Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Радослав Пеев: Хората не са информирани за реалното състояние на Витоша

Наблюдавам липсата на информираност у хората за реалното състояние на Витоша, коментира Радослав Пеев - началник-сектор на ски писти и машинен парк във „Витоша ски“ и треньор в спортен клуб „Витоша ски клуб“. Пеев бе гост на изнесеното студио на „Радиокафе“, което тази неделя се излъчи от хижа „Алеко“ на Витоша.

Пеев припомни, че през 2014 година от „Витоша ски“ са изложили за обществено обсъждане проект за обновление на ски зоната в кино „Одеон“. Около 10 000 души тогава минаха и го видяха, но явно не е достатъчна бройка, защото сами чувате - те говорят за възстановяване и поправка на тези съоръжения“, коментира Пеев и припомни, че проектът за обновление чака одобрение от Министерството на околната среда и водите вече 10 години.

Той обясни и защо не е препоръчително да се обновяват старите съоръжения в планината. Витоша ски е собственик на съоръженията от 2007 г., а още през 2000 г. има одобрен ОВОС за лифт „Романски“, но така и не се е намерил инвеститор, защото този лифт към днешна дата е нецелесъобразно да бъде в тази дължина и с този капацитет.

Знаете, ние оперирахме с „Романски“ лифт няколко години, една трета от зимния сезон той имаше възможност да работи, заради силни ветрове и мъгли“.

Ще направим всичко възможно да популяризираме проекта и да обясним на хората как ски зоната е строена на парче и в продължение на повече от 30 години. Знаете тук имаше четири вида собственост - влек "Заека" е на Министерството на спорта, една част от съоръженията бяха на “Балкан турист”, лифт „Академика“ беше на самата „Академика“, отделно всички съоръжения, довеждащи до планината „Княжевски лифт“, „Драгалевци и кабинката бяха на столичен транспорт“, обясни Пеев.

Треньорът по ски алпийски дисциплини припомни още, че след 2007 година и приватизацията на въжени линии от „Витоша ски“ са обединили всички съоръжения под една шапка, за да могат любителите на зимните спортове да ползват всички съоръжения на Витоша с една карта.

Приемането на Закона за горите през 2012 е много рестриктивен и спира развитието на своите курорти да обновят своите лифтове или да построят нови. В плана за управление пише, че не се предвижда изграждането на нови ски писти и лифтови съоръжения. В закона за туризма пише, че всяка писта трябва да бъде категоризирана, допълни Пеев.

Според него, ако държавата даде зелена светлина на проекта за обновяване на съоръженията в планината, от това няма да спечели само концесионерът, а всички.

Държавата не помага на „Витоша ски“, а помага на гражданите и в частност на любителите на зимните спортове, коментира той.

Изграждането на нови лифтове и обособяването на писти представлява по-малко от 1% от територията на целия природен парк. Развитието на тази зона за зимен туризъм е заложено още през 60-те години на миналия век.

Държавата е длъжник на хората, защо в последните години не се намери друг инвеститор, който да подмени съществуващите съоръжения, коментира още той

Относно зимния сезон на Витоша тази година, Пеев посочи, че зимният сезон не е това, което би трябвало да бъде, по много причини. Една от причините е малкото на брой писти и лифтове, както и липсата на достатъчно сняг. „Правихме няколко опити да се качим в горната част на планината, където знаете влек „Черни връх“ е емблематичен за Витоша, но за съжаление недостатъчното количество сняг и бурните ветрове не спомогнаха за пускането му.

Грехота е да имаме такова богатство и да не го използваме рационално. Никой няма желание да съсипва планината, няма желание за безсмислена сеч, категоричен бе Пеев. Той обясни, че в една от горните си части планината е изкуствено залесена.

Тези манипулации за хиляди кубици сеч са неоснователни и некоректни към обществото. Не може заради интересите на една шепа хора да се саботират интересите на два милиона град, коментира той.

Целия разговор можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Около 1000 деца годишно остават извън детските градини в столичния район "Триадица"

„Триадица“ е един от столичните районите с най-много чакащи за детските градини. Около 1000 деца годишно не успяват да се класират в детско заведение. Анализ, направен от районната администрация на „Триадица“ показва, че в рамките на следващите 3-4 години най-вероятно проблемът ще се прехвърли и в училищното образование. Тогава няма да достигат и..

публикувано на 29.03.24 в 09:53

Последен ден на хартиените рецепти за антибиотици

Днес е последният ден, в който лекари и зъболекари могат да изписват антибиотик на хартиена рецепта. Ще могат и през почивните дни, но за пациенти, които са потърсили спешна и неотложна медицинска помощ, а от понеделник антибиотиците ще се изписват само по електронен път. От 1 април медицинските специалисти няма да имат право да предписват..

публикувано на 29.03.24 в 08:23

Работната седмица завършва със слънце и температура в София около 21°

Днес ще бъде предимно слънчево. Ще духа слаб, в Източна България - до умерен вятър от западната четвърт, съобщиха от НИМХ. Дневните температури ще се повишават - максималните ще са между 21° и 26°, в София – около 21°; минималните ще са предимно между 4° и 9°, малко по високи в Северозападна България, в София – около 5°. Над планините ще бъде предимно..

публикувано на 29.03.24 в 07:35

Важна ли е грамотността при зрелостниците

На 27 март 2024 година стартира новаторска кампания за грамотност в помощ на дипломиращите се дванадесетокластници под надслов "Животът няма "аУтокорект". Платформата "Как се пише?" стартира новаторска кампания за грамотност в помощ на дипломиращите се дванадсетотокласници. Под надслов "Животът няма "аУтокорект" на 27 март, 50 дни преди..

публикувано на 28.03.24 в 17:44

Дискусии за ползите и рисковете в използване на интернет технологиите в рамките на CyberCLUB Community Day '24

Какви рискове крие интернет и как те могат да бъдат предотвратени? Как безопасно и отговорно да използваме последните иновации на технологичния прогрес, като изкуствен интелект, виртуални реалности, дронове и роботи? Това са само малка част от въпросите, които ще бъдат дискутирани в рамките на събитието CyberCLUB Community Day '24, посветено..

публикувано на 28.03.24 в 17:15

Ще отговори ли ГМО на климатичния удар

В началото на февруари Европейският парламент подкрепи предложението на Европейската комисия за създаването на по-устойчиви и издръжливи култури чрез прилагането на нови геномни техники (НГТ), които доскоро не бяха приети в ЕС, така че има доста сериозен напредък в тази посока. Те дават възможност за бързо разработване на култури с полезни..

публикувано на 28.03.24 в 16:07
Доц. д-р Анна Пампулова

Музиката на Петко Стайнов, Димитър Ненов и Панчо Владигеров, събира на една сцена студенти и преподаватели

Доцент д-р Анна Пампулова е хореограф, педагог, режисьор и човек на изкуството. Тя е допринесла много за развитието в тази сфера. Нейното гостуване в предаването "Добър вечер, София" за да ни представи пиршество на духа, на което предстои да се насладим съвсем скоро. Ето какво ни разказа: "Става въпрос за стойностен проект, в..

публикувано на 28.03.24 в 16:03