Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Д-р Ева Диманова: Онкозаболяванията имат симптоми, едва когато са достатъчно напреднали

Снимка: БТА
В "Часът на здравето" продължаваме темата за профилактиката на рака на дебелото черво - заболяване, което е на трето място по честота сред злокачествените, както при мъжете, така и при жените. Рискови фактори за възникването му са възраст над 50 години, семейна обремененост - роднини първа линия с онкологично заболяване, както и някои други фактори като полипи, улцеративен колит, посочват специалистите от столичната онкоболница. Лечебното заведение поднови кампанията за безплатни прегледи, като тя ще продължи през цялото лято. Колко често хората с по-висок риск трябва да се проследяват, при какви оплаквания трябва веднага да потърсят специалист и какво е лечението при съмнение за злокачествено заболявания - отговорите потърсихме от д-р Ева Диманова от Клиниката по коремна хирургия:

"По отношение на дебелото черво трябва да посочим пациенти над 50 години, особено тези с фамилна обремененост. В това число влизат и пациенти с полипоза на дебелото черво - всички те подлежат на периодично изследване. Стремежът ни е главно да повишим информираността на хората кога е необходима тази профилактика и как да бъде осъществена по реда на здравната каса. Това беше насоката на кампанията, която проведохме през изминалия месец. Още в първия ден се записаха над 50 човека, като заедно с хора, които се интересуваха за възможностите за профилактика на рака на дебелото черво, се появиха и хора, които търсиха консултация за несвързани с това заболяване здравни проблеми в областта на онкологията - това ни провокира да продължим кампанията".

СнимкаСпециалистът обясни, че когато става дума за профилактика тя се отнася за хора, които нямат проблеми и оплаквания. Ранната диагностика на онкологичните заболявания по принцип е свързана с това те да бъдат открити в стадия, в които реални симптоми няма. Онкологичните заболявания имат симптоми, едва когато са достатъчно напреднали, посочи д-р Диманова:

"Смисълът на профилактиката е да се обхванат хората, които нямат симптоми. Тези, които имат късните симптоми като болки (това е много късен симптом); нарушения в ритъма на дефекацията - редуване на запек с диария; слуз или кръв в изпражненията - това са често спрягани симптоми, свързани с рака на дебелото черво, но и с ред други заболявания на дебелото черво. Нашата роля е да търсим заболяването при рисковите групи, преди да имат оплаквания".

Д-р Диманова обясни, че шансът за човек над 50 години да развие рак на дебелото черво е около 5 процента. Затова на тази възраст се извършва първото цялостно изследване. Ако при него не се открие никакво образувание или абнормност, следващото може да бъде след 5-10 години, тъй като периодът за развитие на злокачествено заболяване е много дълъг.

Хората, които имат фамилна обремененост по първа линия (майка, баща, брат, сестра) трябва да се изследват по-рано, особено ако техния близък е развил заболяването в по-ранна възраст". По думите на хирурга, трябва да се прави разграничение между фамилна обремененост и носителство на мутантен ген.  

Още за начините за изследване и лечението на заболяването - чуйте от интервюто с д-р Ева Диманова!



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 19.04.24: Феминистките застрашават ли привилегиите на мъжете?

Завършва седмицата, в която коментатори на "Форум" бяха социологът Мила Минева и Матю Стоянов, по-известен като рапърът Жлъч. В последния работен ден ангажимент остави на дистанция Жлъч, но се включи с мнение по телефона. Сред акцентите, които детайлно коментира Мила Минева (както и Жлъч от Стара Загора), бяха: Българското..

публикувано на 19.04.24 в 18:25

Нова възможност за децата в нужда

Фондация "Програма Генерация" помага на деца без родители чрез менторска програма и набиране на средства за по-добър старт в самостоятелния им живот. Мисията е те да бъдат предпазени от декласиране и да получат подкрепа в професионалния им път, за да станат пълноценни хора за себе си и останалите в общността. Усилията на фондацията са..

публикувано на 19.04.24 в 17:48
Иво Желев

Иво Желев: Не знаем достатъчно за украинските бежанци, за да им помогнем за интеграцията

Над 180 хил. украински бежанци са получили временна закрила в България след избухването на войната през 2022 г. В момента на територията на страната пребивават 72 хил. души . Тези факти говорят, че България е по-скоро транзитна дестинация за украинците. Това отбеляза пред БНР-Радио София Иво Желев  - експерт-анализатор, след..

публикувано на 19.04.24 в 17:11
Светът е настръхнал от възникналия конфликт между Израел и Иран

Седмицата в САЩ: Израел, Иран, Украйна, Тръмп

Израелско нападение в Иран Тази сутрин израелската армия е нанесла удар в Иран в отговор на баража от ракети и дронове срещу Израел миналия уикенд. Не се знае все още какви са щетите, но намерението е било да се изпрати послание, че Израел има възможността да нанася удари в Иран. Погледите са насочени към реакциите. Съединените..

публикувано на 19.04.24 в 15:57
Хърватският премиер Андрей Пленкович

Година и 3 месеца след влизане в еврозоната, в Хърватия цените са удвоени

Оправдаха се опасенията за масово поскъпване след приемане на еврото за валута в Хърватия , съобщи пред БНР-Радио София оттам журналистката Диана Гласнова , главен редактор на сп. "Родна реч". Поскъпването беше обусловено от превръщането на предишната национална в евро, както и от закръгляването нагоре от страна на търговците. Освен..

публикувано на 19.04.24 в 15:24
Гергана Димитрова  и Даниел Ненчев -

"За фотографията" на Сюзън Зонтаг - писана преди съвремието ни, важна и до днес

За фотографията и визуалната култура, разказва книгата на Сюзън Зонтаг "За фотографията". Тя беше представена в предаването "Радиокафе"   от издателя Гергана Димитрова. Преводът е на Христина Кочемидова и Юлиан Антонов. Има ли нужда от фотография в епохата в, която всеки уж е фотограф? "Нашата визуална култура се е оформяла..

публикувано на 19.04.24 в 15:16

"Веднъж прекосиш ли океана" с премиера за България

"Веднъж прекосиш ли океана" е театрален вербатим моноспектакъл на Мартина Новакова с премиера за България. Това е полет от София до Ню Йорк, на който шестима души пътуват в едно тяло. Какво е да емигрираш? Как пресъздаваме културата си в чужда страна? Какъв образ бихме искали да има България в чужбина? Каква е ролята на изкуството във всичко..

публикувано на 19.04.24 в 14:34