Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Светлин Наков - вдъхновител с кауза

Гост в днешното издание на предаването е Светлин Наков. Той е софтуерен инженер, има докторска степен по компютърни науки, носител е на наградата „Джон Атанасов“ за принос към развитието на информационните технологии и информационното общество. През 2014 г. получава награда „Млад мениджър“. През 2009 г. създава Академията на Телерик за софтуерни инженери, в която се провеждат безплатни курсове и обучения по програмиране и разработка на софтуер. Създател на Софтуерен университет, автор на множество книги и статии по програмиране, лектор на конференции и различни форуми за програмиране, технологии, образование и предприемачество.

Детската му мечта е да стане учител и строител-предприемач. После исках да стана програмист. Станах учител и програмист едновременно и реализирах две от детските си мечти. Като малък се запалих по компютрите. Имаше кръжоци, които бяха един начин всеки да развива тези интереси, които на него са му интересни, а не които са му насадени. Записах много неща - и фокуси съм правил, и на състезания съм ходил по катерене, по пещери. Моята препоръка към всички млади хора и деца е да пробват, за да открият това, което е тяхното. Трябва да пробват спорт, музика, технически науки. Защото, когато откриеш това, което ти харесва и го направиш своя професия, тогава няма да работиш. Както аз не работя - аз се забавлявам. Преподавам, това ми харесва, доставя ми удоволствие и не ме натоварва.

Наков програмира от малък. Първото нещо, което продава (за сумата от 100 лв през далечната 1995 г.) е софтуер за магазин за строителни стоки. Беше правено на Dos на Turbo Pascal. След това завършва с пълно отличие Великотърновската математическа гимназия (ПМГ „Васил Друмев“). Дойдох в София. Нямах мерак за чужбина. Бях ходил в чужбина и не ми беше харесало много. Дойдох в София, за да уча в Софийския университет, да преподавам. Станах програмист, един ден си направих собствена фирма. Това са стандартните неща, които се случват на един добър софтуерен инженер в годините. Сега си давам сметка, че програмирам от 25-26 години. От първото ми докосване до програмиране вече наближават 30 години.
Първият компютър, на който е програмирал е Правец 82, защото с такъв са разполагали в Пионерския дом във Велико Търново. Тогава един компютър е струвал много пари.Снимка

През 2008 година Наков отказва предложение за работа в софтуерния гигант “Майкрософт”, предпочита да остане в България. На въпроса защо много млади програмисти мечтаят да заминат и работят в чужбина, отговаря: Смятам, че това идва от неинформираност. Да, средата в чужбина е по-добра (и в центъра на големите градове няма тръни!). Стандартът на живот за дигиталните професии в България е по-висок, отколкото в чужбина, т.е. с 5-6 хиляди евро в Германия няма да живееш така добре, както ако станеш добър програмист в България, но това не става за една година. Необходими са време и много вложени усилия.

Образованието е най-голямата кауза и битка в живота на Светлин Наков. И не само: Образованието е най-голямата битка за България в дългосрочен план. За това се е насочил към много инициативи, които имат смисъл и перспектива. И не е нужно да са само дигитални. Образованието има и възпитателна роля - възпитаване на ценности, навици, отглеждане на концепцията, че чрез учене отиваш напред, че с развиване на своите умения ставаш по-добър. Очакването, че ти трябва да развиваш стойност и да я даваш на другите, а не очакването, че държавата трябва да се грижи за теб. Вярвам, че чрез образование правим България по-хубаво място. И това вече се случва.

Още за това кои са професиите на бъдещето, какво е блокчейн, но и за хубавите семейни следобеди - чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Около 1000 деца годишно остават извън детските градини в столичния район "Триадица"

„Триадица“ е един от столичните районите с най-много чакащи за детските градини. Около 1000 деца годишно не успяват да се класират в детско заведение. Анализ, направен от районната администрация на „Триадица“ показва, че в рамките на следващите 3-4 години най-вероятно проблемът ще се прехвърли и в училищното образование. Тогава няма да достигат и..

публикувано на 29.03.24 в 09:53

Последен ден на хартиените рецепти за антибиотици

Днес е последният ден, в който лекари и зъболекари могат да изписват антибиотик на хартиена рецепта. Ще могат и през почивните дни, но за пациенти, които са потърсили спешна и неотложна медицинска помощ, а от понеделник антибиотиците ще се изписват само по електронен път. От 1 април медицинските специалисти няма да имат право да предписват..

публикувано на 29.03.24 в 08:23

Работната седмица завършва със слънце и температура в София около 21°

Днес ще бъде предимно слънчево. Ще духа слаб, в Източна България - до умерен вятър от западната четвърт, съобщиха от НИМХ. Дневните температури ще се повишават - максималните ще са между 21° и 26°, в София – около 21°; минималните ще са предимно между 4° и 9°, малко по високи в Северозападна България, в София – около 5°. Над планините ще бъде предимно..

публикувано на 29.03.24 в 07:35

Важна ли е грамотността при зрелостниците

На 27 март 2024 година стартира новаторска кампания за грамотност в помощ на дипломиращите се дванадесетокластници под надслов "Животът няма "аУтокорект". Платформата "Как се пише?" стартира новаторска кампания за грамотност в помощ на дипломиращите се дванадсетотокласници. Под надслов "Животът няма "аУтокорект" на 27 март, 50 дни преди..

публикувано на 28.03.24 в 17:44

Дискусии за ползите и рисковете в използване на интернет технологиите в рамките на CyberCLUB Community Day '24

Какви рискове крие интернет и как те могат да бъдат предотвратени? Как безопасно и отговорно да използваме последните иновации на технологичния прогрес, като изкуствен интелект, виртуални реалности, дронове и роботи? Това са само малка част от въпросите, които ще бъдат дискутирани в рамките на събитието CyberCLUB Community Day '24, посветено..

публикувано на 28.03.24 в 17:15

Ще отговори ли ГМО на климатичния удар

В началото на февруари Европейският парламент подкрепи предложението на Европейската комисия за създаването на по-устойчиви и издръжливи култури чрез прилагането на нови геномни техники (НГТ), които доскоро не бяха приети в ЕС, така че има доста сериозен напредък в тази посока. Те дават възможност за бързо разработване на култури с полезни..

публикувано на 28.03.24 в 16:07
Доц. д-р Анна Пампулова

Музиката на Петко Стайнов, Димитър Ненов и Панчо Владигеров, събира на една сцена студенти и преподаватели

Доцент д-р Анна Пампулова е хореограф, педагог, режисьор и човек на изкуството. Тя е допринесла много за развитието в тази сфера. Нейното гостуване в предаването "Добър вечер, София" за да ни представи пиршество на духа, на което предстои да се насладим съвсем скоро. Ето какво ни разказа: "Става въпрос за стойностен проект, в..

публикувано на 28.03.24 в 16:03