Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проф. Теодора Георгиева:

Бизнесът и образователните институции са двете страни на една и съща монета

Има млади хора, които са изключително талантливи и изключително амбициозни. За мен определящ за техния успех е средата, в която те се намират, в която израстват. Това са семействата са семействата им и училищата, в които израстват и учителите, които ги развиват. Основният проблем е, че тази среда стои изолирано и може би нашата най-голяма задача е да свържем тези “острови” и да ги направим масово явление. Това заяви проф. Теодора Георгиева - главен експерт във фондация “Приложни изследвания и комуникации” и зам.-ректор на Международното висше бизнес училище - Богевград, на което неделното предаване “Радиокафе” гостува.

Образованието е консервативна система, то винаги, особено в динамични времена, ще бъде догонващо не само по отношение на бизнеса, но и относно промените в социалния ни живот. По тази причина, според проф. Георгиева, внимателно трябва да се правят реформите в образованието. Бизнесът и образователните институции са двете страни на една и съща монета и затова заедно трябва да са активни във взаимодействието си, допълва проф. Георгиева.

Иновациите и предприемачеството се разпознават като основни движещи фактори за растеж и източник на конкурентни предимства във всички области на обществения живот. Предприемачите създават нови идеи, които трансформират бизнеса, коментира доц. Стела Балтова - преподавател в магистърските програми “Управление на туризма” и “Предприемачество и иновации” в Международното висше бизнес училище - Ботевград.

Магистърската програма е изградена на принципа “учене чрез правене”. Обучението дава възможности за формите на взаимодействие в рамките на иновационните системи и технологичните вериги. Затова основната задача на обучителите е да се развиват умения и компетенции за социално предприемачество, маркетинг на иновативни продукти и др., допълва доц. Балтова. Снимка

Активната част в иновационната екосистема остава бизнесът, коментира Георгиева. Бизнесът е този, който успява да грабне възможностите и да се справи успешно с предизвикателствата, да спечели финансиране и да излезе на пазара с иновативни предложения. Бизнесът развива свои таланти и инвестира в обучение на свои служители. Така държавните структури се явяват не толкова активната част, а по-скоро осигуряват минимума.

Основна констатация от анализа на Иновации.бг е, че като се изключи стабилността в макросредата, все още има фактори като корупционни практики, недоверие в съдебната система, което е основен задържащ фактор за предприятията и развитието на чуждите инвестиции у нас, допълни Георгиева.

Доц. Балгова заяви, че днешният университет не е място, където да се дават заключени знания, които остават до края на живота на младите хора. Университетът е този, който само трябва да отвори вратите и обучението по предприемачество и иновации прави точно това.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 19.04.24: Феминистките застрашават ли привилегиите на мъжете?

Завършва седмицата, в която коментатори на "Форум" бяха социологът Мила Минева и Матю Стоянов, по-известен като рапърът Жлъч. В последния работен ден ангажимент остави на дистанция Жлъч, но се включи с мнение по телефона. Сред акцентите, които детайлно коментира Мила Минева (както и Жлъч от Стара Загора), бяха: Българското..

публикувано на 19.04.24 в 18:25

Нова възможност за децата в нужда

Фондация "Програма Генерация" помага на деца без родители чрез менторска програма и набиране на средства за по-добър старт в самостоятелния им живот. Мисията е те да бъдат предпазени от декласиране и да получат подкрепа в професионалния им път, за да станат пълноценни хора за себе си и останалите в общността. Усилията на фондацията са..

публикувано на 19.04.24 в 17:48
Иво Желев

Иво Желев: Не знаем достатъчно за украинските бежанци, за да им помогнем за интеграцията

Над 180 хил. украински бежанци са получили временна закрила в България след избухването на войната през 2022 г. В момента на територията на страната пребивават 72 хил. души . Тези факти говорят, че България е по-скоро транзитна дестинация за украинците. Това отбеляза пред БНР-Радио София Иво Желев  - експерт-анализатор, след..

публикувано на 19.04.24 в 17:11
Светът е настръхнал от възникналия конфликт между Израел и Иран

Седмицата в САЩ: Израел, Иран, Украйна, Тръмп

Израелско нападение в Иран Тази сутрин израелската армия е нанесла удар в Иран в отговор на баража от ракети и дронове срещу Израел миналия уикенд. Не се знае все още какви са щетите, но намерението е било да се изпрати послание, че Израел има възможността да нанася удари в Иран. Погледите са насочени към реакциите. Съединените..

публикувано на 19.04.24 в 15:57
Хърватският премиер Андрей Пленкович

Година и 3 месеца след влизане в еврозоната, в Хърватия цените са удвоени

Оправдаха се опасенията за масово поскъпване след приемане на еврото за валута в Хърватия , съобщи пред БНР-Радио София оттам журналистката Диана Гласнова , главен редактор на сп. "Родна реч". Поскъпването беше обусловено от превръщането на предишната национална в евро, както и от закръгляването нагоре от страна на търговците. Освен..

публикувано на 19.04.24 в 15:24
Гергана Димитрова  и Даниел Ненчев -

"За фотографията" на Сюзън Зонтаг - писана преди съвремието ни, важна и до днес

За фотографията и визуалната култура, разказва книгата на Сюзън Зонтаг "За фотографията". Тя беше представена в предаването "Радиокафе"   от издателя Гергана Димитрова. Преводът е на Христина Кочемидова и Юлиан Антонов. Има ли нужда от фотография в епохата в, която всеки уж е фотограф? "Нашата визуална култура се е оформяла..

публикувано на 19.04.24 в 15:16

"Веднъж прекосиш ли океана" с премиера за България

"Веднъж прекосиш ли океана" е театрален вербатим моноспектакъл на Мартина Новакова с премиера за България. Това е полет от София до Ню Йорк, на който шестима души пътуват в едно тяло. Какво е да емигрираш? Как пресъздаваме културата си в чужда страна? Какъв образ бихме искали да има България в чужбина? Каква е ролята на изкуството във всичко..

публикувано на 19.04.24 в 14:34