Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Какво съветва акушер-гинелокогът за репродуктивно и за "сексуално здраве до дълбока старост"?

Д-р Иван Диков: При всяко съмнение за генитална инфекция трябва веднага да се вземат мерки

Вълната от сифилис се връща, предупреждава специалистът

Снимка: Георги Нейков, БНР
В сезона на високите температури, отпуските, по-честите пътувания, деликатният въпрос за опасността от генитални инфекции излиза на дневен ред. Крият ли риск водните басейни, плуването, общите сервизни помещения? При какви оплаквания задължително трябва веднага да се обърнем към специалист, кои са най-честите инфекции при непротектиран полов акт и възможно ли е някои от тях да протичат безсимптомно? Отговорите потърсихме от д-р Иван Диков, акушер-гинеколог с повече от 30 години опит, както и преподавателски и научноизследователски стаж в Медицинския университет в София. В момента е управител на ДКЦ на Университетската акушеро-гинекологична болница "Майчин дом":

"Проблемът с възпалителни заболявания на гениталиите еднакво силно важи и за мъжете, и за жените, но някак обикновено се фокусира, заради една "мъжка" гордост, в жената. А мъжът също не рядко страда и е приносител. В летния период действително има промени: пътувания; вероятността от случаен сексуален контакт се смята за малко  по-голяма; поради завишените температури човешкото тяло отделя повече пот и секреции, което е идеална среда за развитие на микроорганизми; посещение на места, през които много хора преминават, като СПА центрове,  морския бряг - всички тези неща могат да бъдат предпоставка за оплаквания. В интерес на истината много рядко става дума за истинска инфекция".

Във влагалището на една сексуално активна жена живеят около 200 вида микроорганизми. Голяма част от тях живеят и по мъжките гениталии. От друга страна поддържаща функция за баланса упражняват млечно-киселите бактерии. Те отделят биологично активни съставки, които стабилизират киселинността на влагалището, като PH на ниво около 4,5 до 4.7. При промяна на киселинността се нарушава този баланс и някои от микроорганизмите се разрастват и се проявяват като т. нар. "бяло течение".

Промяната може да бъде провокирана и от личната хигиена. Д-р Диков посочи, че това може да е хиперактивната хигиена и използването на препарати, които могат да повлияят киселинността (прекаляване с интимни шампоани, гелове, промивки със сода бикарбонат), както и контакт с места, в които може да има благоприятни условия за развитие на гъбични инфекции - топлина и влага.

По човек живеят около 1000 вида различни гъбички

Снимка"В определен момент те могат да се проявят. Характерно за тях е, че им трябват топлина и влага, т.е. местата, които обикновено се атакуват са мишниците, гениталната област и краката", каза д-р Диков.

Според него, вероятността да се хване инфекция от басейн в СПА центровете е изключително малка, защото преминават санитарен контрол, а от друга страна се презастраховат с вещества, които гарантират, че няма да се развият микроорганизми във водата. Проблемът в тези места за развлечение е, че не винаги съпътстващото обзавеждане - пейки, екипировка и пр., се поддържа в необходимата чистота ежедневно и при контакт с голите части на тялото може да бъде междинна форма за пренасяне на инфекция, предупреждава специалистът.

Промени в организма също могат да допринесат за промяна на киселинната среда на гениталиите, като приемът на някои медикаменти, обикновено антибиотици. При лечение с антибиотик на друго заболяване, трябва да се включи и противогъбичен препарат, което да гарантира запазването на млечно-киселите бактерии в организма.

Дали има или не генитална инфекция не се определя на око

Самолечението или лечението с "банални препарати" понякога задълбочава проблема. Необходимо е лекар-специалист да назначи микробиологично изследване, което показва кои са преобладаващите микроорганизми във влагалището и с кои препарати се лекуват. Някои от заболяванията могат да се проявят при единия партньор в двойката, а да протича скрито при другия. Д-р Диков даде прием с гонореята, която се изявява при мъжа, а жената може и месеци да няма симптоми.

Специалистът предупреди, че често при жената може да възникне инфекция с ешерихия коли "по съседство", заради пренасяне във влагалището на бактериите, които живеят обичайно в ануса. А причината може да бъде неподходящо бельо.

Инфекции, предавани по полов път, могат да преминат скрито

Д-р Диков даде за пример хламидиазата - симптомите й са завоалирани,  след няколко месеца настъпва пълно очистване, но при жената нерядко остават трайни проблеми, които може да окажат трайно влияние на репродуктивните способности.  

"Нелечимото за момента заболяване е СПИН. За съжаление страхът от възможността за заболяване, лека полека...  хората претръпнаха, едва ли не проблемът вече е зад гърба ни. Категорично това заболяване се предава по полов път. Използването на презерватив трябва да бъде "Закон Божи", предупреди специалистът. По думите му най-висока е инвазията при хомосексуалистите, ако не ползват презервативи. В момента в страната има и вълна от случаи на сифилис - заболяване, при което има цикличност на около 25-годишен период.

Още за опасностите, които крият непротектираните полови контакти, скритите инфекции и как да се предпазим, както и за нов начин за изследване на риска за онкологично заболяване - чуйте в интервюто с д-р Иван Диков!





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 19.04.24: Феминистките застрашават ли привилегиите на мъжете?

Завършва седмицата, в която коментатори на "Форум" бяха социологът Мила Минева и Матю Стоянов, по-известен като рапърът Жлъч. В последния работен ден ангажимент остави на дистанция Жлъч, но се включи с мнение по телефона. Сред акцентите, които детайлно коментира Мила Минева (както и Жлъч от Стара Загора), бяха: Българското..

публикувано на 19.04.24 в 18:25

Нова възможност за децата в нужда

Фондация "Програма Генерация" помага на деца без родители чрез менторска програма и набиране на средства за по-добър старт в самостоятелния им живот. Мисията е те да бъдат предпазени от декласиране и да получат подкрепа в професионалния им път, за да станат пълноценни хора за себе си и останалите в общността. Усилията на фондацията са..

публикувано на 19.04.24 в 17:48
Иво Желев

Иво Желев: Не знаем достатъчно за украинските бежанци, за да им помогнем за интеграцията

Над 180 хил. украински бежанци са получили временна закрила в България след избухването на войната през 2022 г. В момента на територията на страната пребивават 72 хил. души . Тези факти говорят, че България е по-скоро транзитна дестинация за украинците. Това отбеляза пред БНР-Радио София Иво Желев  - експерт-анализатор, след..

публикувано на 19.04.24 в 17:11
Светът е настръхнал от възникналия конфликт между Израел и Иран

Седмицата в САЩ: Израел, Иран, Украйна, Тръмп

Израелско нападение в Иран Тази сутрин израелската армия е нанесла удар в Иран в отговор на баража от ракети и дронове срещу Израел миналия уикенд. Не се знае все още какви са щетите, но намерението е било да се изпрати послание, че Израел има възможността да нанася удари в Иран. Погледите са насочени към реакциите. Съединените..

публикувано на 19.04.24 в 15:57
Хърватският премиер Андрей Пленкович

Година и 3 месеца след влизане в еврозоната, в Хърватия цените са удвоени

Оправдаха се опасенията за масово поскъпване след приемане на еврото за валута в Хърватия , съобщи пред БНР-Радио София оттам журналистката Диана Гласнова , главен редактор на сп. "Родна реч". Поскъпването беше обусловено от превръщането на предишната национална в евро, както и от закръгляването нагоре от страна на търговците. Освен..

публикувано на 19.04.24 в 15:24
Гергана Димитрова  и Даниел Ненчев -

"За фотографията" на Сюзън Зонтаг - писана преди съвремието ни, важна и до днес

За фотографията и визуалната култура, разказва книгата на Сюзън Зонтаг "За фотографията". Тя беше представена в предаването "Радиокафе"   от издателя Гергана Димитрова. Преводът е на Христина Кочемидова и Юлиан Антонов. Има ли нужда от фотография в епохата в, която всеки уж е фотограф? "Нашата визуална култура се е оформяла..

публикувано на 19.04.24 в 15:16

"Веднъж прекосиш ли океана" с премиера за България

"Веднъж прекосиш ли океана" е театрален вербатим моноспектакъл на Мартина Новакова с премиера за България. Това е полет от София до Ню Йорк, на който шестима души пътуват в едно тяло. Какво е да емигрираш? Как пресъздаваме културата си в чужда страна? Какъв образ бихме искали да има България в чужбина? Каква е ролята на изкуството във всичко..

публикувано на 19.04.24 в 14:34