Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Донка Михайлова: Елате в Троян, за да срещнете истинските балканджии

И още 149 причини да посетите града

Троян
Снимка: Лили Големинова

"150 причини да посетите Троян" - това е мотото, с което градът се подготвя да отбележи своята 150-а годишнина. Самото селище обаче се заражда много по-рано - още през I век от н.е, когато наследниците на император Траян правят път през планината, който свързва Дунав и Бяло море. Преди 150 години троянци се обединяват и измолват от Мидхат паша селището да бъде обявено за град. Това припомни пред Радио София кметът на Троян Донка Михайлова, като наблегна на това, че троянци са известни с това, че за важните неща загърбват малките различия и винаги са заедно.

Не едно и две са нещата, които посетителите на балканското градче могат да видят. И то не само сериозното наследство, изложено в Музея на художествените занаяти и традициите на Училището за приложни изкуства, но и такива като защо троянската сливова ракия се пие с мезе от сватбарско жито или как се прави "бял мъж".

Сред предимствата на Троян е и това, че е град, разположен край река. Затова и Донка Михайлова мечтае именно в крайречната зона да бъдат изградени места за прекарване на времето от младите хора, където те да си почиват, да четат и да се влюбват. Мечтае също въобще в страната да бъде превъзмогнати тежките демокрафски проблеми, характерни за всички градове от мащаба на Троян:

Донка МихайловаСтремим се много сериозни управленски политики да провеждаме в това отношение, свързани с еднократна подкрепа за раждане на дете от родители троянци, както и със значително облекчаване на таксите за детските градини - общината плаща около 60% от стойността. Подкрепяме сериозно храненето в детската млечна кухня. Стремим се да провеждаме политики за създаване на по-интересен социален и културен живот в общината. Темата е изключително сериозна и имаме много да наваксваме в това отношение.

Същевременно кметът на Троян посочи, че през последните две години за пръв път от 18 години ражданията в местната болница надхвърлят 300 годишно. Другата добра новина е, че безработицата в града вече е под психологическата граница от 5%, което означава, че на практика в града безработица няма.

Много сериозно внимание обръщаме на кулинарния туризъм, подчерта Донка Михайлова. Едно от събитията за града е Фестивалът на сливата и сливовата ракия,  който се провежда от 22 до 24 септември и  показва колко интересни кулинарни изкушения има в Троян и колко уникална е местната кухня и троянската ракия. Градът се стреми да се утвърди като дестинация и в събитийния и сватбения туризъм. Много двойки харесват Троянския манастир за сключване на брачната церемония, в града се предлагат различни варианти за сключване на гражданския ритуал, а редица ресторанти са се обособили като места за провеждане на сватбените тържества.

СнимкаТроянци ревностно пазят паметта към загиналите герои от 34-и троянски полк и чрез дарения наскоро е бил обновен цял комплекс от паметни знаци, а сега предстои чрез дарения да бъде създаден и паметник на генерал Владимир Вазов, който чрез важни решения спасява от смърт много троянци по време на битката при Дойран. Дружество "Традиция" ще организира най-масовата възстановка на тази битка на 15 септември.

Какво може да видите и да направите в Троян чуйте в интервюто на Лили Големинова с кмета Донка Михайлова.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Пламен Димитров

Пламен Димитров: Атентата в "Крокус" край Москва ще се използва за провоенен импулс в страната

Въпреки неизвестните около атентата в "Крокус сити хол" край Москва, ясно е, че извършителите са от активното в Русия крило на "Ислямска държава" (ИД). Разликата в приемане на фактите е в това, че в Русия проблемите на сигурността се пречупват през войната . Независимо от липсата на доказателства, версията на властите е, че няма начин..

публикувано на 29.03.24 в 15:26

Кое е доброто изкуство?

Какви са кражбите в изкуството и каква е ролята на AI? По темата говориха художникът Иван Мудов и неговата кураторка Бояна Джикова.Мудов отбеляза, че изкуственият интелект е "софтуер за кражба" и проблемът при него е, че не може да създаде контекст. Той може да събере различни парчета, да ги сглоби, но те "седят така празни в нищото". По думите им..

публикувано на 29.03.24 в 14:50

Лицата на фантастиката

Интересни факти за научната фантастика и фантазията разказа Жоро Пенчев. Той е редактор на едно от най-големите онлайн списания за фантастика у нас. Къде се намираме днес между фантастиката и фантазията? "Фантастиката има доста лица и ние я намираме навсякъде в света, в живота, в комуникацията помежду си. Тя има едно доста важно призвание -..

публикувано на 29.03.24 в 13:19

Изкуственият интелект и влиянието му върху живота на човека

Новите технологии и изкуственият интелект промениха света драстично през последните години. Хуманоидните роботи все повече се запътват към домовете на обикновените граждани в Китай, пише в своя статия Никола Папукчиев от HiComm. Пред Радио София той сподели как изкуственият интелект ще повлияе на живота ни от тук нататък. „Преди..

публикувано на 29.03.24 в 12:16

Джип избухна в пламъци в центъра на София

Инцидент в центъра на София – джип избухна в пламъци в района на площад "Руски паметник". Пожарът е възникнал тази сутрин, съобщиха очевидци на стихията, които качиха клип от пожара в социалните мрежи. Към момента няма данни за пострадали.  Очаквайте подробности!

публикувано на 29.03.24 в 10:08

Около 1000 деца годишно остават извън детските градини в столичния район "Триадица"

„Триадица“ е един от столичните районите с най-много чакащи за детските градини. Около 1000 деца годишно не успяват да се класират в детско заведение. Анализ, направен от районната администрация на „Триадица“ показва, че в рамките на следващите 3-4 години най-вероятно проблемът ще се прехвърли и в училищното образование. Тогава няма да достигат и..

публикувано на 29.03.24 в 09:53

Последен ден на хартиените рецепти за антибиотици

Днес е последният ден, в който лекари и зъболекари могат да изписват антибиотик на хартиена рецепта. Ще могат и през почивните дни, но за пациенти, които са потърсили спешна и неотложна медицинска помощ, а от понеделник антибиотиците ще се изписват само по електронен път. От 1 април медицинските специалисти няма да имат право да предписват..

публикувано на 29.03.24 в 08:23