Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Софийски въздух - виждаш какво дишаш

Снимка: pixabay.com
Тази седмица в предаването „Вашият глас“ говорим за качеството на въздуха в София. Все по-често чуваме израза „Виждам какво дишам“, който в голяма част от случаите не е лишен от смисъл. Най-мръсни са районите „Павлово“, „Дружба“ и „Надежда“, районът около „Орлов мост“ и „Красна поляна“, а районът около бул. „Ал. Стамболийски“ е рекордьор по мръсен въздух в София - заради високите сгради, които пречат на изгорелите газове от автомобилите да се разсейват. Тези райони са с наситен трафик и близо до места, на които често се горят неправомерно гуми, текстил и пластмаса.

Жителите на кв. „Надежда“ разказаха пред колегата ни Божидар Янев, че през зимата не отварят прозорците си, защото се носи тежка миризма на горяща пластмаса.

В кв. „Красна поляна“ положението не е по-различно, а миналата година жителите на района излязоха на няколко протеста, но казват, че никой не ги е чул. Васил Иванов, един от организаторите на миналогодишните протести, казва, че близостта на кв. „Факултета“ и отоплението на ромското население с отпадъци, са сред причините за замърсяването на въздуха. В края на месеца се очакват и нови протести.

След пускането на парното започнаха и дните с превишени норми на фини прахови частици, обясни за "Вашият глас" зам.-кметът по екология и околна среда Йоана Христова и посочи, че вече текат няколко кампании за подобряване на качеството на въздуха. Една от кампаниите на СО - “Чистият  въздуха зависи от всеки един от нас“, акцентира на различни теми по време на различните сезони.

Акцентът през лятото насърчаваше екологичното придвижване в градска среда. С лицето на певеца и актьор Орлин Павлов, от Столичната община се обърнаха към столичани, които активно шофират лични автомобили, призовавайки ги да използват летния сезон и да изпробват алтернативите на градско придвижване.

С настъпването на студените месеци акцентът на кампанията е поставен върху твърдото битово отопление и нерегламентираното изгаряне на отпадъци.

Според доклада на Европейската сметна палата, който излезе през септември, в България дишаме най-мръсния въздух в Европа, а това скъсява живота на българите средно с около 2,5 години.

Констатациите сочат, че от СО не са направили нищо за намаляването на емисиите на фините прахови частици, а изработеният план за подобряване качеството на въздуха не съдържа мерки за превенция за замърсяването от домакинствата.

Проблемът на града, по отношение на въздуха, са фините прахови частици, обяви столичният кмет Йорданка Фандъкова,

Около 55 000 домакинства на територията на Столичната община се отопляват на твърдо гориво, а това е основният носител на фини прахови частици. Част от мерките, които от Столичната община предприемат, са проекти, които да помогнат финансово на хората, които биха искали да подменят своите битови инсталации с по-екологични.

Предстои проектът да бъде внесен в ОП "Околна среда", каза още Йорданка Фандъкова.

Другият основен проблем са автомобилите. В София се регистрират всеки ден средно по 40 000 автомобила, обяви Фандъкова и добави, че през следващата година 90 % от автобусите в София трябва да бъдат обновени.

'Зеленият билет" е една от мерките на Столичната община, която се предвижда, когато се очаква емисиите на фини прахови частици да бъдат над нормата.

Фандъкова каза още, че увеличението на данъците на старите автомобили няма да накара хората да се откажат от тях.

"Трябва да се правят стъпки, трябва да променим нагласата си. Няма как да искаме по-чист въздух, ако караме старите коли в градовете си. Поне в града има алтернатива - градски транспорт, велосипеди, ходене пеш", каза още Фандъкова.

Цялото предаване – чуйте в звуковия файл.

Ако и вие имате неразрешен проблем с институциите в София и не знаете към кого да се обърнете, потърсете ни във фейсбук страницата на Радио София, на имейл: glas@bnr.bg, както и на телефон 02/ 93 36 200. Не забравяйте да оставите вашето име и телефон за контакт. Ние ще се свържем с вас.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 19.04.24: Феминистките застрашават ли привилегиите на мъжете?

Завършва седмицата, в която коментатори на "Форум" бяха социологът Мила Минева и Матю Стоянов, по-известен като рапърът Жлъч. В последния работен ден ангажимент остави на дистанция Жлъч, но се включи с мнение по телефона. Сред акцентите, които детайлно коментира Мила Минева (както и Жлъч от Стара Загора), бяха: Българското..

публикувано на 19.04.24 в 18:25

Нова възможност за децата в нужда

Фондация "Програма Генерация" помага на деца без родители чрез менторска програма и набиране на средства за по-добър старт в самостоятелния им живот. Мисията е те да бъдат предпазени от декласиране и да получат подкрепа в професионалния им път, за да станат пълноценни хора за себе си и останалите в общността. Усилията на фондацията са..

публикувано на 19.04.24 в 17:48
Иво Желев

Иво Желев: Не знаем достатъчно за украинските бежанци, за да им помогнем за интеграцията

Над 180 хил. украински бежанци са получили временна закрила в България след избухването на войната през 2022 г. В момента на територията на страната пребивават 72 хил. души . Тези факти говорят, че България е по-скоро транзитна дестинация за украинците. Това отбеляза пред БНР-Радио София Иво Желев  - експерт-анализатор, след..

публикувано на 19.04.24 в 17:11
Светът е настръхнал от възникналия конфликт между Израел и Иран

Седмицата в САЩ: Израел, Иран, Украйна, Тръмп

Израелско нападение в Иран Тази сутрин израелската армия е нанесла удар в Иран в отговор на баража от ракети и дронове срещу Израел миналия уикенд. Не се знае все още какви са щетите, но намерението е било да се изпрати послание, че Израел има възможността да нанася удари в Иран. Погледите са насочени към реакциите. Съединените..

публикувано на 19.04.24 в 15:57
Хърватският премиер Андрей Пленкович

Година и 3 месеца след влизане в еврозоната, в Хърватия цените са удвоени

Оправдаха се опасенията за масово поскъпване след приемане на еврото за валута в Хърватия , съобщи пред БНР-Радио София оттам журналистката Диана Гласнова , главен редактор на сп. "Родна реч". Поскъпването беше обусловено от превръщането на предишната национална в евро, както и от закръгляването нагоре от страна на търговците. Освен..

публикувано на 19.04.24 в 15:24
Гергана Димитрова  и Даниел Ненчев -

"За фотографията" на Сюзън Зонтаг - писана преди съвремието ни, важна и до днес

За фотографията и визуалната култура, разказва книгата на Сюзън Зонтаг "За фотографията". Тя беше представена в предаването "Радиокафе"   от издателя Гергана Димитрова. Преводът е на Христина Кочемидова и Юлиан Антонов. Има ли нужда от фотография в епохата в, която всеки уж е фотограф? "Нашата визуална култура се е оформяла..

публикувано на 19.04.24 в 15:16

"Веднъж прекосиш ли океана" с премиера за България

"Веднъж прекосиш ли океана" е театрален вербатим моноспектакъл на Мартина Новакова с премиера за България. Това е полет от София до Ню Йорк, на който шестима души пътуват в едно тяло. Какво е да емигрираш? Как пресъздаваме културата си в чужда страна? Какъв образ бихме искали да има България в чужбина? Каква е ролята на изкуството във всичко..

публикувано на 19.04.24 в 14:34