Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Специалистът съветва

Какво трябва да знаем за лавините, тръгвайки на разходка или преход в зимната планина

Всяка зима, въпреки предупрежденията за внимателно поведение в планината, се случва хора да пострадат от лавина. Преди няколко дни също – в Пирин опитна планинарка се оказа на пътя на лавина и загина. Преди това затрупан със сняг сноубордист беше спасен.

За днес специалистите от Планинската спасителна служба (ПСС) съобщават, че условията за туризъм в планините са лоши.

Лавинната опасност съществува и рискът от такива явления ще се запази и през следващите дни от седмицата.

Не бива да се подценяват опасностите. Туристите трябва внимават, когато избират маршрута си.

Рискът никога не може да бъде сведен до нула – предупреди в ефира на Радио София д-р Витан Витанов от Академия Първа помощ. – Не може да се каже точно къде, в коя планина е най-голямата опасност. Всичко зависи от съчетанието на снеговалеж и вятър. За България може да се каже, че по-голяма опасност съществува при източните и североизточните планински склонове.

Интересното е, че в 90% от случаите лавините са предизвикани от хората, които се намират в съответния район. За другите лавини, които не са малко така и не научаваме, защото няма затрупани или пострадали. Снимка

За тръгването на лавина - тип снежна дъска, допринася тежестта на човека, когато пресният валеж не е споен със стария.

Има уреди, които са задължителни при излизане високо в планината, обясни още д-р Витанов. Напоследък стават все по-популярни еърбеците, подобни на тези в автомобилите, които могат да ни изтласкат над снежната маса.

Животът е застрашен най-вече от травми или от липса на въздух. Помощта от спасител може да се окаже чрез т.нар. "лавинен уред", да се открие затрупаният и да се изрови от снега. Оттам насетне помощта е свързана с отстраняване на снега и възстановяване на жизнените функции. Времето на реакция е от съществено значение. 

Разбира се, тръгвайки на разходка или преход в планината, не бива да забравяме мобилния телефон с добре заредена батерия, както и да съобщим на близките ориентировъчния час на пристигане или завръщане.

Чуйте целия разговор на Гергана Пейкова и Данаил Конов с д-р Витан Витанов.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Като не вали е по-хубаво

И слънце, и гръмотевици

Днес ще бъде предимно слънчево. Ще има временни увеличения на облачността и в следобедните часове на места, главно в планинските райони ще превали краткотраен дъжд. Ще има и гръмотевици. Ще духа слаб до умерен вятър от запад-северозапад, който ще се ориентира от югозапад. Максималните температури ще бъдат между 19° и 24°, в София – около 20°...

публикувано на 24.04.24 в 07:20

"Форум", 23.04.24: Настроения и очаквания преди изборите

Гости тази седмица в предаването "Форум" бяха Тодор Терзиев и Арман Бабикян. Темите, на които те се спряха в днешния 23 април са: Политическите акценти от деня Настроения и очаквания преди изборите Ден преди изтичането на срока за подаване на документи за участие в европейските и националните избори от страна на политическите сили,..

публикувано на 23.04.24 в 19:11

"Училище за ваксини" се проведе за 16-и път

Вчера (22.04.24) се проведе събитието "Училище за ваксини". На него имунолози, вирусолози и епидемиолози обсъдиха темите за онкогенни вируси, имунизации и профилактика, съобщиха организаторите -  фондация "Астра Форум". Инициативата се организира за 16-ти път и е по повод ежегодно отбелязваната през април Световна и европейска седмица на..

публикувано на 23.04.24 в 18:46
Деси и Крис с Никола Бобоков( в средата)

Благотворителна кампания и изложба в подкрепа на украински младежи

Никола Бобоков е изключително осъзнат млад човек, инициатор на кампанията "Помогни на младежи от Украйна". Инициативата е в подкрепа на млади украинци, които искат да учат и да се развиват в България в най-различни области. Тя ще стартира на 24 април 2024 г. и ще продължи в рамките на 30 дни, до 24 май. Кампанията ще се открие в Националната..

публикувано на 23.04.24 в 17:20

Експертно проучване определи десетте риска за страната ни

Националното експертно проучване, озаглавено "Десет години, десет риска пред България", посочи десетте основни риска стоящи пред страната ни. Негови автори са д-р Валентин Съйков, председател на "Гражданска инициатива България 2050", и проф. д.н. Борислав Борисов, председател на Камарата на преподавателите във висшето образование. Проучването е..

публикувано на 23.04.24 в 17:16

Предлагат да падне тайната на възнаграждението

Предложена е директива, според която тайната на заплатата трябва да отпадне, а фирмите да са длъжни да публикуват на интернет страниците си стартовите възнаграждения на своите служители. Страната ни има срок до 7 юни 2026 година да въведе директивата на Европейския парламент и Европейския съвет от 10 май 2023 г., за укрепване на прилагането на..

публикувано на 23.04.24 в 16:00

Програма от спектакли и концерти за 50 години Дом на културата "Средец"

ОКИ Дом на културата "Средец" отбелязва своите 50 години с редица  културни събития. Малко история През месец март 1974 г. влиза в експлоатация новопостроената от СГНС и ГДИС триетажна сграда на Централен младежки дом, находяща се в квартал „Лиляна Димитрова“, улица „Димитър Полянов“ 2а, разположена на площ от около 2000 кв.м. Със Заповед..

публикувано на 23.04.24 в 15:23