Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

IT специалистът Иван Ванков:

Виртуалното пространство е проекция на живота, който водим

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Продължаваме поредицата на Радиоприемница за компетенциите по отношение на новите технологии. Днес акцентираме на това, как най-малките могат да придобият базови умения за ползване на интернет, и то ефективно и безопасно, как те могат да станат активни и съзнателни потребители на новите технологии, да запазват самоличността си, без да изтичат техни лични данни.

Наш събеседник по темата е Иван Ванков – програмист и обучител по сигурност във виртуалното пространство.

За правилно и постепенно въвличане на децата в темата трябва да започнат самите родители. Подрастващите трябва да се насочват, да се водят, обясни в ефира на Радио София Иван Ванков. Проблем съществува при по-възрастните родители, които са расли без тези технологии и самите те нямат достатъчно познания, отбеляза той в разговор с Гергана Гайдарова. По-младите родители пък нямат достатъчно време и не могат сбито и разбираемо да предадат знанията си.

Първите стъпки, обяснения, уроци трябва да започнат при първата среща на детето с електронно устройство.
Не може просто да се дадат точки и правила, децата трябва да направят връзка със своя житейски опит, да се научат да мислят.
Децата (а и не само те) си мислят че виртуалното пространство няма нищо общо с физическото. Единствената съществена разлика е, че всички хора физически не са на едно място. Всички други форми на интеракция, причинно-следствени връзки и взаимодействие са абсолютно същите, осъществяват се по същите правила.

Трябва да се обясни на децата, че всичко, което правят във виртуалното пространство има пряко отражение в „живия живот“. И обратното. Освен това направеното онлайн може да доведе до последствия със закъснение във времето до години. Всичко, което малчуганите пишат, качват, коментират, споделят – всичко остава, информацията не се изтрива. Последствията, щетите могат да са много неприятни.

Съветвам децата, когато са решили нещо да публикуват, да си представят, Снимкаче са на стадион „Васил Левски“ през 60 000 души, които са непознати. Ако се чувстват смутени или притеснени от публичното показване на текст, снимка или каквото и да е, по-добре да не го правят – където и да било в социалните мрежи.

Безспорни са предимствата на комуникациите и всички други възможности, които дава интернет, включително и за изучаване на чужди езици. Има начин за лично пространство, но в случая от значение са 2 неща: незнанието и егото.

Едно удовлетворение от харесванията на дадена публикация може да доведе до спирала – човекът (детето) иска още и още. Децата трябва да осъзнаят значението и ценността на личното пространство.

„Цената“ на всеки „безплатен“ продукт е… самият продукт. Фейсбук е безплатен, но той разполага с наши данни, които може да използва за свои нужди, да вадят пари от това.
Добър опит за защита беше приложен от родители в едно столично училище, които закупиха собствен сървър, на който качиха програми и който е защитен в много отношения.

Аргесията и подвеждането (измамата) могат да се случат в интернет пространството, както и в „живия живот“.
Има безкрайно много ситуации и възможности за злоупотреби. Детето е най-добре да се научи да мисли, за да се предпазва от рисковете.

И много е добре то да има доверено лице, от което то ще приема обясненията не като ограничения, а като съвети.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 19.04.24: Феминистките застрашават ли привилегиите на мъжете?

Завършва седмицата, в която коментатори на "Форум" бяха социологът Мила Минева и Матю Стоянов, по-известен като рапърът Жлъч. В последния работен ден ангажимент остави на дистанция Жлъч, но се включи с мнение по телефона. Сред акцентите, които детайлно коментира Мила Минева (както и Жлъч от Стара Загора), бяха: Българското..

публикувано на 19.04.24 в 18:25

Нова възможност за децата в нужда

Фондация "Програма Генерация" помага на деца без родители чрез менторска програма и набиране на средства за по-добър старт в самостоятелния им живот. Мисията е те да бъдат предпазени от декласиране и да получат подкрепа в професионалния им път, за да станат пълноценни хора за себе си и останалите в общността. Усилията на фондацията са..

публикувано на 19.04.24 в 17:48
Иво Желев

Иво Желев: Не знаем достатъчно за украинските бежанци, за да им помогнем за интеграцията

Над 180 хил. украински бежанци са получили временна закрила в България след избухването на войната през 2022 г. В момента на територията на страната пребивават 72 хил. души . Тези факти говорят, че България е по-скоро транзитна дестинация за украинците. Това отбеляза пред БНР-Радио София Иво Желев  - експерт-анализатор, след..

публикувано на 19.04.24 в 17:11
Светът е настръхнал от възникналия конфликт между Израел и Иран

Седмицата в САЩ: Израел, Иран, Украйна, Тръмп

Израелско нападение в Иран Тази сутрин израелската армия е нанесла удар в Иран в отговор на баража от ракети и дронове срещу Израел миналия уикенд. Не се знае все още какви са щетите, но намерението е било да се изпрати послание, че Израел има възможността да нанася удари в Иран. Погледите са насочени към реакциите. Съединените..

публикувано на 19.04.24 в 15:57
Хърватският премиер Андрей Пленкович

Година и 3 месеца след влизане в еврозоната, в Хърватия цените са удвоени

Оправдаха се опасенията за масово поскъпване след приемане на еврото за валута в Хърватия , съобщи пред БНР-Радио София оттам журналистката Диана Гласнова , главен редактор на сп. "Родна реч". Поскъпването беше обусловено от превръщането на предишната национална в евро, както и от закръгляването нагоре от страна на търговците. Освен..

публикувано на 19.04.24 в 15:24
Гергана Димитрова  и Даниел Ненчев -

"За фотографията" на Сюзън Зонтаг - писана преди съвремието ни, важна и до днес

За фотографията и визуалната култура, разказва книгата на Сюзън Зонтаг "За фотографията". Тя беше представена в предаването "Радиокафе"   от издателя Гергана Димитрова. Преводът е на Христина Кочемидова и Юлиан Антонов. Има ли нужда от фотография в епохата в, която всеки уж е фотограф? "Нашата визуална култура се е оформяла..

публикувано на 19.04.24 в 15:16

"Веднъж прекосиш ли океана" с премиера за България

"Веднъж прекосиш ли океана" е театрален вербатим моноспектакъл на Мартина Новакова с премиера за България. Това е полет от София до Ню Йорк, на който шестима души пътуват в едно тяло. Какво е да емигрираш? Как пресъздаваме културата си в чужда страна? Какъв образ бихме искали да има България в чужбина? Каква е ролята на изкуството във всичко..

публикувано на 19.04.24 в 14:34