са насочени към реакциите. Съединените..

публикувано на 19.04.24 в 15:57
Хърватският премиер Андрей Пленкович

Година и 3 месеца след влизане в еврозоната, в Хърватия цените са удвоени

Оправдаха се опасенията за масово поскъпване след приемане на еврото за валута в Хърватия , съобщи пред БНР-Радио София оттам журналистката Диана Гласнова , главен редактор на сп. "Родна реч". Поскъпването беше обусловено от превръщането на предишната национална в евро, както и от закръгляването нагоре от страна на търговците. Освен..

публикувано на 19.04.24 в 15:24
Гергана Димитрова  и Даниел Ненчев -

"За фотографията" на Сюзън Зонтаг - писана преди съвремието ни, важна и до днес

За фотографията и визуалната култура, разказва книгата на Сюзън Зонтаг "За фотографията". Тя беше представена в предаването "Радиокафе"   от издателя Гергана Димитрова. Преводът е на Христина Кочемидова и Юлиан Антонов. Има ли нужда от фотография в епохата в, която всеки уж е фотограф? "Нашата визуална култура се е оформяла..

публикувано на 19.04.24 в 15:16

"Веднъж прекосиш ли океана" с премиера за България

"Веднъж прекосиш ли океана" е театрален вербатим моноспектакъл на Мартина Новакова с премиера за България. Това е полет от София до Ню Йорк, на който шестима души пътуват в едно тяло. Какво е да емигрираш? Как пресъздаваме културата си в чужда страна? Какъв образ бихме искали да има България в чужбина? Каква е ролята на изкуството във всичко..

публикувано на 19.04.24 в 14:34