Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Захари Карабашлиев: Без езика човек е непълноценно същество

Обезпокояващо е, че светът днес е доминиран от образи и образност, отбелязва писателят. - Не всеки може да е смел, но задължително е да се пише смело. Българският език продължава да ме гради отвътре...

| обновено на 21.03.18 в 16:05
Снимка: Антония Енева
До днес не бях срещала Захари Карабашлиев, но вече познавах някои от най-близките му хора – Зак,  Никола, Джон. Дори съм живяла с тях за известно време (после се разделихме като приятели, които ще помня дълго).

Поканих го да се срещнем в Кой кой е… и си мисля , че този тип интервюта често приличат на Speed dating – не познаваш човека срещу себе си, опитваш се бързо да прецениш какъв е, задаваш директни въпроси и провокираш, защото времето те притиска... И разчиташ на интуицията, която ти подсказва дали искаш да останеш в играта, дали ще продължиш напред да следиш мислите (и героите) му. За себе си вече знам, че ще чакам следващата история, защото той умее да разказва.

Захари Карабашлиев пише проза и драматургия, автор е на романа „18% сиво“ – бестселър с 25 преиздания в България  и преводи в САЩ, Франция, Полша, Словакия, Хърватия, Сърбия и други страни. Носител е на наградите „Роман на годината“, „Хеликон“, „Аскеер“ и др. Негови разкази и пиеси са публикувани в книгите „Кратка история на самолета“, „Симетрия“, „Откат“ и други сборници и списания, превеждани са на много езици. Включен е в престижната американска антология Най-добрата европейска проза 2018Хавра се казва най-новата му книга, която излезе на пазара преди няколко месеца.

Освен писател, Карабашлиев е гл. редактор на издателство „Сиела“ и радиочовек. Роден е във Варна. Детските му спомени са свързани със село Крумово и забавните истории, разказвани от дядо Захари. Завършва „Българска филология“ в Шуменския университет, след което попада в радиото. Автор и водещ е на предаването Рок ринг в Радио Варна.

Имахме страхотни часове, прекарани заедно с екипа. Някои от колегите продължават да работят в Радио Варна и когато съм там, винаги се чувствам у дома си… В радиото винаги се чувствам у дома си. Радиото е много по-различно от телевизията – друга магия. 

През 1997 г. заминава за САЩ: Америка беше за мен едно място, през което трябваше да мина. Тогава усетих как действителността ме блъсна с ужасна мощ и сила. От нищо не ме беше страх, работех всичко по това време, но невъзможността да се изразиш на 100 процента, да разсмееш другия, да го накараш да почувства нещо, защото ти не владееш инструментариума на този език, беше ужасяваща. Тогава за пръв път усетих какво е езикът.

Говорим за Охайо, за Калифорния, за фотографията, за депресията, за способността да започнеш отначало, за децата и за първите книжки с приказки. Помни момента, в който голямата му дъщеря се е научила да чете сама

Тогава разбираш, че това е най-големият подарък, който можеш да дадеш на едно дете. Първо, да го заобградиш от книги. Този рефлекс, разгръщането на книжките с картинки, е много важен... Нямаме достатъчно автори, които пишат детски книги. Ние имаме дълг към нашите български деца. Ако има нещо, което фундаментално се различава от българска и американска (или английска, немска, френска) книжарница, това са детските книжки. Там е много развито това, просто илюстрованите книгите са много красиви, много различни.

Трудно ли е български автор да „пробие“ на американския пазар?: В Америка 97% от книгите са на американски автори. В останалите 3% трябва да влезе... някой като мен. Та аз, ако ги знаех тези проценти, нямаше въобще да се опитвам. Може би, нямаше и да пиша. Хубавото е, че моето невежество в тази посока не ме е спряло да пиша.

За „Хавра“, Никола и Джон:
Някак си не успявах да ги разделя тези два образа – на Макгахан и на Никола. Вървяха успоредно. Търсенето на свободата и на истината и доколко те са свързани – това е основният мотив. Отбелязвам, че е смел човек: Знам, че трябва да се пише смело. Знам, че „Хавра“ беше смела постъпка по много причини. Една от които е свързана със съвременната престъпна схема, в която е впримчена България и Варна. Питам го дали са му определяли срещи в заведения край морето (има такъв момент в романа)... Имаше такива опити, но който го е страх от мечки, да не ходи в гората. Ако трябва сам да се цензурирам как да пиша, по-добре да си намеря друго занимание в живота. В писането не може да има половинчати неща и страхливо писане. Това го казвам с ясното съзнание, че си има последствия. Че не се хaресва на всеки? Има няколко души, на които определено не се харесва и те не се крият от това. Харесва ли ви Варна?... Това е книга дълбоко свързана точно с този град, който пък е умален модел на България. Който е чел книгата, знае...

След казаното дотук, съвсем естествено го питам защо се върна в България (далеч по-удобно е човек да пише от дистанция, особено ако „осветлява“ теми, свързани с групировки и империи...) Моят път ме водеше насам. Моят път, който задължително минаваше през Америка, задължително ме връщаше в България. Аз никога не гледам на това като завръщане, а като продължаване на моя път. И той е изконно свързан с езика и с моя народ. Това е много трудно да го обясниш на компютърен специалист. Той би казал – има много езици за писане на софтуер. Моят език за софтуера е българският. Българският е езикът, който продължава да ме гради отвътре.

За романа „Хавра“:

След години в Америка и поредица от провали Никола се прибира в родния си град за погребението на баща си, загинал при нещастен случай. Краткият престой обаче се превръща в начало на рисковано разследване, което го въвлича в тъмна мрежа от интереси, престъпни конфликти и разкрития. Той се изправя пред ултимативни решения, които не би искал да взема. Повече от век по-рано младата руска аристократка Вера Елегина копнее за независимост – от своята тиранична сестра, от закостенелите порядки и от монотонността на средата си, докато светът навън кипи от промени. Случаят я запознава с харизматичен американски военен журналист и двамата поемат по опасен път, който ще ги свърже завинаги със съдбата на българския народ.

По какъв начин Никола и Вера ще се срещнат през времето и пространството? Може ли една необикновена любов да подпали искрата на война? Истината до свобода ли води, или до смърт?

В „Хавра“ история и настояще се преплитат, факт и фантазия се смесват, напрегнато действие се редува с лиричност – със смели щрихи и в интимна близост, с внимание към незабележимото и усет към красотата.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 23.04.24: Настроения и очаквания преди изборите

Гости тази седмица в предаването "Форум" бяха Тодор Терзиев и Арман Бабикян. Темите, на които те се спряха в днешния 23 април са: Политическите акценти от деня Настроения и очаквания преди изборите Ден преди изтичането на срока за подаване на документи за участие в европейските и националните избори от страна на политическите сили,..

публикувано на 23.04.24 в 19:11

"Училище за ваксини" се проведе за 16-и път

Вчера (22.04.24) се проведе събитието "Училище за ваксини". На него имунолози, вирусолози и епидемиолози обсъдиха темите за онкогенни вируси, имунизации и профилактика, съобщиха организаторите -  фондация "Астра Форум". Инициативата се организира за 16-ти път и е по повод ежегодно отбелязваната през април Световна и европейска седмица на..

публикувано на 23.04.24 в 18:46
Деси и Крис с Никола Бобоков( в средата)

Благотворителна кампания и изложба в подкрепа на украински младежи

Никола Бобоков е изключително осъзнат млад човек, инициатор на кампанията "Помогни на младежи от Украйна". Инициативата е в подкрепа на млади украинци, които искат да учат и да се развиват в България в най-различни области. Тя ще стартира на 24 април 2024 г. и ще продължи в рамките на 30 дни, до 24 май. Кампанията ще се открие в Националната..

публикувано на 23.04.24 в 17:20

Експертно проучване определи десетте риска за страната ни

Националното експертно проучване, озаглавено "Десет години, десет риска пред България", посочи десетте основни риска стоящи пред страната ни. Негови автори са д-р Валентин Съйков, председател на "Гражданска инициатива България 2050", и проф. д.н. Борислав Борисов, председател на Камарата на преподавателите във висшето образование. Проучването е..

публикувано на 23.04.24 в 17:16

Предлагат да падне тайната на възнаграждението

Предложена е директива, според която тайната на заплатата трябва да отпадне, а фирмите да са длъжни да публикуват на интернет страниците си стартовите възнаграждения на своите служители. Страната ни има срок до 7 юни 2026 година да въведе директивата на Европейския парламент и Европейския съвет от 10 май 2023 г., за укрепване на прилагането на..

публикувано на 23.04.24 в 16:00

Програма от спектакли и концерти за 50 години Дом на културата "Средец"

ОКИ Дом на културата "Средец" отбелязва своите 50 години с редица  културни събития. Малко история През месец март 1974 г. влиза в експлоатация новопостроената от СГНС и ГДИС триетажна сграда на Централен младежки дом, находяща се в квартал „Лиляна Димитрова“, улица „Димитър Полянов“ 2а, разположена на площ от около 2000 кв.м. Със Заповед..

публикувано на 23.04.24 в 15:23

Специална общинска структура да се грижи за минералните води на София

На заседанието на Столичния общински съвет (СОС) на 25 април ще бъде обсъден и гласувано предложение да се създаде специализирана общинска структура за управление, стопанисване и ползване на находищата на минерални води на територията на Столичната община, в т.ч. проучвателни, експлоатационни, урбанистични, инвестиционни, концесионни, правни и др...

публикувано на 23.04.24 в 15:18